WHO má obavy o zdravotné podmienky v Gruzínsku

Konfliktná oblasť potrebuje nutne zdravotnícku pomoc. Počas vojny sa vyhľadáva hlavne traumatologická zdravotná starostlivosti, nevyhnutný je epidemiologický monitoring a obnova zdravotníckej infraštruktúry.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvyšuje svoju prítomnosť v konfliktom  regióne Gruzínska a Južného Osetska. Nalieha na strany sporu, aby rešpektovali medzinárodnoprávne uznanú neutralitu zdravotníckych zariadení a ich personálu. Podľa pravidiel vedenia vojny by mali bojujúce strany ochrániť civilistov, v praxi sa ale žiadna vojna bez obetí z radov civilistov nezaobíde. Obete náslia by mali mať za každých okolností prístup k lekárskej pomoci, pripomína WHO Europe.

Ani Medzinárodný výbor Červeného kríža nemá presné pošty zranených v Gruzínsku, odhady hovoria asi o tisícke, nerátajúc obete v Južnom Osetsku. Ruská agentúra Ria Novosti hovorí o 526 juhoostínskych utečencoch, ktorých ošetrili v Severnom Osetsku na území Ruskej federácie.

Svetová zdravotnícka organizácia ponúkla pomoc gruzínskemu ministerstvu zdravotníctva. V krajine potrebujú predovšetkým trumatologickú starostlivosť, to znamená úrazovú chirurgiu. Nutná je tiež zvýšená ostražitosť pokiaľ ide o epidémie nákazlivých chorôb. 

K vážnym zdravotným ujmám prichádzajú aj novinári. Holandský novinár Stan Storimans zomrel v utorok po útoku, ktorý bol podľa organizácie Human Rights Watch vedený tzv. kazetovými bombami, ktoré sú mimoriadne nebezpečné pre civilistov a 100 štátov ich už postavilo mimo zákon. Vážne zranený bol aj izraelský novinár, ktorý už po operácii v Tbilisi odletel do vlasti. Bristký denník Daily mail uverejnil na svojich stránkach video, na ktorom vidieť ako sniper zasiahol gruzínsku reportérku počas živého stand up-u a tureckého novinára počas cesty autom.

Zdravotnícky materiál posielajú do Gruzínska rôzne krajiny. Pentagon je pripravený letecky prepraviť mobilnú poľnú nemocnicu do Gruzínska, ľoďou by to z Baltimoru do gruzínskeho prístavu Poti totiž trvalo viac ako dva týždne. Červený kríž pomôže 100 tonami zdravotníckeho materiálu, jeho nórska pobočka už postavila 20 lôžkovú poľnú nemocnicu.

Ruská televízia NTV priniesla reportáž zo zničenej hlavnej nemocnice v Cchinvali, kde boli pacienti, niektorí z nich vo vážnom stave, premiestnení do poškodeného suterénu budovy a absolútne nevyhovujúcich podmienok. Rusi postavili v bojmi zasiahnutom meste dve provizórne nemočnicné zariadenia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA