Arktída sa topí, Brusel diskutuje

Európska komisia pracuje na pláne záchrany arktických oblastí pred roztopením. Oblasť za severným polárnym kruhom pociťuje negatívny dopad klimatických zmien ako prvá. Súčasne sa stáva miestom, ktoré môže podnietiť konflikty medzi jednotlivými štátmi, ktoré si na ňu nárokujú.

Európska komisia pripravuje akčný plán pre Arktídu, oznámil komisár Joe Borg, zodpovedný za námorné hospodárstvo a rybolov. Počas 3-dňovej Arktickej konferencie, ktorá skončila dnes (11.9.), tiež rezradil, že bude koncipovaná do troch častí:

  • opatrenia na ochranu Arktídy a jej ekosystému,
  • podporovanie udržateľného využívania tamojších prírodných zdrojov,
  • diskusia o „širšej otázke spravovania.“

Hovorca Komisie pre EurActiv potvrdil, že zámerom EÚ nie je presadiť novú medzinárodnú legislatívu o ochrane a využívaní arktickej oblasti, ale „posilniť spoluprácu medzi zúčastnenými stranami.“ Na druhej strane, z dlhodobého hľadiska prijatie novej legislatívy nevylúčil.

Arktickú konferenciu zorganizovala Nordická rada ministrov, ktorá združuje Dánsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko a Island. Súčasne to bolo po prvýkrát, čo bola na ňu pozvaná EÚ. Okrem komisára Boerga ju zastupovali aj podpredseda EP a francúzsky stály zástupca pri Rade. EÚ zorganizuje svoju vlastnú konferenciu o Arktíde 9. novembra 2008 v Monaku. Očakáva sa, že následne po nej Komisia vydá Komuniké o arktickom regióne.

Arktická konferencia nebola odpoveďou na nedávne umiestnenie ruskej štátnej vlajky na dno tamojšieho oceána, uviedol komisár. Dodal, že hlavnou témou boli klimatické zmeny a hľadanie riešení, ako pred ich negatívnym dopadom ochrániť región, ktorý je voči nim najzraniteľnejší.

Hoci sa na konferencii zúčastnil aj zástupca Ruska, predstavitelia EÚ odišli skôr, ako vystúpil so svojim príspevkom. Súčasne sa medzi nimi neuskutočnilo žiadne dvojstranné stretnutie.

Americkí a kanadskí predstavitelia varovali, že Arktída sa môže stať priestorom, ktorý môže podnietiť konflikt s Ruskom. Obe krajiny upozornili na prelety ruských lietadiel nad svojimi arktickými územiami. Udalosti zasadili do kontextu umiestnenia ruskej vlajky na oceánskom dne a nedávnych udalostí v Gruzínsku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA