Británia: Firmy za vyprodukované emisie zaplatia

Britské spoločnosti budú platiť daň za každú tonu vyprodukovaných emisií CO2. Rozhodujúcim faktorom je ich ročná spotreba energií.

Vo Veľkej Británii budú musieť firmy, ktoré spotrebujú viac ako 6 tis. MWh. energie ročne, platiť tzv. „zelenú daň“ za každú tonu emisií CO2. Táto povinnosť vyplýva z vládnej iniciatívy Carbon Reduction Commitment (CRC), ktorá vstúpila do platnosti od apríla tohto roku. Stredné podniky tak ročne zaplatia v priemere 38 tis. libier, väčšie až do 100 tis.

Lídri spoločností túto schému kritizujú. Vyčítajú jej zložitosť a zbytočnú byrokraciu. „Rozumiem, že pôvodná zložitosť mohla odradiť niektoré organizácie a chcem počuť návrhy, ako ju môžeme v budúcnosti zjednodušiť,“ reagoval podľa denníka Telegraph Greg Barker, britský minister pre energetiku a klimatické zmeny.

Hovorí sa aj o slabej publicite. Väčšina z približne 4 tis. spoločností, ktorých sa „zelená daň“ týka, ani netuší, že sa musia zapojiť alebo vôbec nevedia o existencii CRC, píše Telegraph.

Za prešvihnutie termínu hrozia vysoké sankcie. Ak sa firma nezaregistruje do konca budúceho mesiaca, zaplatí pokutu 5 tis. libier a za každý nasledujúci deň ďalších 500. Táto suma sa môže vyšplhať na maximálne 45 tis. libier.

Registrovať sa musí aj ďalších cca 15 tis. menších spoločností. V budúcnosti sa bude nová daňová povinnosť vzťahovať aj na ne. Ak nedodržia termín registrácie, hrozí im pokuta vo výške 500 libier.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA