Brusel zvažuje zákaz dovozu tuleních kožušín

V Únii silnejú hlasy požadujúce zákaz dovozu tuleních produktov z Kanady. Mnohým sa nepáči krutý spôsob zabíjania mladých zvierat údermi palicou do lebky kvôli nepoškodenej kožušine.

Komisár pre životné prostredie Stavros Dimas vyhlásil, že zvažuje obchodné sankcie voči Kanade kvôli krutému spôsobu zabíjania tuleňov. Varovanie komisára prichádza v čase, kedy sa začína každoročný odchyt na atlantickom pobreží, v zálive svätého Lawrenca.

Dimasova hovorkyňa Barbara Hellferich oznámila, že komisár predloží správu o “nehumánnom zabíjaní” tuleňov v Kanade počas nasledujúcich mesiacov. Európska únia v roku 1983 zakázala dovoz kožušín bielych tuleních mládať, o ktorý sa zasadila známa herecká hviezda Brigitte Bardot.

Kanada protestuje a presviedča Svetovú obchodnú organizáciu, že neexistujú žiadne vedecké alebo obchodno-právne argumenty, ktoré by oprávňovali zákaz dovozu. Výroba tuleních produktov živí mnohých ľudí vo východnej časti krajiny. Kanadské úrady tento mesiac oznámili, že zvýšili limity na odchyt o 5 tisíc kusov oproti minulému roku. Zároveň predstavili nové pravidlá lovu, ktoré majú zebezpečiť, že tuleň musí byť mŕtvy pred tým, než ho stiahnu z kože. Tak znelo aj odporúčanie Európskej únie z decembra minulého roku, ktoré smerovala Ottawe.  

Dimasove slová privítal Európsky parlament, ktorý ešte minulý rok prijal písomné vyhlásenie so žiadosťou o zákaz dovozu kožušín.

“Nastal čas, aby Komisia konala”, povedal predseda parlamentnej skupiny pre pre ochranu zvierat, britský konzeravtívny poslanec Neil Parish. Podľa Parisha je masové zabíjanie niekoľkotýždňových tuleních mláďat barbarské a EÚ by nemala pred tým zatvárať oči.

Tulene sú usmrcované údermi palicami do lebky, aby sa predišlo poškodeniu ich kožuchu. Častokrát nie sú na mieste mŕtve. Niektorí poslanci nie sú spokojní s ujistením Kanaďanov, že tulene už nebudú drané z kože zaživa.

Holandsko a Belgicko minulý rok samostatne pristúpili k zákazu dovozu tuleních produktov. V Spojených štátoch platí takýto zákaz od roku 1972.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA