Čína sa stane najväčším investorom do „zelenej“ energie

Minulý rok investovala Čína do projektov obnoviteľnej energie asi 7,6 miliardy eur, len o niečo menej ako svetový líder Nemecko. Tento rok to má byť dvojnásobná suma.

Čínsky ekonomický zázrak si vyžiadal obrovskú daň na životnom prostredí. Minulý rok vyprodukovala krajina viac emisií CO2 než USA, šestnásť z 20 najznečistenejších miest sveta sa nachádza v Číne. Zlá environmentálna situácia vyvolala v krajine tisícky protestov – ministerstvo verejnej bezpečnosti dokonca zaradilo znečistenie medzi päť najväčších hrozieb stability a mieru.

Čínske vedenie sa snaží riešiť problém sprísnením environmentálnych zákonov a investíciami do „zelených technológií“. Týka sa to aj oblasti výroby energie, kde je čínska ekonomika stále silno závislá na fosílnych zdrojoch, predovšetkým uhlí (70% výroby energie). Minulý rok investovala Čína do rozvoja obnoviteľných zdrojov asi 7,6 miliardy eur, čo ju zaradilo celosvetovo na druhé miesto za Nemecko. Tohto roku by mala byť suma dvojnásobná a Peking sa tak stane jednoznačne globálnym lídrom. Do roku 2020 majú obnoviteľné zdroje pokrývať 15% spotreby.

Peking dáva do služieb environmentálneho cieľa aj svoju štátnu mašinériu. Úradníkom, ktorí meškajú s plnení „zelených“ kritérií hrozia sankcie. Pre šéfov štátnych podnikov sa zas 60% hodnotenia bude odvíjať od ich environmentálnych úspechov – doteraz bol jediným kritériom hospodársky rast.

Kritici však tvrdia, že hoci sú čínske snahy krokom správnym smerom, „zelená revolúcia“ nemá šancu držať krok s rýchlo rastúcou ekonomikou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA