Dánsko zákazom niektorých chemikálií vzdoruje EÚ

Dánsko na svojom území zakáže používanie štyroch druhov ftalátov, ktoré ovplyvňujú fungovanie hormonálneho systému. Rozhodlo sa tak aj napriek nesúhlasu Európskej komisie, čím riskuje žalobu na Súdnom dvore EÚ.

Dánska ministerka životného prostredia Ida Auken oznámila, že na jeseň navrhne zákaz štyroch chemických látok s označením DEHP, DBP, DIBP a BBP. Tieto ftaláty sa používajú najmä pri výrobe plastov s cieľom zvýšiť ich jemnosť a flexibilitu. Ich použitie už Európska únia zakázala v prípade detských hračiek.  

Dánsko sa týmto krokom vzoprie pravidlám EÚ. Na jar 2013 by mala Európska komisia predstaviť opatrenia v oblasti endokrínnych disruptorov, ktoré by mohli viesť k prísnejšej regulácii ftalátov.

Environmentálna loby ChemSec tiež kritizuje EÚ, že odkladá reguláciu chemických látok, ktoré v telách živočíchov i ľudí účinkujú ako hormóny a narúšajú prirodzené fyziologické funkcie v endokrínnom systéme.

„Dánske ministerstvo životného prostredia má dostatok dokumentácie, takže cítime, že teraz je čas konať,“  uviedla Auken pre EurActiv. „EÚ sa na to pozrie na jar a my vieme, ako dlho to trvá, kým sa každý zhodne na tom, čo robiť. Musí to ísť cez všetky inštitúcie a až potom to vstúpi do platnosti. Môže to trvať skutočne dlho a nemyslím si, že by Dánsko malo čakať, keď máme také jasné indikácie rizík v tejto oblasti.“

„Preto chcem tieto ftaláty dostať z trhu,“ dodala dánska ministerka v telefonickom rozhovore.

Riziko žaloby

Auken tiež uviedla, že európsku reguláciu v oblasti ftalátov považuje za „úplne neadekvátnu“. Hlavným nástrojom EÚ v oblasti regulácie chemických látok je nariadenie REACH.

Ministerka priznala, že 4. júna zaslala Európska komisia Dánsku detailné stanovisko k plánovanému nariadeniu ministerstva, ktoré ukázalo jasný rozdiel v názoroch Dánska a EK ohľadom interpretácie REACH. To by znamenala, že Kodaň riskuje zákazom ftalátov konanie zo strany Komisie a potenciálne súdnu žalobu.

„Samozrejme, dúfam, že to nebude tento prípad, ale ak áno, som na to pripravená,“ vysvetlila Auken s tým, že má k dispozícii dostatok vedeckých dôkazov a zákaz konzultovala aj s právnym výborom dánskej vlády, ktorý ju uistil, že v prípade žaloby na Súdnom dvore EÚ by vyhrali.

Podľa nej sa súčasná chemická regulácia EÚ vyznačuje dvoma prekážkami. Prvou je neochota pozrieť sa na „veľmi komplikovanú“ otázku endokrínnych disruptorov. V súvislosti s tou druhou uviedla, že nie je žiadnym tajomstvom „silný lobing v EÚ zo strany chemického priemyslu a pravdepodobne o nich budeme počuť ešte viac“.

Priemysel: Ide o politickú senzáciu

Predstavitelia priemyslu neskrývali prekvapenie z tohto kroku. Podľa dánskej Rady pre informácie o PVC je zákaz zbytočný, pretože najnebezpečnejšie ftaláty sa z výroby aj tak postupne odstraňujú. Súhlasia s názorom expertov EÚ, že ide o „politickú senzáciu“.

„Spotreba ftalátov, na ktoré [Auken] útočí, sú značne na ústupe a v EÚ na ceste preč. Tak na čo ten rozruch? Je to otravné,“ reagoval riaditeľ Rady pre informácie o PVC Ole Grøndahl Hansen.

Poukázal na to, že nie všetky ftaláty sa klasifikujú ako nebezpečné a počas posledných 10 rokov sa použitie tých nebezpečných znižuje.

„Všetci sme sa zhodli na tom, že budeme pokračovať v tom, čo naplánovalo REACH, ako dôjde k postupnému odstráneniu, ale ona [Auken] nedokáže počkať ani šesť mesiacov“ dodal Hansen. Zdôraznil, že rozhodnutia na úrovni EÚ ohľadom ftalátov sa tiež zakladajú na vedeckých hodnoteniach rizík, takže v prípade súdu bude musieť dánske ministerstvo argumentovať proti záverom vedcov zo všetkých členských krajín.

„Pre Idu Auken bude veľmi ťažké, aby jej toto v EÚ prešlo. Bude musieť preukázať, že ftaláty sú nebezpečnejšie pre Dánov než pre ostatných občanov EÚ,“ uviedol Hansen.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA