Denník N – Zbavia nás igelitiek húsenice?

V boji proti plastovému odpadu, ktorý zamoruje oceány a rieky, možno pomôžu červy.

„Z obyčajnej návnady na ryby na užitočného požierača plastov“: možno tak sa v najbližšom období zmení úloha húsenice vijačky voštinovej (po lat. Galleria mellonella).

Vedkyňa Federica Bertocchiniová zistila, že tieto červy dokážu rozkladať plast. O objave informovala s kolegami tento týždeň v prestížnom časopise Current Biology. Článok je voľne dostupný.

Na pozoruhodnú schopnosť húseníc prišla Bertocchiniová náhodou. Vedkyňa, ktorá je amatérskou včelárkou, si jedného dňa všimla, že na zvyškoch medu a včelieho vosku v úli si pochutnávajú malé húsenice vijačky.

„Červy som odstránila a dala som ich do plastovej tašky, zatiaľ čo som čistila úľ. Keď som prácu skončila, šla som do izby, kde som červíky nechala a zistila som, že sú všade. Unikli z tašky, hoci bola zavretá a keď som sa pozrela, zbadala som, že je plná dier. Jav mal jediné vysvetlenie: červy spravili diery a unikli. Tento projekt sa začal tam a vtedy,“ povedala Bertocchiniová v správe k článku.

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N

1 Comment

  • Prečo hľadáte odporné riešenia na odporné veci? Nestačí obmedziť na minimum výrobu plastov? Zmutované červy budú nový problém…. vieme, že niektoré plasty zmenili DNA živočíchov v oceáne… pani doktorka nech ide piecť koláče, narobí menej škody a možno tiež bude slávna….

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA