Dieselgate: Brusel chce potrestať štáty, ktoré nepokutovali Volkswagen

Európska únia začala právne kroky proti štyrom štátom za to, že neudelili pokutu automobilovému koncernu Volkswagen za nelegálny softvér,

Európska únia (EÚ) začala právne kroky proti štyrom štátom: Británii, Nemecku, Luxembursku a Španielsku za to, že neudelili pokutu automobilovému koncernu Volkswagen (VW) za nelegálny softvér, ktorý umožnil vozidlám s dieselovým motorom manipulovať s hodnotami emisií.

Európska komisia (EK) dnes zároveň obvinila Nemecko a Britániu, že porušili zákon, keďže jej odmietli prezradiť všetky technické informácie o emisiách problematických vozidiel, ktoré nazbierali.

Komisia dala teraz týmto krajinám dva mesiace, aby reagovali na obvinenia.

Nemeckým koncernom vlani otriasol najväčší škandál v jeho histórii, ktorý negatívne ovplyvnil aj odbyt. VW sa minulý rok v septembri pod tlakom amerických úradov priznal, že do dieselových vozidiel nainštaloval softvér, ktorý mu umožnil manipulovať s emisiami a počas testovania zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka.

Po celom svete jazdí zhruba 11 miliónov takýchto vozidiel, z toho približne 8,5 milióna v Európe.

Volkswagen sa teraz pokúša znížiť svoje náklady, aby sa dostal z problémov. Koncern sa už dohodol s úradmi a majiteľmi áut v USA na urovnaní sporu, čo ho bude stáť 15 miliárd USD (13,98 miliardy eur).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA