Energeticko-klimatický balík: EÚ to možno v decembri nestihne

Krajiny EÚ sa možno do konca decembra dohodnú na základných princípoch a štruktúre klimaticko-energetického balíka, konečná dohoda je však nepravdepodobná, povedal pre EurActiv diplomatický zdroj.

Schvaľovanie balíka – považovaného za zásadný pre energetickú budúcnosť, ale aj boj proti klimatickým zmenám – zabrzdila skupina krajín vedená Poľskom. Tie sa obávajú, že plány Komisie môžu vážne poškodiť ich priemysel, najmä v kontexte súčasnej ekonomickej recesie.

Postkomunistické krajiny strednej a východnej Európy tvrdia, že sú prakticky trestané za to, že počas transformácie ekonomiky, ktorá viedla k zániku časti priemyslu, vypúšťali menej emisií. Preto nesúhlasia s návrhom Komisie, aby bola hodnota emisií, a cieľová redukcia, stanovená podľa roku 2005 a navrhujú rok 1990. Podľa Bruselu je však 2005 prvý rok, ku ktorému sú dostupné spoľahlivé a porovnateľné údaje pre všetkých členov.

„Nevidím, ako bude možné dosiahnuť dohodu“, povedal člen sekretariátu Rady. Problémom je rozsah a komplexnosť balíka, a rozličné názory na to, ako majú byť snahy o znižovanie CO2 zdieľané.

Kľúčové diskusie sa odohrajú na summite v Bruseli, 11.-12. decembra. Niektorí upierajú nádeje na energického francúzskeho prezidenta, ktorý niekoľko krát zdôraznil, že sa Paríž pokúsi sprostredkovať dohodu ešte predtým, ako prejde rotujúce predsedníctvo na Českú republiku. „Nemali by sme zabúdať, že Sarkozy je prezidentom“, povedal pre EurActiv nemenovaný diplomat zo strednej Európy. „Existuje veľmi veľká šanca“, že dohoda bude dosiahnutá.

Jasná však nie je jej cena. Paríž naznačil kompromisný plán, podľa ktorého by Poľsko a podobné krajiny mohli udeliť uhoľným elektrárňam určité množstvo emisných povolenie bezplatne, tvrdí Financial Times. Podľa návrhu Komisie budú musieť elektrárne v období po roku 2013 kupovať všetky povolenky na aukciách.

Konečná dohoda ovplyvní aj priebeh globálnych klimatických rokovaní. Ich ďalšie kolo začne 1. decembra v poľskej Poznani, uzavrieť sa má 12. decembra, rovnako ako summit EÚ.

Kľúčová je aj úloha Európskeho parlamentu. Europoslanci budú o balíku hlasovať v pléne 3.-4. decembra. Tým by zanikla nádej na schválenie legislatívy v prvom čítaní, na základe „trojstranných rokovaní“ medzi Parlamentom, Radou a Komisiou. Balík sa dostane do druhého čítania, čo ho výrazne zdrží.

Nie je však isté, že hlasovanie naozaj prebehne pred decembrovým summitom. Väčšina pozorovateľov to považuje iba za súčasť politickej stratégie, ktorou sa EP snaží prinútiť členské krajiny, aby brali pri negociáciách do úvahy aj jeho postoj.

Podporovatelia energeticko-klimatického balíka sú však nervózni. Ak sa nepodarí dohodu dosiahnuť do konca roka 2008, proces sa môže výrazne natiahnuť. V marci 2009 totiž akékoľvek negociácie zastanú a naštartujú sa opäť až po voľbách do Európskeho parlamentu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA