Obmedzenie emisií: USA majú slabé ambície

Prezident Bush spomenul včera prvýkrát potrebu federálnej legislatívy na obmedzenie emisií CO2. Komisia zmenu názoru privítala, žiada však vyššie ambície.

Vo štvrtok hovoril prezident Bush prvý krát o potrebe prijatia záväznej federálnej legislatívy, ktorá by do roku 2025 zastavila rast emisií CO2 v USA. Podľa EÚ je to príliš málo ambiciózny cieľ.

Hovorca Komisie privítal, že prezident Bush prvý krát uznal potrebu federálnej legislatívy pre obmedzenie emisií. Súčasne však pre agentúru Reuters dodal: „Nezhoduje sa to s úrovňou ambícií, potrebných zo strany rozvinutých krajín…“

Európska únia sa zaviazala, že do roku 2020 zníži emisie o 20% oproti úrovni z 1990. Podobný záväzok žiada aj od ostatných rozvinutých krajín. Rokovania na globálnej úrovni o nástupcovi Kjótskeho protokolu však zatiaľ neviedli ku kompromisu. USA odmietajú záväzky, pokiaľ sa k nim nepripoja aj rýchlo rastúce ekonomiky ako ČínaIndia.

Bushova administratíva po nástupe stiahla podpis USA pod Kjótskym protokolom, a odvtedy odmietala akékoľvek právne záväzné limity znižovania emisií. V posledných rokoch však viacero štátov USA (Kalifornia, New York…) vytvorilo vlastné režimi obmedzovania CO2, prípadne obchodovania s emisiami podobným spôsobom, ako v EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA