Parlament odložil hlasovanie o klimatickom balíčku

Európsky parlament zmenil svoje rozhodnutie hlasovať o energeticko-klimatickom balíčku pred tým, než lídri EÚ dospejú ku konečnej dohode na summite EÚ 11.-12. decembra.

Pôvodné rozhodnutie hlasovať v europarlamnete ešte pred summitom sledovalo jasný cieľ – aby hlavy štátov a vlád vzali pri rokovaniach o balíčku do úvahy názor Európskeho parlamentu. Teraz sa však europoslanci obávajú, že ich názor nezaváži, pretože krehký konsenzus by mohli narušiť jeho početné pozmeňujúce návrhy.

Parlament však o balíčku Komisie bude diskutovať na stretnutí, ktoré sa bude konať 4. decembra v Bruseli. Europoslanci sú však v aktuálnej situácii toho názoru, že sa zatiaľ pred stretnutím lídrov EÚ „nedosiahol dostatočný pokrok“ pri hľadaní spoločnej pozície, povedali zdroje pre Euractiv.

Členovia Parlamentu majú pocit, že momentálne nie sú pripravení rozhodnúť o predmetných komplexných smerniciach. Presnunutie hlasovania na neskorší dátum im umožní mať aktuálnejšie informácie namiesto toho, aby jednoducho odsúhlasili text Komsie, ktorý je starý niekoľko mesiacov, povedal hovorca Parlamentu.

Taliansko a ďalší východoeurópski členovia  EÚ vrátane Slovenska majú problém prikývnuť ambicióznym klimatickým plánom, pričom argumentujú, že to bude pre ich priemysel znamenať príliš veľkú záťaž.

Očakáva sa preto, že dohoda na summite bude ukutá na poslednú chvíľu. Sporné sú hlavne udeľovanie emisných povoleniek v rámci schémy ETS a financovanie zachytávania a uskladenia uhlíka (CCS). Francúzske predsedníctvo nedávno predložilo kompromisnú dohodu, ktorá sa výrazne líši od pôvedného návrhu.

Europoslanci chcú hlasovať o celom balíku, uviedli parlamentné zdroje zdôvodňujúc odklad hlasovania. „Dúfajú, že budú schopní dohodnúť 90 % na trojstranných rokovanich (s Radou a Komisiou) naplánovaného na začiatok tohto týždňa (24.-26. novembra) a väčšinu kontroverzných bodov nechajú na Európsku radu“.

Claude Turmes, podpredseda Skupiny Zelených/Európskej aliancie je optimistický pokiaľ ide o šancu na dohodu. „Hýbeme sa dopredu v trojstranných rokovaniach o obnoviteľných zdrojoch“, povedal. „Sme na ceste k tomu, dosiahnuť 11. decembra komplexnú dohodu“.

Ďalšie trojstranné rokovania medzi Parlamentom, Francúzskym predsedníctvom a Komisiou sa odohrajú 15. decembra, „aby sa uistili, či je Parlament schopný odsúhlasiť to, na čom sa dohodla Európska rada“, hovoria parlamentné zdroje. Hlasovať sa potom bude 17. decembra, po diskusii v pléne deň pred tým.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA