Recyklačné poplatky sa prejavia na cenách potravín

Nový zákon priniesol zreálnenie nákladov na spracovanie odpadu.

Vyššie náklady na recykláciu doteraz pociťovali najmä výrobcovia. Čoskoro ich pocítia aj spotrebitelia. Cez ceny potravín.

Zväz obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR očakáva ešte tento rok zvýšenie cien potravín a nápojov balených v skle či konzervách. „Až niekoľkonásobne stúpajú náklady súvisiace s rastom recyklačných a likvidačných poplatkov za odpady,“ zdôvodnil ZOCR v stredu 8. marca.

Ide o jeden z dôsledkov zreálnenia nákladov na spracovanie odpadov, ktoré vlani priniesol nový zákon o odpadoch.

Vyššie náklady pre obchodníkov

„Možno očakávať, že v priebehu roka 2017 sa najmä u tých výrobkov, kde výrobcom extrémne stúpli poplatky za likvidáciu odpadu z obalov (najmä sklo – nápojový a konzervárenský priemysel) dôjde k  zvýšeniu cien, ktoré budú výrobcovia premietať voči obchodu a obchod voči spotrebiteľom,“ varovali obchodníci.

„ZOCR SR presadzuje v tomto smere korektný postup pri zvyšovaní cien,“ dodal zväz.

Obchodníci znášajú 12-násobné zvýšenie recyklačných poplatkov u papiera, 6-násobné u plastov a 5-násobné u skla.

Nový zákon o odpadoch zaviedol rozšírenú zodpovednosť výrobcov odpadov.

Medzi výrobcov obalov sa zaradili aj napríklad aj výrobcovia balených potravín a nápojov. Tí sú teraz povinní financovať triedený zber odpadu. V minulosti ich financovali obce z miestnych poplatkov. Obce teraz financujú len zber zmiešaného odpadu.

Novým zákonom sa Slovensko snaží zvýšiť podiel recyklácie na úroveň 50-percent v roku 2020, ako mu to ukladá európska legislatíva. V roku 2015 sa Slovensko umiestnilo v Európskej únii na predposlednej priečke, keď recyklovalo len 15 percent komunálneho odpadu.

Ceny potravín neporastú dramaticky

S prenesením finančného bremena prišlo aj zreálnenie nákladov na triedený zber.

Obce, ktoré ho hradili v minulosti, totiž nevykazovali skutočné náklady, ako v rozhovore pre portál EurActiv.sk upozornil Michal Sebíň z organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.

„Obrat celého segmentu bol vlani šesť až sedem miliónov, teraz ministerstvo životného prostredia očakáva nárast na 30 miliónov eur,“ spresnil vlani Sebíň.

Tento rok dôjde k tomu, že výrobcovia prenesú náklady na spotrebiteľov.

Prezident ZOCR SR Pavol Konštiak však na tlačovej konferencii prisľúbil, že nepôjde o dramatické zvyšovanie cien. Vzrásť by mali na úrovni 1 – 5 percent.

Konštiak pripomenul, že v posledných rokoch ceny potravín klesali. Vlani klesli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 2,6 percenta. Negatívny podiel potravín a nápojov na vlaňajšiu infláciu potvrdzujú aj údaje Eurostatu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA