Rok 2016 bol najteplejším od začiatku meraní

Svet takmer dosiahol strop, ktorý mu určuje Parížska dohoda pre rok 2100.

Vlaňajší rok bol najteplejším od začiatku meraní, zistil Copernicus Climate Change Service (C3S). V roku 2016 ukazoval teplomer v priemere o 0,2 °C viac ako v roku 2015, ktorý sa stal druhým najteplejším rokom.

Priemerná teplota na svete dosiahla vrchol vo februári 2016. Bola o 1,5 °C vyššia ako na začiatku priemyselnej revolúcie.

Takmer padol parížsky limit

V roku 2016 dosiahla priemerná teplota na svete úroveň 14,8 °C. Prekročila o 1,3 °C úroveň z polovice 18. storočia, kedy sa začala priemyselná revolúcia.

Svet skoro dosiahol strop pre rok 2100, ktorý mu určuje Parížska dohoda o klíme.

Klimatická dohoda, ktorá sa vlani stala účinnou, má za cieľ obmedziť stúpanie teploty na 1,5 °C oproti predpriemyselnému obdobiu. Ak teplota stúpne rovnakým tempom ako vlani – o 0,2 °C – môže táto méta padnúť už tento rok.

Zvýšenie teploty o 1,5 °C je ambicióznejším cieľom Parížskej dohody. Tým menej ambicióznym je obmedzenie oteplenie na 2 °C.

USA utrpeli škody za miliardu

C3S, ktorý spracúva dáta z denných meraní naprieč zemeguľou, sa zameral aj na jednotlivé regióny sveta.

Najväčšie rozdiely oproti priemeru zistil v Arktíde, južnej Afrike, južnej a juhovýchodnej Ázii, na blízkom východe a v častiach severnej Ameriky.

Národné centrá pre environmentálne informácie (NCEI) uviedli, že rok 2016 bol druhým najteplejším na území Spojených štátov (bez Aljašky a Havaja). Priemerná teplota dosiahla 12,7 °C. Najteplejším rokom zostáva pre USA rok 2012.

V roku 2016 zasiahlo Ameriku 15 katastrof spojených s počasím, ktoré spôsobili škody za vyše miliardu dolárov. NCEI o tom informovali len dva týždne pred inauguráciou klimatoskeptika Donalda Trumpa za prezidenta.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA