Sarkozy pocestuje presviedčať nové členské krajiny

Francúzsky prezident si predsavzal, že počas nasledujúceho víkendu nájde spoločne s novými členskými krajinami zo strednej a východnej Európy kompromisné stanovisko ku klimatickému a energetickému balíčku. Jeho úsilie sa stupňuje s blížiacim sa summitom v Bruseli.

Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident, pocestuje v sobotu 6. decembra do poľského mesta Gdaňsk lobovať za spoločnú pozíciu EÚ k energetickému a klimatickému balíčku. Stretne sa tam s poľským premiérom, Donaldom Tuskom. Súčasne s nimi pri pracovnom obede zasadnú aj premiéri Bulharska, Česka, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Rumunska a Slovenska. EurActiv o tom informovali diplomatické zdroje.

Donald Tusk vyjadril včera (1.12.) nádej, že EÚ je „veľmi blízko“ k dosiahnutiu dohody. Slová šéfa poľskej vlády nasledovali po tom, čo Francúzske predsedníctvo prisľúbilo Poľsku niektoré výnimky z pôvodného návrhu legislatívy, ako ho navrhla Európska komisia. Hoci Poľsko možno presadí svoje požiadavky, na väčšie uznanie doterajšieho úsilia v boji proti klimatickým zmenám čaká skupina ostatných nových členských krajín, vrátane Slovenska. 15. októbra na summite EÚ vydali spoločné stanovisko, v ktorom vyzvali na zohľadnenie „rozdielnosti hospodárskeho potenciálu členských štátov“ (EurActiv 16/10/08).

Aj keby sa podarilo Sarkozymu dohodnúť sa s Poliakmi, zostáva nejasné, čo plánuje ponúknuť ostatným krajinám, pripúšťajú diplomatické zdroje. Súčasný stav je, že nové členské krajiny považujú navrhované rozdelenie bremena znižovania emisií CO2 za nespravodlivé.

Dosiahnutie kompromisu v otázke klimatického a energetického balíčka do blížiaceho sa summitu v Bruseli (11.-12. november) je pre Francúzsko „absolútne“ kľúčové, prezradili diplomati. Dodali, že ak by sa tak nestalo, agendu by prevzalo České predsedníctvo. Praha sa doteraz nejavila ako zaangažovaný aktér a existujú obavy, že vzhľadom na pozíciu prezidenta ku globálnemu otepľovaniu a vnútropolitickej situácii by sa klimatická agenda dostala na pol roka do úzadia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA