WWF: Klimatické zmeny sa dejú rýchlejšie, než sa očakávalo

EÚ by sa mala pripraviť, že na klimatické zmeny bude potrebné odpovedať ambicióznejšími a flexibilnejšími klimatickými politikami, nakoľko zmeny podnebia sa dejú rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo, konštatuje nová vedecká správa ochranárskej organizácie WWF.

Klimatické zmeny sa dejú rýchlejšie, než predpokladal Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) a ich prejavy pocítia prakticky všetky krajiny EÚ, konštatuje nová správa, ktorú na základe čerstvých informácií zostavila a vydala medzinárodná ochranárska organizácia WWF. Medzi jej hlavné závery patria:

  • hladina svetového oceána stúpa dvojnásobne rýchlejšie, než odhadol IPCC (odhad Medzivládneho panela hovorí o maximálnom náraste hladiny o 0,59m do konca storočia),
  • zvyšujúca sa priemerná teplota zmenšila plochy, na ktorých sa pestuje pšenica, kukurica a jačmeň,
  • Severný ľadový oceán príde o svoje ľadovce o 30 rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo,
  • čo sa týka Európy, extrémne horúce leto z roku 2003 sa môže stať každoročnou realitou (v dôsledku stenčenia ozónovej vrstvy a šokov z horúčav vtedy zahynulo cca 35 tis. ľudí),
  • v oblasti Britských ostrovov a Severného mora bude vznikať čoraz viac veterných cyklónov, ktoré spôsobia veľké škody v západnej a strednej Európe,
  • hornodunajské oblasti a okolie belgickej rieky Massa budú čeliť zvýšenému výskutu povodní, naopak, obdobia sucha sa s oblasti Stredomoria predĺžia.

Správa prichádza v čase, kedy sa EÚ pripravuje na definitívne schválenie záväzného cieľa znížiť mieru produkcie vlastných emisií CO2 o 20% do roku 2020. Akokoľvek, správa konštatuje, že i takýto záväzok bude pri súčasnom trende nepostačujúci a ak sa nemá priemerná svetová teplota ovzdšia zvýšiť o viac ako 2 stupne, je potrebný záväzok znížiť emisie o 30%.

“Ak chce byť Európska únia na ďalší rok v Kodani pokladaná za lídra klimatických rozhovorov OSN a chce zabezpečiť pevnú medzinárodnú dohodu pre boj s klimatickými zmenami po roku 2012, musí sa prestať vyhýbať svojej zodpovednosti a prispieť k reálnemu znižovaniu [tvorby] emisií v rámci Európy,“ tvrdí Tina Tin, autorka správy WWF.

Akokoľvek, súčasná finančná kríza kladie za ambiciózne klimatické ciele otáznik. Viaceré krajiny sa pre obavy o zníženie konkurencieschopnosti vlastných firiem snažia o presadenie kompromisného, menej striktného znenia klimatickej legislatívy (EurActiv 16/10/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA