WWF: Klimatické zmeny sa dejú rýchlejšie, než sa očakávalo

EÚ by sa mala pripraviť, že na klimatické zmeny bude potrebné odpovedať ambicióznejšími a flexibilnejšími klimatickými politikami, nakoľko zmeny podnebia sa dejú rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo, konštatuje nová vedecká správa ochranárskej organizácie WWF.

Ľad, DeviantArt: Miso H.
Foto: www.mmisso.com

Klimatické zmeny sa dejú rýchlejšie, než predpokladal Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) a ich prejavy pocítia prakticky všetky krajiny EÚ, konštatuje nová správa, ktorú na základe čerstvých informácií zostavila a vydala medzinárodná ochranárska organizácia WWF. Medzi jej hlavné závery patria:

  • hladina svetového oceána stúpa dvojnásobne rýchlejšie, než odhadol IPCC (odhad Medzivládneho panela hovorí o maximálnom náraste hladiny o 0,59m do konca storočia),
  • zvyšujúca sa priemerná teplota zmenšila plochy, na ktorých sa pestuje pšenica, kukurica a jačmeň,
  • Severný ľadový oceán príde o svoje ľadovce o 30 rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo,
  • čo sa týka Európy, extrémne horúce leto z roku 2003 sa môže stať každoročnou realitou (v dôsledku stenčenia ozónovej vrstvy a šokov z horúčav vtedy zahynulo cca 35 tis. ľudí),
  • v oblasti Britských ostrovov a Severného mora bude vznikať čoraz viac veterných cyklónov, ktoré spôsobia veľké škody v západnej a strednej Európe,
  • hornodunajské oblasti a okolie belgickej rieky Massa budú čeliť zvýšenému výskutu povodní, naopak, obdobia sucha sa s oblasti Stredomoria predĺžia.

Správa prichádza v čase, kedy sa EÚ pripravuje na definitívne schválenie záväzného cieľa znížiť mieru produkcie vlastných emisií CO2 o 20% do roku 2020. Akokoľvek, správa konštatuje, že i takýto záväzok bude pri súčasnom trende nepostačujúci a ak sa nemá priemerná svetová teplota ovzdšia zvýšiť o viac ako 2 stupne, je potrebný záväzok znížiť emisie o 30%.

“Ak chce byť Európska únia na ďalší rok v Kodani pokladaná za lídra klimatických rozhovorov OSN a chce zabezpečiť pevnú medzinárodnú dohodu pre boj s klimatickými zmenami po roku 2012, musí sa prestať vyhýbať svojej zodpovednosti a prispieť k reálnemu znižovaniu [tvorby] emisií v rámci Európy,“ tvrdí Tina Tin, autorka správy WWF.

Akokoľvek, súčasná finančná kríza kladie za ambiciózne klimatické ciele otáznik. Viaceré krajiny sa pre obavy o zníženie konkurencieschopnosti vlastných firiem snažia o presadenie kompromisného, menej striktného znenia klimatickej legislatívy (EurActiv 16/10/08).

REKLAMA

REKLAMA