Z emisnej kauzy sa stáva medzinárodný škandál

Problematický obchod slovenskej vlády s emisnými povolenkami vyvoláva medzinárodný rozruch. Môže nám zablokovať šance na post komisára pre energetiku.

Predaj slovenských emisných povoleniek tajomnej firme Interblue Group už nerezonuje iba na slovenskej vnútropolitickej scéne. Podľa dobre informovaného zdroja z prostredia Európskej komisie obchod s tak nízkou cenou nahneval aj niektorých našich partnerov v EÚ, najmä severské krajiny.

Slovenská vláda dostala za tonu emisií 5 eur. Bývalý český minister životného prostredia Martin Bursík v rozhovore pre SME povedal, že jeho vláda predala Japonsku tonu emisií za minimálne dvojnásobok. Zároveň upozornil, že podobné transakcie majú negatívny vplyv na trh s CO2, pretože "je to za dampingovú cenu" a znižujú efekt Kjótskeho protokolu. "Nebolo by dobré, keby sa išlo do obchodov, aké ukazuje váš prípad", povedal český exminister pre denník SME.

Podľa zdroja z prostredia EK vyvoláva znepokojenie práve tento bod. Slovenský obchod je relatívne malý, problém však nastane, keď ho zopakujú krajiny s omnoho väčšími objemami emisií. Ako príklad menoval Ukrajinu.

Nastupujúce Švédske predsedníctvo zaradilo boj proti klimatickým zmenám medzi svoje priority. V decembri sa budú uzatvárať kodanské rokovania o medzinárodnej klimatickej dohode, ktorá má nahradiť Kjóto, a ich úspech je pre EÚ politickou prioritou.

Ak ruch okolo nášho emisného obchodu cez leto neutíchne, v Európskom parlamente sa môžu témy chytiť predovšetkým europoslanci zo skupiny Zelených. Keďže je klimatická politika úzko prepojená s energetikou, naše šance získať post komisára pre energetiku by sa výrazne znížili. Podľa zdroja z prostredia EK by takýto kandidát pre akéhokoľvek predsedu Komisie predstavoval prílišné riziko, pretože by nemal šancu prejsť híringom pred Európskym parlamentom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA