Budapešť sa drží svojho veta, svoj postoj vysvetľuje „ekonomicky, nie politicky“. Európska komisia oznámila šiesty balík sankcií 4. mája a nezhody ohrozujú reputáciu celej Únie.
K pripravovanému Európskemu aktu o slobode médií musí Európska komisia zaujať ambiciózny prístup, píše v otvorenom liste päť novinárskych organizácií. Tiež volajú po harmonizovaných pravidlách pre transparentnosť vlastníctva a udeľovanie licencií na vysielanie.
Nemecko chce konferenciu o budúcnosti Európy využiť na ďalší rozvoj EÚ, aj cez zmenu zmlúv a zrušenie jednohlasného rozhodovania v zahraničnej politike, povedala pre EURACTIV nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann.
Navrhovaná legislatíva Komisie o ekologickej leteckej doprave nezohľadňuje skutočné klimatické náklady lietania, upozorňujú kritici. Návrh totiž obmedzuje emisie oxidu uhličitého, ale efekt zvyšných emisií, ktoré návrh nezohľadňuje, môže byť dva až štyrikrát vyšší než vplyv CO2.
Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
Pandémia a vojna na Ukrajine ukázala, že súčasný dodávateľský reťazec kritických surovín nie je bezpečný. Kritické suroviny sú potrebné na výrobu čipov, elektromobilov aj rozvoj obnoviteľných zdrojov.
Eurokomisia naplnila sľub predsedníčky Ursuly von der Leyen a začala konanie, na konci ktorého môže Maďarsko prísť o európske peniaze. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia.
Platformy musia podľa Súdneho dvora EÚ zaviesť kvalitné nahrávacie filtre, ktoré majú odhaliť a odstrániť užívateľský obsah, porušujúci autorské práva. Nejde pritom o porušenie slobody prejavu, vysvetľuje.
Znovuzvolenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona posilnilo jeho víziu suverénnej Európy. Rovnako by však mohlo znížiť nemecký potenciál v politickom vedení v rámci EÚ.
Atény neplánujú poslať na Ukrajinu ďalšie vojenské vybavenie, uviedol grécky minister obrany Nikos Panagiotopoulos. Zaisťovať chcú vlastnú bezpečnosť. Grécky vzdušný priestor totiž len za jediný deň, v stredu (13. apríla) narušili turecké stíhačky až jedenásťkrát.
Členské krajiny v prvej línii utečeneckej krízy varujú, že zostatkové peniaze zo štrukturálnych fondov nebudú stačiť na pokrytie výdavkov pre utečencov. Slovensko žiada finančnú pomoc na úrovni tej v Grécku či Turecku počas migračnej krízy v roku 2015.
Komisia predstavila nové pravidlá o ochrane spotrebiteľa s cieľom predísť zavádzajúcim tvrdeniam o udržateľnosti výrobkov a zlepšiť informovanosť o ich trvanlivosti. Zelené skupiny návrhujú vyčítajú, že nie je dostatočne ambiciózny, ďalší sa obávajú zvýšenia cien.
Znovuzvolenie Viktora Orbána za predsedu maďarskej vlády by malo prinútiť Európsku komisiu k izolácii jeho autokratickej vlády a rozbitiu spojenectva medzi Maďarskom a Poľskom, argumentujú politológovia. Tom Theuns je odborným asistentom politickej teórie a európskej politiky na Inštitúte politických vied...
Maďari predĺžili premiérsky mandát Viktora Orbána o ďalšie štyri roky. Opozícia spochybňuje demokratickosť volieb, jednoznačné víťazstvo Orbána sa však podľa analytikov nedá pripísať iba neférovému volebnému systému.
Vo vojne na Ukrajine sú najviac ohrození ukrajinskí novinári, ktorým chýba výcvik aj vybavenie na to, aby o nej informovali. Organizácia Reportéri bez hraníc pre nich vo Ľvove otvára centrum pomoci, informoval v rozhovore jej generálny tajomník, CHRISTOPHE DELOIRE.
Hoci sa Únia zatiaľ nerozhodla pre embargo na ruský plyn a ropu, francúzske energetické spoločnosti čelia kritike za zotrvanie na ruskom trhu. Keďže Francúzsko je popredným zahraničným zamestnávateľom, výzvy na odchod z Ruska sa týkajú aj spoločností z iných odvetví.
Ruský prezident Vladimír Putin v telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom ustúpil od požiadavky, aby sa dodávky plynu platili v rubľoch. Slovensko sa pripravuje na krízový scenár odstávky dodávok už tento týždeň.
Európsky dvor audítorov v osobitnej správe uviedol, že inštitúcie EÚ nie sú pripravené na zvýšený počet kybernetických útokov. Neexistuje pre nich totiž žiaden právny rámec, ktorý by sa zaoberal informačnou a kybernetickou bezpečnosťou.
Ukrajinskí aktivisti a poslanci vystúpili v rámci plenárneho zasadnutia Konferencie o budúcnosti Európy. Vyzvali Úniu k razantnejším krokom voči Rusku a žiadali zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Európske krajiny tento krok nateraz vylučujú.
Hoci pracuje na 80 percent, ukrajinský IT sektor si aj vo vojne udržiava stabilitu. Tú môže narušiť vypovedanie zmlúv zo strany klientov. Keďže európske firmy majú aj outsourcovaných zamestnancov z Ukrajiny, krach týchto spoločností by mal dopad aj na Úniu.
Komisia spustila novú platformu Kohesio s cieľom stransparentniť využívanie európskych peňazí. Protikorupčným aktivistom a europoslancom to však nestačí. Chýbajú im informácie o konečných príjemcoch.
Automobilový sektor sa ešte nestihol spamätať z pandémie a čipovej krízy. Vojna na Ukrajine je pre sektor ďalšou ranou. Pokračujúci konflikt môže prehĺbiť čipovú krízu a ohroziť dodávky kritických surovín pre elektromobily.
Napriek tomu, že všetky členské krajiny podpísali dohodu o medzinárodnej minimálnej dani, na jej implementácii sa ministri financií jednomyseľne nezhodli. Dohoda bude predmetom aj ich aprílového stretnutia.
Európania na diskusii v rámci Konferencie o budúcnosti Európy opäť otvorili otázku nadnárodných kandidátok. Konceptu sa rozhodli vyhovieť štyri najväčšie frakcie v Európskom parlamente. Nadnárodná kandidátka by dopĺňala tie národné, no podpora zmeny je nízka a chýba aj na Slovensku