EURACTIV.com

Európske štáty oživujú ťažbu zemného plynu

Únia sa pripravuje na ukončenie závislosti od ruského plynu. Okrem diverzifikácie dodávateľov, úspor energie alebo rozvoja obnoviteľných zdrojov sa niektoré štáty rozhodli rozšíriť už existujúcu domácu ťažbu plynu alebo využiť svoje dosiaľ nevyužité zásoby.
Doprava 22-06-2022

Biopalivá môžu nahradiť ruskú ropu, tvrdí priemysel

Biopalivá môžu byť účinným nástrojom pri hľadaní náhrady za ruskú ropu. Priemysel chce, aby Komisia označila etanol a bionaftu za zelené palivá. Aktivisti a mimovládky nesúhlasia a tvrdia, že ich rozvoj prispeje k odlesňovaniu.
Doprava 14-06-2022

Rakúsko odmietlo rozvoj vodíka v doprave a vykurovaní

Rakúska vláda predstavila národnú vodíkovú stratégiu. Viedeň plánuje masívne rozšíriť kapacitu pre výrobu zeleného vodíka z obnoviteľných zdrojov. Stanovila si tiež prioritné oblasti, do ktorých by mal vodík smerovať.
Obrana 13-06-2022

Česko a Slovensko mlčia o nákupe lietadiel od maďarského ministra s väzbami na Rusko

České aj slovenské ministerstvo obrany zvažujú nákup cvičných lietadiel od firmy, ktorej najväčším akcionárom je maďarský minister obrany s väzbami na Rusko. Konflikt záujmov komentovať nechcú.
Ekonomika 09-06-2022

Komisia nepomôže členským štátom s infláciou v eurofondových projektoch

Rastúce ceny stavebných materiálov ohrozujú eurofondové projekty. Európska komisia necháva zodpovednosť na členských štátoch. Predĺženie dobiehajúceho programového obdobia nepreferuje, ale ani nevylučuje.   
Doprava 09-06-2022

Europarlament schválil zákaz predaja áut so spaľovacím motorom

Europoslanci včera podporili návrh zákazu po roku 2035 predávať nové autá so spaľovacím motorom. Hlasovanie bolo tesné, proti úplnému zákazu boli najmä konzervatívni europoslanci.
Budúcnosť EÚ 08-06-2022

České predsedníctvo sa zameria na energetiku, bezpečnosť aj ochranu demokracie

Ukrajina, energetická bezpečnosť, obrana a kybernetická bezpečnosť či hospodárska a demokratická odolnosť sú piatimi oblasťami, ktorými sa bude Česko venovať na čele Rady Európskej únie. Vyplýva to z uniknutého dokumentu, ktorý získal portál EURACTIV.
Spoločnosť 02-06-2022

Schválenie poľského plánu obnovy kritizuje aj eurokomisár pre spravodlivosť

Poľská justičná reforma je len kozmetická, eurokomisia napriek tomu krajine schválila plán obnovy. Prvé peniaze prídu, až keď krajina naplní všetky požiadavky, samotné schválenie dokumentu však skritizovali aj traja eurokomisári, vrátane Didiera Reyndersa.
Doprava 31-05-2022

Elektromobilita nemusí vyriešiť problémy so znečistením, naznačujú štúdie

Elektromobily by mali pomôcť obmedziť emisie z výfukových plynov, čo by výrazne zlepšilo kvalita ovzdušia v mestských oblastiach. Štúdie však ukazujú, že pevné častice z bŕzd a pneumatík budú zdravotné riziko predstavovať aj naďalej.
Ekonomika 24-05-2022

Únia pozastavila fiškálne pravidlá na ďalší rok

Členské štáty nebudú musieť dodržiavať trojpercentný deficit a 60 percentný dlh ani v roku 2023. Európska komisia však upozorňuje, že nie je čas na veľké stimulačné balíky.
Východná politika 17-05-2022

Maďarské veto oddiali stopku ruskej ropy aspoň o ďalší týždeň

Budapešť sa drží svojho veta, svoj postoj vysvetľuje „ekonomicky, nie politicky“. Európska komisia oznámila šiesty balík sankcií 4. mája a nezhody ohrozujú reputáciu celej Únie.  
Rozšírená EÚ 09-05-2022

Podľa Nemecka by sa Únia mala pripravovať na „33 a viac“ členských štátov

Nemecko chce konferenciu o budúcnosti Európy využiť na ďalší rozvoj EÚ, aj cez zmenu zmlúv a zrušenie jednohlasného rozhodovania v zahraničnej politike, povedala pre EURACTIV nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann.
Doprava 06-05-2022

Vplyv lietania na klímu môže byť vyšší než sa predpokladalo

Navrhovaná legislatíva Komisie o ekologickej leteckej doprave nezohľadňuje skutočné klimatické náklady lietania, upozorňujú kritici. Návrh totiž obmedzuje emisie oxidu uhličitého, ale efekt zvyšných emisií, ktoré návrh nezohľadňuje, môže byť dva až štyrikrát vyšší než vplyv CO2.
Energetika 03-05-2022

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií

Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch v kombinácii s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Odborníci varujú, že problémy sa môžu už čoskoro preliať aj na Slovensko a do ostatných stredoeurópskych krajín.
Energetika 02-05-2022

Bez kritických surovín so zelenou a digitálnou transformáciou nerátajme, varuje eurokomisár

Pandémia a vojna na Ukrajine ukázala, že súčasný dodávateľský reťazec kritických surovín nie je bezpečný. Kritické suroviny sú potrebné na výrobu čipov, elektromobilov aj rozvoj obnoviteľných zdrojov.
Spoločnosť 27-04-2022

Maďarsku už oficiálne hrozí, že pre korupciu a podvody príde o eurofondy

Eurokomisia naplnila sľub predsedníčky Ursuly von der Leyen a začala konanie, na konci ktorého môže Maďarsko prísť o európske peniaze. Politickú dohodu členských štátov s Maďarskom nedodrží, ohrozené sú aj peniaze zo starého sedemročného obdobia. 
Digitalizácia 27-04-2022

Európsky súd potvrdil povinnosť platforiem kontrolovať autorské práva

Platformy musia podľa Súdneho dvora EÚ zaviesť kvalitné nahrávacie filtre, ktoré majú odhaliť a odstrániť užívateľský obsah, porušujúci autorské práva. Nejde pritom o porušenie slobody prejavu, vysvetľuje.
Budúcnosť EÚ 25-04-2022

Macronovo znovuzvolenie môže znížiť vplyv Nemecka v Európe

Znovuzvolenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona posilnilo jeho víziu suverénnej Európy. Rovnako by však mohlo znížiť nemecký potenciál v politickom vedení v rámci EÚ.
Ekonomika 11-04-2022

Štáty zasiahnuté utečeneckou vlnou žiadajú nové prostriedky na zvládnutie krízy

Členské krajiny v prvej línii utečeneckej krízy varujú, že zostatkové peniaze zo štrukturálnych fondov nebudú stačiť na pokrytie výdavkov pre utečencov. Slovensko žiada finančnú pomoc na úrovni tej v Grécku či Turecku počas migračnej krízy v roku 2015.
Obehová ekonomika 07-04-2022

Komisia chce skoncovať so zavádzaním o udržateľnosti, kritici sa obávajú vyšších cien

Komisia predstavila nové pravidlá o ochrane spotrebiteľa s cieľom predísť zavádzajúcim tvrdeniam o udržateľnosti výrobkov a zlepšiť informovanosť o ich trvanlivosti. Zelené skupiny návrhujú vyčítajú, že nie je dostatočne ambiciózny, ďalší sa obávajú zvýšenia cien. 
Budúcnosť EÚ 04-04-2022

Drvivá väčšina Maďarov potvrdila, že chce pokračovať s Orbánom

Maďari predĺžili premiérsky mandát Viktora Orbána o ďalšie štyri roky. Opozícia spochybňuje demokratickosť volieb, jednoznačné víťazstvo Orbána sa však podľa analytikov nedá pripísať iba neférovému volebnému systému.
Kultúra a médiá 01-04-2022

Riaditeľ Reportérov bez hraníc: Odchod ruských novinárov pripomína boľševický režim

Vo vojne na Ukrajine sú najviac ohrození ukrajinskí novinári, ktorým chýba výcvik aj vybavenie na to, aby o nej informovali. Organizácia Reportéri bez hraníc pre nich vo Ľvove otvára centrum pomoci, informoval v rozhovore jej generálny tajomník, CHRISTOPHE DELOIRE.
Energetika 31-03-2022

Francúzski energetickí giganti zostávajú na ruskom trhu

Hoci sa Únia zatiaľ nerozhodla pre embargo na ruský plyn a ropu, francúzske energetické spoločnosti čelia kritike za zotrvanie na ruskom trhu. Keďže Francúzsko je popredným zahraničným zamestnávateľom, výzvy na odchod z Ruska sa týkajú aj spoločností z iných odvetví.
Energetika 31-03-2022

Nemecko odmietlo platiť za plyn v rubľoch, Putin zatiaľ ustúpil

Ruský prezident Vladimír Putin v telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom ustúpil od požiadavky, aby sa dodávky plynu platili v rubľoch. Slovensko sa pripravuje na krízový scenár odstávky dodávok už tento týždeň.