V roku 2030 bude cez východné Veľkopoľsko naposledy prúdiť elektrina vyrobená z uhlia. Do roku 2040 chce tento región, ktorý je súčasťou druhého najväčšieho vojvodstva, dosiahnuť klimatickú neutralitu.
Používame silný jazyk, aby sme vytvorili kontrast: kontrast medzi lžami, ktoré slušným jazykom opakuje súčasná vláda a expresívnym jazykom v uliciach, hovorí v rozhovore pre EURACTIV.pl KLEMENTYNA SUCHANOW.
Maďari chcú „cenzúru svojich občanov“ na internete kontrolovať sami. Slováci by privítali databázu online politickej reklamy. Česi sa obávajú nahrávacích filtrov platforiem a Poliaci aj profitu techgigantov z podnecovania agresie.
Možnosť presunu jednotiek americkej armády z Nemecka do Poľska môže nastať v prípade, ak Berlín nenavýši výdavky na obranu na dve percentá HDP. Zásadné zmeny by mohol Trump predstaviť už pri návšteve Poľska, plánovanej začiatkom septembra.
Slovenský plán prechodu od uhlia bol schválený na regionálnej úrovni, chýba však termín ukončenia jeho spaľovania. Česko a Maďarsko nemajú detailné programy, v Poľsku otázkou nie je „Ako?“ ale „Či?“.
Trhový podiel nízkoemisných vozidiel je vo Vyšehradskej skupine pod európskym priemerom. Región napriek tomu nechce zmeškať svetový trend, prechádza na výrobu batérií a má ešte väčšie ambície.
Členské štáty, Európsky parlament a Komisia zakončili takmer trojročné vyjednávania o reforme autorského práva. Sporným bodom boli články 11 a 13, ktoré podľa kritikov ohrozujú slobodu internetu.
Päť mesiacov pred voľbami zvyšuje Tymošenková pred ďalšími prezidentskými kandidátmi náskok. Líderku strany Otčina (Batkivshchyna) a bývalú premiérku by podľa prieskumov dnes volilo vyše 13 percent respondentov.
Arménsky parlament rozhodol o vypísaní predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mohli konať ešte tento rok. Vláda na čele s premiérom Nikolom Pashinyanom tak plní svoje sľuby, ktoré dala obyvateľom po masových protestoch.
Poľské úrady odmietli udeliť povolenie na dlhodobý pobyt Ukrajinke, ktorej nadácia vyzývala na občiansku neposlušnosť. Aféra sa dostala až do Európskeho parlamentu.
Skutočnosť, že sa Poľsko, Česká republika alebo Maďarsko vzdialili od Únie a dostali sa na jej okraj, má pre Ukrajinu zásadný význam. Kyjev chce byť čo najbližšie k zjednotenej Európe, hovorí KATERYNA ZAREMBOVÁ.
Vyše trojhodinová stretnutie potvrdilo spoluprácu krajín najmä v hospodárskej oblasti. Ruský prezident ale opäť odmietol návrh nemeckej kancelárky vyslať pozorovateľov OSN na Ukrajinu.
Vyšehradská skupina je jednou z najlepšie fungujúcich skupín v rámci Európskej únie. A v mnohých oblastiach si dnes Nemecko s V4 rozumie oveľa lepšie ako s Francúzskom, hovorí KAI-OLAF LANG.
V oblasti migrácie presadzuje V4 jednotný názor: Európska únia by sa mala vzdať akejkoľvek myšlienky povinného mechanizmu premiestňovania utečencov. Závery júnového summitu Európskej rady tak potešili celý región.
Napriek tomu, že sú krajiny Vyšehradskej štvorky cieľom mnohých hybridných útokov, ktoré sa snažia ovplyvňovať ich spoločnosti, žiadna zo štvorice krajín nemá jednotnú alebo koordinovanú politiku boja proti falošným spravodajským a dezinformačným kampaniam.
Poľsko má vo Vyšehradskej skupine najbližšie k európskym štandardom v komunálnom odpade. Najhoršie výsledky dosahuje Slovensko. Ich spoločným problémom je vymáhanie zákona.
Hoci región doteraz nezasiahol žiaden masívny kybernetický útok, menšie incidenty sú pomerne časté. Krajiny Vyšehradu sa preto vyzbrojili odborníkmi a novými stratégiami, ktoré ich majú ochrániť.
Ak si chcete odfotiť maďarskú mocenskú elitu, choďte do VIP salónika na futbalovom štadióne Pancho Arena v Orbánovej dedine Felcsút. Maďarský sociológ a bývalý liberálny politik Bálint Magyar vysvetľuje mafiánsku povahu Maďarska.
Krajiny Vyšehradskej štvorky žiadajú, aby Únia navýšila finančné prostriedky pre digitálne projekty a aby sa Európska komisia aktívne zapájala do spolupráce členských štátov pri vývoji umelej inteligencie. Jedným z návrhov je aj otvorenie Európskeho observatória pre umelú inteligenciu.
Napriek skromnému pokroku sú ženy vo vyšehradskom regióne stále skôr objektom, ako aktérom skutočnej mocenskej politiky. Ilustratívne pôsobia debaty o kampani #MeToo, rodových kvótach alebo Istanbulskom dohovore.
"Ak sa nám konečne podarí zvrhnúť túto vládu, bude jasné, kto to urobil. Ženy," hovorí v rozhovore líderka "čiernych" protestov v Poľsku MARTA LEMPARTOVÁ.