EURACTIV.sk

Kultúra a médiá 11-05-2022

Novinárske organizácie: Komisia musí k aktu o slobode médií pristupovať ambiciózne

K pripravovanému Európskemu aktu o slobode médií musí Európska komisia zaujať ambiciózny prístup, píše v otvorenom liste päť novinárskych organizácií. Tiež volajú po harmonizovaných pravidlách pre transparentnosť vlastníctva a udeľovanie licencií na vysielanie.
Rozširovanie 09-05-2022

Martin Klus: Príbeh „plnoletého“ Slovenska je pre susedov Únie inšpiráciou i poučením

Pozitívny vplyv členstva v EÚ na našu krajinu je nespochybniteľný a som presvedčený, že rovnakú príležitosť si zaslúžia aj ďalšie európske krajiny, ak splnia stanovené kritériá, píše štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus.
Ekonomika 06-05-2022

Samosprávy musia stáť v centre reformy Únie

Konferencia o budúcnosti Európy sa končí. Miestne samosprávy v čase pandémie a vojny na Ukrajine ukazujú, že sú hybnou silou Únie. Je čas, aby dostali svoje miesto v rozhodovacom procese, píše prezident Európskeho výboru regiónov APOSTOLOS TZITZIKOSTAS.
Budúcnosť EÚ 02-05-2022

Čas na Spojené štáty európske

Výzva podporená viac ako 200 intelektuálmi a osobnosťami z Európy žiada vytvorenie federálnej Európy, s efektívnou spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, samostatnou energetikou postavenou na zelenej transformácii a skutočnou spoločnou rozpočtovou politikou.
Klíma 29-03-2022

Ako znížiť jedným ťahom dovoz ruských fosílnych palív, emisie uhlíka aj účty za energiu

Desivý ruský útok na Ukrajinu mení svet pred našimi očami – a to platí najmä pre oblasť energetiky, píšu dánsky minister pre klímu Dan Jørgensen a riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol exkluzívne pre portál EURACTIV.
Spoločnosť 24-03-2022

Solidarita s ukrajinskými utečencami musí viesť k dlhodobej zmene

Aj v roku 2015 privítali Gréci ľudí prichádzajúcich zo Sýrie s otvorenou náručou. Postupom času sa však vzťahy v komunite zhoršili, čo bol priamy dôsledok dlhodobej neschopnosti Európy dohodnúť sa systéme riadenia príchodov založenom na zdieľaní zodpovednosti.
Energetika 21-03-2022

Tipy pre domácnosti, podniky a samosprávy, ako zvládnuť energetickú krízu

Európska únia chce obmedziť dovoz zemného plynu z Ruska a zároveň riešiť rekordné ceny energií. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) prišla s praktickými tipmi, ako sa k týmto trendom môžu postaviť domácnosti, podniky a samosprávy, píše Lucia Palmanová.
Energetika 11-03-2022

Európsky jadrový sektor je plný Rusov a ruského kapitálu

Európski lídri diskutujú o zákaze dovozu fosílnych palív z Ruska, na ktorých je Únia závislá. Podobný problém však má aj v jadrovej energii. Vyriešiť závislosť na Rusku v jadre môže byť pre Úniu ešte náročnejšie než pri plyne a rope.
Východná politika 09-03-2022

Ukrajina bojuje aj za Gruzínsko

Rozkol medzi vládou a verejnosťou, ktorá je čoraz nespokojnejšia s vajatavým postojom krajiny k ruskej agresii, sa prehlbuje. Všetci si pritom uvedomujú, že výsledok vojny na Ukrajine zásadne ovplyvní aj budúcnosť Gruzínska.
Energetika 08-03-2022

Cesta k európskej energetickej nezávislosti môže začať už tento týždeň

Európsky parlament bude tento týždeň hlasovať o kľúčových energetických projektoch Únie. Pôvodný zoznam projektov bol vytvorený pred ruskou inváziou na Ukrajinu a je potrebné ho prehodnotiť. Projekty spoločného záujmu musia znížiť energetickú závislosť Európy od dovozu fosílnych palív z Ruska, píše skupina europoslancov.
Budovy 04-03-2022

Obnova budov môže pomôcť pri znižovaní energetickej závislosti na Rusku

Európska únia potrebuje posilniť svoju energetickú bezpečnosť a nezávislosť. Jedným z overených riešení je aj obnova budov s cieľom znížiť spotrebu energie, píše KATARÍNA NIKODEMOVÁ.
Klíma 03-03-2022

Zelená dohoda nie je mŕtva, vojna na Ukrajine jej význam posilňuje

Európa bude musieť zmeniť svoj energetický mix a pridať dôraz na lokálne obnoviteľné zdroje. Myšlienka Zelenej dohody je preto aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým, píše DANIEL RABINA. 
Energetika 01-03-2022

Európa sa bez ruského plynu nezaobíde. Aspoň zatiaľ

Jedným z najsilnejším tromfov, ktoré má ruský prezident Vladimír Putin v rukáve, sú dodávky ruského plynu do Európy. Aj keď sa v súčasnosti Európa bez ruského plynu nezaobíde, aktuálna situácia však určite povedie k hľadaniu ciest a spôsobov, ako sa závislosti na ruskom plyne zbaviť. To je pre Putina a pre Rusko zlá správa, píše analytik z konzultačnej spoločnosti JPX Ján Pišta.
Energetika 23-02-2022

Rozvoj obnoviteľných zdrojov brzdia technické prekážky

Slovenská vláda verejne deklaruje podporu obnoviteľným zdrojom energie, no investori a developeri naďalej čelia mnohým prekážkam. Ak ich Slovensko neodstráni, sľuby z plánu obnovy a Národného energetického a klimatického plánu ostanú len na papieri. Osobitnou kapitolou sú pretrvávajúce technické problémy.
Budúcnosť EÚ 04-01-2022

Ak chce byť úspešnejšia, Únia musí prejsť reformou inštitúcií

Inštitucionálna reforma môže zefektívniť fungovanie Únie a priblížiť ju občanovi. Diskusie už prebiehajú dlhšie, no zatiaľ bez výsledkov. Ideologická polarizácia ale nemôže byť ich východiskom, píše slovenský diplomat Miroslav Ivan.
Obrana 17-12-2021

Duplicita v obranných stratégiách Únie a NATO nemusí byť nutne zlá

Niektoré tematické presahy medzi pripravovaným Strategickým kompasom EÚ a Strategickou koncepciou NATO budú nevyhnutné, ale aj potrebné, píše NIKLAS NOVÁKY. Podľa neho prináša paralelná príprava oboch dokumentov príležitosť na posilnenie spolupráce medzi EÚ a NATO.
Klíma 26-11-2021

Čo je klimatický šek a prečo ho navrhujeme

Klimatický šek je stratégia prerozdeľovania, ktorá vracia časť príjmov z emisií priamo obyvateľom a ostávajúcu časť používa adresne a efektívne na klimatické ciele. Tým podporuje nízkouhlíkové investície, sociálne férový prechod ku klimatickej neutralite a zvyšuje jej akceptáciu, píšu europoslanec MARTIN HOJSÍK a environmentalista LADISLAV HEGYI.
Budúcnosť EÚ 25-11-2021

Ústretovejšia politika Vyšehradu k utečencom by vyjadrila pochopenie vlastných dejín

Ľudské spoločenstvá nie sú imúnne voči pokušeniu vylúčiť nepohodlných za hranice nielen svojho uvažovania. No práve vylučovanie nepohodlných je pilierom autoritárstva. O probléme „príliš jasných hraníc“ píše LUCIA NAJŠLOVÁ.
25-11-2021

Píšu Borrell, Urpilainen a Korčok: Rovnosť žien a mužov musí byť prvoradá

Po roku 2025 má 85 percent nových činností Únie mimo jej hraníc prispieť k zlepšeniu postavenia žien. O novom pláne EÚ s rozpočtom 79,5 miliárd eur na sedem rokov píšu šéfovia slovenskej a európskej diplomacie a eurokomisárka pre medzinárodné partnerstvá.
Vonkajšie vzťahy 22-11-2021

Európa pri jednaní s Taiwanom postupuje stále asertívnejšie

Zatiaľ čo Čína je považovaná za „systémového rivala“, Taiwan je najnovšie vykresľovaný ako partner v zdieľaných demokratických hodnotách s EÚ. Posun Európy k asertívnejšiemu postupu pri jednaní s Taiwanom je priamou reakciou na stále agresívnejší postoj Pekingu, píše KRISTÍNA KIRONSKÁ.  
Obrana 22-11-2021

Výzvy pre kybernetickú diplomaciu naberajú na aktuálnosti

Dosah kybernetickej ofenzívy na spoločnosť môže mať rovnaký devastačný účinok ako konvenčný vojenský útok. Keďže za nimi často stoja aj štátni aktéri, rozširujú sa úlohy zahraničnej služby. O východiskách pre slovenskú stratégiu kybernetickej diplomacie píše diplomat RADO KUSENDA.
Ekonomika 09-11-2021

Nepríjemná pravda o odporcoch Európskej stratégie lesného hospodárstva

Búrlivý protest proti novej Európskej stratégii lesného hospodárstva je nepochopiteľný, a zdá sa že krajiny EÚ, súkromný sektor, ako aj niektorí europoslanci popierajú vážne problémy, ktorým čelia európske lesy.
Budúcnosť EÚ 27-10-2021

Píše Martin Klus: Korčuľujme tam, kde puk ešte len bude

„Strategický výhľad znie možno na prvé počutie abstraktne a zložito, ale mali by sme ho vnímať ako inovatívny nástroj na formovanie politík,“ píše v komentári štátny tajomník rezortu diplomacie, MARTIN KLUS. V rámci EÚ agendy strategického výhľadu zastupuje Slovensko ako tzv. minister pre budúcnosť.
Obrana 14-10-2021

Technologická geopolitika a suverenita Únie: Prístup k čipom zaistí aj vojenskú prevahu

Vojenská a geopolitická sila je čoraz závislejšia na vedúcom postavení v oblasti špičkových technológií. Brusel a Washington si začínajú uvedomovať, že polovodiče, teda základné technologické komponenty, sú tiež jadrom vojenských schopností.