Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

EÚ schopná vynucovať zásady právneho štátu: Aký je slovenský záujem?

5. októbra. 2020 @ 10:00 am - 12:00 pm

O PODUJATÍ

Otázka právneho štátu a schopnosti európskych inštitúcií pôsobiť proti zhoršovaniu situácie v tejto oblasti v členských štátoch je jednou z najkontroverznejších a politicky najcitlivejších tém súčasnej EÚ.

Táto otázka je momentálne politicky previazaná s rokovaním o budúcom rozpočte EÚ na roky 2021-2027 a nepriamo aj s diskusiou o financovaní plánu obnovy po koronakríze.

Členské štáty odsunuli rozhodnutie o finálnej podobe mechanizmu na prepojenie využívania prostriedkov európskeho rozpočtu s dodržiavaním zásad právneho štátu na októbrový summit. Európsky parlament odmieta dať súhlas s európskym rozpočtom, kým nebude na svete dohoda o príslušnom nariadení v ambicióznej podobe.

Prečo v jednej z najdôležitejších diskusií v EÚ nie je výraznejšie počuť hlas Slovenska? Aká je v nej slovenská pozícia a záujem? Potrebuje EÚ silnejšie nástroje na to, aby bola schopná garantovať, že jej členské štáty zásadne nezlyhávajú na poli právneho štátu, demokratických štandardov, prípadne ľudských práv? Aké sú argumenty za a proti?

Podujatie sa bude konať bezprostredne po tom, čo Európska komisia 30. septembra predstaví prvú výročnú hodnotiacu správu o stave právneho štátu v členských krajinách EÚ. Diskusia prebehne prostredníctvom online programu Zoom.

 

PANELISTI:

  • Michal Šimečka, poslanec Európskeho parlamentu (Renew Europe)
  • Peter Lysina, riaditeľ odboru práva EÚ, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
  • Radovan Pala, Kancelária prezidentky SR
  • Max Steuer, Katedra politológie, Univerzita Komenského v Bratislave

 

MODERÁTORKA:

  • Zuzana Gabrižová, EURACTIV Slovensko

 

V prípade záujmu o účasť na online podujatí sa, prosím, registrujte tu.

 

Toto podujatie organizuje EuroPolicy o.z. v spolupráci s pražskou kanceláriou Heinrich-Böll-Stiftung a EURACTIV Slovensko.

Podrobnosti

Dátum:
5. októbra. 2020
Čas:
10:00 am - 12:00 pm

Organizátori

Prague Office of Heinrich-Böll-Stiftung
EuroPolicy
EURACTIV Slovensko

Miesto udalosti

Online diskusia