Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

EURACTIV Stakeholder Forum: Partnerstvom k lepším eurofondom?

22. novembra. 2019 @ 10:00 am - 12:00 pm

Podujatie sa zameria na prípravu novej Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027. Cieľom je odpovedať na štyri základné okruhy otázok:

(1) Stav procesu prípravy Partnerskej dohody a diskusie s predstaviteľmi Európskej komisie: Štart súčasného programového obdobia sprevádzali problémy s neskorým spustením niektorých operačných programov, čo sa podpísalo aj pod pomalé čerpanie eurofondov. Poučilo sa Slovensko z týchto skúseností a zvládne hladký začiatok nového eurofondového obdobia od 1. januára roku 2021? Sú zodpovedné orgány pripravené na súbeh začiatku programového obdobia s ukončovaním toho súčasného?

(2) Partnerský princíp: Vláda avizuje odhodlanie zmeniť „koncepciu a paradigmu“ implementácie fondov EÚ po roku 2020. Ako by tieto zmeny mali vyzerať v praxi a ako ovplyvnia čerpanie fondov EÚ? Riadia sa prípravy novej Partnerskej dohody princípom partnerstva? Ako sa na nich podieľajú samosprávy, sektorové združenia, či mimovládny sektor? A aké zmeny v podmienkach poskytovania pomoci prinášajú navrhované/prijaté nariadenia na úrovni EÚ týkajúce sa kohéznej politiky po roku 2020?

(3) Investičné priority: Ako sa v porovnaní so súčasným programovým obdobím menia investičné priority Slovenska? Ako sa zhodujú investičné priority k financovaniu politiky súdržnosti, ktoré Slovensku odporučila Európska komisia, s tým, čo Slovenské regióny skutočne potrebujú? Ako sa v súvislosti s tým zmení skladba operačných programov?

(4) Efektívne čerpanie: Slovensko má aj v aktuálnom programovom období problém s pomalým čerpaním (a tiež dekomitmentom) v niektorých operačných programoch. Aké opatrenia Slovensko príjme na zabezpečenie plynulej a súčasne efektívnej implementácie eurofondov v novom PO? Komplikovaný a zdĺhavý proces čerpania európskych dotácií, ktorý často vyplýva z pravidiel prijatých na národnej úrovni, naďalej odrádza veľa potenciálnych žiadateľov o NFP. Dá sa tomu predísť v budúcom programovom období?

 

PANELISTI:

  • Denisa Žiláková, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu
  • Ľudmila Majláthová, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
  • Milan Muška, Združenie miest a obcí Slovenska
  • Richard Filčák, Slovenská akadémia vied
  • Daniel Lešinský, CEPTA

 

MODERUJE:

  • Marián Koreň, EURACTIV Slovensko

 

PROGRAM:

09:45 – 10:00   Registrácia
10:00 – 11:30   Diskusia
11:30 – 12:00   Občerstvenie

 

V prípade záujmu zúčastniť sa podujatia nás, prosím, kontaktujte na adrese bajla@euractiv.sk.

Podrobnosti

Dátum:
22. novembra. 2019
Čas:
10:00 am - 12:00 pm

Organizátor

EURACTIV Slovensko

Miesto udalosti

Európske informačné centrum Palisády 29, Bratislava