Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Európska noc výskumníkov 2016

30. september. 2016 @ 9:00 am - 1. október. 2016 @ 1:00 am

Výročný desiaty ročník festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2016 (#nocvyskumnikov2016) sa uskutoční v piatok, 30. septembra 2016 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v Tatranskej Lomnici.

Hlavnou témou tohtoročného festivalu je: SRDCE A MOZOG SLOVENSKEJ VEDY.

Vybrané nákupné centrá (Atrium Optima v Košiciach, Aupark Žilina, MAX Poprad, Europa SC v Banskej Bystrici) múzeá a partnerské inštitúcie (Stará tržnica, Astronomický ústav SAV, Slovenské národné múzeum a mnohé ďalšie) pripravia pre návštevníkov rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy pre deti, ale aj dospelých.

Festival každoročne organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA, o.z), Slovenská akadémia vied, CVTI SR a portál EurActiv.sk.

Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 000 vedcov a výskumníkov, vyše 40 000 žiakov a študentov a všetkých podujatí sa zúčastnilo dovedna 163 200 návštevníkov. Takmer 3 milióny ľudí bolo oslovených mediálnou kampaňou.

Na všetky podujatia je vstup voľný.

Viac informácii nájdete na:
http://www.nocvyskumnikov.sk/
https://www.facebook.com/nocvyskumnikov/

 

FESTIVAL VEDY Európska noc výskumníkov je projekt podporovaný novým rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizon 2020, v časti – Marie Sklodowska-Curie actions. Noc výskumníkov je paralelne organizovaná v 33 štátoch Európy a hlavnou snahou komisie je pod mottom „Researchers are among us“ – Výskumníci sú medzi nami, priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním. Vysvetliť, čo ich priviedlo k povolaniu výskumníka, čo ich motivuje k neustálemu bádaniu, aké otázky si najčastejšie kladú, k čomu ich ich práca priviedla a kde je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote.

Získajte viac informácií o celoeurópskej iniciatíve a projekte Researchers´night.

Noc výskumníkov na Slovensku

Na Slovensku sa bude aj tento rok konať už tradične posledný septembrový piatok – 25. 9. 2015. Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 000 vedcov a výskumníkov, vyše 22 000 žiakov a študentov a všetkých podujatí sa zúčastnilo dovedna 177 000 návštevníkov.
Hlavný organizátor podujatia – Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity za pomoci Slovenskej akadémie vied, portálu EurActiv.sk a Centra vedecko-technických informácií SR, opäť sľubuje bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Práve s dôrazom na tieto ciele je pripravovaná aj Noc výskumníkov na Slovensku. Podujatie bude prebiehať počas posledného septembrového piatku v piatich slovenských mestách:

Vybrané nákupné centrá, múzeá a partnerské inštitúcie 25. septembra 2015 pripravia pre návštevníkov rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.

 

Podrobnosti

Začiatok:
30. september. 2016 @ 9:00 am
Koniec:
1. október. 2016 @ 1:00 am
Webstránka:
http://www.nocvyskumnikov.sk/

Miesto udalosti

BA, BB, ZA, KE, Tatry

Organizátor

SOVVA, EurActiv.sk, SAV, CVTI