Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Holanďania prídu odovzdať predsedníctvo EÚ do Bratislavy. Prídu vlakom.

1. júl. 2016 @ 6:45 pm - 10:00 pm

Europe Endless Express je prvým kultúrnym festivalom, ktorý sa odohrá vo vlaku. Odíde z hlavnej stanice v Amsterdame 30.júna, teda v posledný deň holandského predsedníctva v Rade EÚ. Na palube bude 600 pasažierov medzi nimi aj spisovatelia, divadelníci, vedci, hudobníci a umelecké kolektívy. Symbolicky prídu odovzdať predsedníctvo Slovensku.

Vo vlaku sa bude tvoriť, diskutovať, premietať, virtuózne hrať na saxofóne a súťažiť v kvíze. O myšlienky sa podelia Tibor Desewfy zmaďarského think tanku DEMOS, ukrajinský kurátor a teoretik umenia Vasyl Cherepanyn, česko-slovenský publicista a spisovateľ Martin Šimečka and poľský novinár Konstaty Gebert. Spoločne preberú, čo zostalo z európskeho ideálu slobody, ktorý zaznieval najsilnejšie po páde Železnej opony.

V dramatizovanom výstupe sa stretne Marjolein van Heemstra s maďarským autorom György Konrádom. Novinár Gert van Langendonkporozpráva o odysei po boku sýrskych utečencov, ktorých sprevádzal na ceste do Nemecka. Švajčiarska aktivistka Flavia Kleiner bude hovoriť o nacionalizme, populizme a schopnosti mladých ľudí potlačiť tieto hnutia.

Iniciátor projektu Europe Endless Express Caspar van Gemund z Club Interbellum o akcii hovorí: „Tento vlak je samozrejme iba metaforou. Je to výborný prostriedok na znovuobjavenie Európy, toho, čo ju spája a definuje. Je to ideálne miesto na výskum súčasnej európskej krízy identity. Vyberáme sa na objaviteľskú cestu, na spoločné cvičenie mysle, ktoré potrvá 60 hodín a nebudeme vedieť, kade sa pocestuje. Je to šanca preskúmať krajinu medzi mestami a príbehy za sloganmi, ktoré otvárajú myseľ.“

Vlak odchádza z Amsterdamu 30.júna a vracia sa tam 2.júla. Je už vypredaný, no zúčastniť sa stále môže ktokoľvek. Jednak možno priebeh sledovať na sociálnych sieťach, ale tiež zúčastniť sa vítania na Hlavnej stanici v Bratislave. Príďte na Hlavnú stanicu 1.júla o 18:45 a vyzdvihnite si pasažierov. Odprevaďte ich k Starej Tržnici, kde sa o 19:30 začne program. Tu cesta vyvrcholí symbolickým odovzdaním predsedníctva.

Vystúpi aj fotografka Illah van Ooijen, Holanďanka žijúca v Bratislave. List Európe prečítajú herečka a aktivistka Magda Vášáryová, holandský autor Arnon Grunberg a v zastúpení americký historik Timothy Snyder. Zahrajú Slováci aj Holanďania.

Pasažieri sa potom vracajú na vlak smerujúci do Amsterdamu. Predsedníctvo odovzdáme po pol roku Malte. Vlakom sa tam nedá dostať.

Podrobnosti

Dátum:
1. júl. 2016
Čas:
6:45 pm - 10:00 pm

Miesto udalosti

Hlavná stanica a Stará tržnica, Bratislava

Organizátor

SK PRES