Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Kreatívne dedičstvo

8. jún. 2016 @ 9:30 am - 4:00 pm

CED, kancelária európskeho grantového programu Kreatívna Európa pripravila pre verejnosť konferenciu s medzinárodnou účasťou, na ktorej sa budeme zaoberať dôležitosťou a aktuálnosťou oblasti obnovy kultúrneho dedičstva s odborníkmi z viacerých disciplín.

Konferenciu otvorí príhovor archeologičky Margaréty Musilovej, členky tímu, ktorý je držiteľom európskej ceny za významný počin v oblasti obnovy kultúrneho dedičstva Europa Nostra, konkrétne za rekonštrukciu bratislavskej Rybnej brány. Cenu získali za výnimočný nález časti stredovekého opevnenia a jeho nápaditú prezentáciu formou okrúhleho zaskleného priezoru. Odborným garantom podujatia je archeológ a pedagóg z FiF UK v Bratislave – Peter Barta.

 

Pozvanie do Slovenskej národnej galérie na stredu 8. júna prijali Anna M. Kaiser, Peter Strassser a Jiří Toman z Rakúska, ktorí sa venujú problematike ochrany historických budov v oblastiach vojnových konfliktov. Predstavia medzinárodný projekt Modrý štít. Za slovenských pamiatkárov venujúcich sa obnove zrúcanín vystúpi Mojmír Choma. Srbská architektka Jelica Jovanovič predstaví aktivity združenia Grupa Arhitekata, ktoré sú okrem iného zaujímavé tým, že dlhodobo pôsobia v oblasti Vojvodiny, oblasti s historickým osídlením Slovenskou národnostnou menšinou. Ich projekt Letná škola architektúry sa venuje otázkam obnovy historických budov s využitím najnovších technológií.

 

V druhom bloku vystúpi historička umenia Katarína Chmelinová, jazykovedkyňa Timotea Vráblová a organológ Andrej Štafura. Okrem veľkých celkov je dôležité zamerať sa aj na menšie zbierkové predmety a venovať sa aj nehmotnej kultúre a jazyku, ktorý vôbec celú našu komunikáciu o kultúrnom dedičstve umožňuje a zároveň je sám jeho súčasťou. V tomto bloku sa popri nehmotnej kultúre budeme venovať aj téme prerozdeľovania finančných prostriedkov do oblasti kultúrneho dedičstva v jednotlivých regiónoch Slovenska.  Podujatím bude sprevádzať skúsený moderátor z oblasti občianskeho sektoru a kultúry Bohdan Smieška.

 

Otázkou konferencie, ktorú sa pokúsime zodpovedať v rámci rôznych sub-disciplín bude hľadanie limitov kvality ochrany kultúrneho dedičstva a možností zlepšenia podpory kultúrneho dedičstva na Slovensku a jeho financovania.

Podrobnosti

Dátum:
8. jún. 2016
Čas:
9:30 am - 4:00 pm

Miesto udalosti

Slovenská národná galéria, Bratislava

Organizátor

Creative Europe Desk Slovensko, Slovenský filmový ústav