Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Plenárne zasadnutie EP

18. jún. 2007 @ 12:00 am - 21. jún. 2007 @ 12:00 am

Udalosť Navigation

Na poslancov EP čaká v Štrasburgu agenda plná zaujímavých tém. Najdôležitejšou z nich bude nepochybne hlasovanie o nariadení, ktoré sa zaoberá produkciou a označovaním alkoholických nápojov. Tento návrh si za posledný rok získal veľkú mediálnu pozornosť najmä kvôli sporom členských krajín EÚ o spôsob výroby a označovania vodky.
 
Druhým dôležitým bodom bude hlasovanie o nariadení, ktoré má v celej EÚ zakázať obchodovanie s kožušinami psov a mačiek. Po výzvach organizácií bojujúcich za práva zvierat europoslanci presadzujú, aby sa z návrhu EK vyškrtla výnimka, ktorá by povoľovala obchodovanie s kožušinami tých štvornohých miláčikov, ktorí „neboli vyslovene chovaní a zabíjaní pre produkciu kožušiny“. Ak vyškrtnutie výnimky poslanci odobria, zákaz bude absolútny a zvieratá budú od tohto týrania uchránené.
 
Parlament bude tiež hlasovať o záverečnej správe svojho dočasného výboru, ktorý vznikol s cieľom prešetriť porušenie úradných postupov pri uplatňovaní práva EÚ v súvislosti s krachom britskej poisťovacej spoločnosti Equitable Life. Tá v roku 2001 pripravila o značnú časť celoživotných úspor viac než milión klientov z Británie, Írska, a Nemecka. EP teraz žiada, aby zodpovednosť za ich odškodnenie niesla britská vláda.
 
Na zasadnutí sa bude preberať aj návrh smernice, ktorá by mala európskym občanom priniesť uľahčenie prenosnosti práv na doplnkový dôchodok a tým podporiť mobilitu pracujúcich v rámci EÚ.
 
Po predošlých aktivitách EP zameraných na znižovanie používania ortuti sa na plénum dostane nový návrh nariadenia o tejto problematike. Jeho obsah sa zaoberá zákazom vývozu a dovozu tejto nebezpečnej látky a sprísnením pravidiel pre jej uskladňovanie.
 
EP čaká tiež viacero zaujímavých iniciatívnych správ, ktoré sa budú zaoberať napr. témou obnovenia dialógu o hospodárskych vzťahoch medzi EÚ a Ruskom, potenciálom cezhraničného on-line obchodovania, témou rozširovania širokopásmového internetového pripojenia v odľahlých regiónoch EÚ, či otázkou zosúlaďovania štúdia a rodinného života mladých žien.
 
Európsky parlament bude tiež schvaľovať uznesenie k situácii na Blízkom východe, o ktorej poslanci diskutovali za prítomnosti Rady a Komisie už počas júnového dvojdňového zasadnutia v Bruseli.
 
Mimoriadne dôležité hlasovanie sa uskutoční počas plenárneho zasadnutia aj v jednom z výborov EP, vo Výbore pre dopravu. Jeho členovia sa totiž budú v pondelok 18. júna zaoberať dlho očakávaným návrhom smernice o poštových službách, ktorá má priniesť liberalizáciu poštových služieb v EÚ aj pre oblasť zásielok s hmotnosťou do 50g.

(Prevzaté zo stránky Európskeho parlamentu)

Podrobnosti

Začiatok:
18. jún. 2007 @ 12:00 am
Koniec:
21. jún. 2007 @ 12:00 am
Webstránka:
http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/008-7906-169-06-25-901-20070615STO07871-2007-18-06-2007/default_sk.htm

Miesto udalosti

Štrasburg (Francúzsko)

Organizátor

Európsky parlament