Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Príprava strategického plánu na roky 2021 až 2027: Nová šanca pre slovenský agrosektor?

9. decembra. 2019 @ 10:00 am - 12:00 pm

V druhej diskusii sa so zainteresovanými aktérmi pozrieme na to, v akom stave je príprava Strategického plánu na roky 2021 až 2027, ktorý by mal byť hotový do konca roku 2019.

Pri tejto príležitosti na začiatku zhodnotíme návrh novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 z dielne Európskej komisie. Bližšie rozoberieme kľúčové body návrhu, ktoré majú najväčší potenciál ovplyvniť udržateľnosť slovenského poľnohospodárstva: zníženie priamych platieb, ich stropovanie, viazanie podpôr pre mladých farmárov, spolufinancovanie II. piliera a podobne. Ako konsenzus na novom pláne ovplyvní rokovaciu pozíciu Slovenska do ďalších rozhovorov o budúcnosti SPP?

Zámerom Európskej komisie je, aby členské štáty mali pri príprave novej agrárnej politiky čo najvoľnejšie ruky. Ako si svoje potreby a špecifické ciele pre nasledujúce obdobie zadefinuje Slovensko? Ako sa plán postaví k znižovaniu potravinovej sebestačnosti a nízkej produktivite sektora?

Poľnohospodárstvo musí do budúcnosti silnejšie prispievať k plneniu klimatických cieľov, ku ktorým sa zaviazala Európska únia. Európska komisia preto zvyšuje ambície v oblasti životného prostredia návrhmi nových opatrení. (rozšírené kondicionality, ekoschémy, AEKO v II. pilieri). Aká je pozícia Slovenska k novej zelenej architektúre: Sú slovenskí poľnohospodári pripravení zapojiť sa vo väčšej miere do ochrany prírody a plnenia klimatických cieľov?

Pre dobré nastavenie agrosektora na najbližších 10 rokov, aby skutočne zodpovedalo potrebám slovenských poľnohospodárov, je kľúčové zapojenie čo najširšieho okruhu partnerov: regionálni poľnohospodári, poľnohospodárske samosprávy, finančný a neziskový sektor. Sú ich pripomienky a názory v pláne zohľadnené? Je príprava plánu skutočne inkluzívnym procesom?

 

PANELISTI:

  • Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
  • Dušan Chrenek, Európska komisia
  • Marián Kohút, Slovenský zväz agropodnikateľov a rodinných fariem
  • Vladimír Tvaroška, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

 

MODERÁTOR:

  • Marián Koreň, EURACTIV Slovensko

 

PROGRAM:

09:45 – 10:00   Registrácia
10:00 – 11:30   Diskusia
11:30 – 12:00   Občerstvenie

 

V prípade záujmu zúčastniť sa podujatia nás, prosím, kontaktujte na adrese bajla@euractiv.sk.

Podrobnosti

Dátum:
9. decembra. 2019
Čas:
10:00 am - 12:00 pm

Organizátor

EURACTIV Slovensko

Miesto udalosti

Pistoriho palác
Štefánikova 25
Bratislava, 81105 Slovenská republika
+ Google Map