Loading Udalosti

« All Udalosti

 • This udalosť has passed.

Slovakia Going Zero Waste

apríl 7 @ 8:00 am - 5:30 pm

Bezodpadovosť sa za posledné mesiace posunula na Slovensku do podoby, o akej sa nám ešte minulý rok ani nesnívalo. Bezobalové obchody vo väčšine väčších miest, desiatky obchodov s čapovanou drogériou, reťazce, ktoré opatrne pridávajú predaj vo vratných obaloch, čapovanú drogériu či bezobalový predaj, ministerstvo plánujúce zálohovanie plastových fliaš, pravidelné swapy a prednášky o bezodpadovosti – a tisíce ľudí, ktorí sa snažia žiť bez odpadu…

Napriek všetkej snahe sme však na Slovensku za posledný rok vyprodukovali viac odpadu než kedykoľvek predtým. A preto – POKRAČUJEME! Potrebujeme bezodpadovosť rozšíriť k ďalším ľuďom a firmám; a tiež otvoriť ďalšie témy, od cirkulárnej ekonomiky až po náš vplyv na klimatické zmeny a životné prostredie ako také.

Poďme spoločne prispieť k zmene: naším osobným príkladom, šírením myšlienok, no v neposlednom rade aj tlakom na účinnú legislatívu. Prepojme sa, zdieľajme svoje skúsenosti a nápady, rozbehnime nové projekty a spoločne posuňme Slovensko na cestu bezodpadovosti a udržateľnosti.

Konferencia Slovakia Going Zero Waste bude v roku 2019 viac interaktívna, hravá, zážitková. Výrazne sme predĺžili prestávky, počas ktorých sa budete mať možnosť zúčastniť na workshopoch, odborných diskusiách a ďalších aktivitách, poradiť sa v infostánkoch, občerstviť sa, bezobalovo nakúpiť, alebo jednoducho nadviazať kontakty s ďalšími podobne naladenými ľuďmi.

 

PROGRAM

8:00 – 9:00

Registrácia

 

9:00 – 9:15

Úvod

 

9:15 – 10:30

1. BLOK – ZERO WASTE: FAKTY NA ÚVOD…

Bezodpadovosť ako súčasť väčšieho problému: po minuloročnej správe o zmene klímy nemôžeme túto tému vynechať, a preto začíname práve ňou.
V čom je hlavný problém, aký vplyv na životné prostredie vlastne máme a prečo je prechod k cirkulárnej ekonomike a bezodpadovosti nevyhnutnosťou najbližších rokov?

 • NÁŠ VPLYV NA ZMENU KLÍMY – POHĽAD KLIMATOLÓGA. (JOZEF PECHO)
  Podľa správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy OSN ostáva ľudstvu len 12 rokov na zásadnú zmenu, ktorá pomôže zmierniť dopad zmeny klímy. V prednáške sa dozvieme, čo presne to znamená a čo máme robiť my ako jednotlivci či Slovensko ako štát.
 • EMISIE SKLENÍKOVÝCH PLYNOV: PREČO JE TAK ŤAŽKÉ ZNÍŽIŤ ICH? (JURAJ MESÍK)
  Mechanizmus a riziko zmeny klímy v dôsledku emisií skleníkových plynov popísal Svante Arhenius už na konci 19. storočia. Prečo napriek tomu, že o riziku vie veda tak dávno a postupne si ho začína viac uvedomovať aj širšia spoločnosť a politici, svet stále zlyháva v obmedzení týchto emisií? Kto za to nesie zodpovednosť? Môže s tým niečo zmysluplné robiť jednotlivec – obec – mesto – štát – a Európska Únia?
 • PRECHOD K ZERO WASTE A CIRKULÁRNEJ EKONOMIKE: NEVYHNUTNOSŤ NAJBLIŽŠÍCH ROKOV?
  Prvý blok uzatvára prednáška, ktorá nás nasmeruje k samotnej téme zero waste. Ako vieme zmeniť smerovanie celej spoločnosti na udržateľné, také, kde vytváranie zbytočných odpadov bude len nepríjemná spomienka z minulosti?
 • DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

 

(prestávka)

 

11:15 – 12:30

2. BLOK – ZERO WASTE: VYTVORME SI SYSTÉM

V tomto bloku sa pozrieme na systémové témy, ktoré potrebujeme na ceste k bezodpadovosti riešiť. Vysvetlíme si najčastejšie mýty, ktoré v súčasnosti o bezodpadovosti kolujú, zameriame sa na to, prečo už nepotrebujeme vlastniť a môžeme prejsť k spoločnému zdieľaniu vecí, a na záver porozmýšľame, ako dosiahnuť, aby sa z bezodpadovosti stala celospoločenská téma.

 • MÝTY A PRAVDA NA CESTE K BEZODPADOVOSTI. (PETRA CSEFALVAYOVÁ)
  Môžu vám v obchode predať syr do vlastnej škatuľky? Je zálohovanie plastových fliaš a plechoviek naozaj dobrý nápad? Prečo obchod, ktorý namiesto igelitiek rozdáva pri pokladni mikroténové sáčky porušuje zákon? Petra Csefalvayová z INCIEN nám prinesie fundovaný pohľad na najčastejšie mýty a nedorozumenia na ceste k bezodpadovosti a prezradí niečo k plánovaným zmenám.
 • KOMUNITNÁ EKONOMIKA AKO ALTERNATÍVA. (JAN BLAŽEK)
  Zdieľanie a komunitná spolupráca ako alternatíva k osobnému a súkromnému vlastníctvu. Prednáška bude smerovať ďaleko za limity známych platform ako AirBnB či Uber, či rozširujúcich sa konceptov tipu mestské bicykle alebo knižnice vecí. Je nutné vlastniť osobné auto, bicykel, alebo dokonca dom či pozemok? Je možné veci zdieľať? V akej forme a akým spôsobom?
  Povieme si, prečo si pohodlne vystačíme len so zlomkom toho, čo vlastníme teraz, kde všade sa dá alternatíva komunitnej ekonomiky využiť a ako v rámci komunity demokraticky zdieľať zdroje.
 • AKO SPRAVIŤ Z BEZODPADOVOSTI CELOSPOLOČENSKÚ TÉMU? (NATÁLIA PAŽICKÁ)
  Čo by mal robiť každý z nás pre to, aby sme ako spoločnosť tvorili menej odpadu a začali žiť vedomejšie k svojmu prostrediu? Robme, čo môžeme! Bezodpadovosť je výborný spôsob ako začať, lebo sa sústredí na to, čo vidíme všade okolo nás: na odpad. Čo ale môžeme robiť ďalej? A ako dostať tieto témy k väčšinovej spoločnosti?
 • DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

 

(prestávka)

 

14:00 – 15:20

3. BLOK – ZERO WASTE: ŠIRŠIE SÚVISLOSTI

Bezodpadovosť sa netýka len nákupu do vlastných obalov! Minimalizovanie vlastnej spotreby, menšia konzumácia mäsa a živočíšnych produktov a ekologické bývanie s témou zero waste veľmi úzko súvisia a môžu mať dokonca oveľa väčší dosah…

 • ZMENA KLÍMY ZAČÍNA NA TANIERI. (MARTIN SMREK)
  Koľko burgerov a rezňov ešte zvládne naša planéta? A prečo sú rozhodnutia o tom, čo si dáme na tanier vo vzťahu k životnému prostrediu aspoň tak dôležité ako bezodpadovosť? V prednáške si povieme o skrytých nákladoch nášho stravovania a role živočíšnej výroby v zastavení klimatických zmien.
 • ZERO WASTE BÝVANIE: STAVBA, BÚRANIE, PRESTAVBA
  Dá sa stavať, búrať alebo prerábať bez odpadu? Ako bývať zdravo, ekologicky, ako riešiť to bývanie, ktoré v súčasnosti máme, a čo robiť v prípade nevyhnutnej prerábky či prestavby so vzniknutým odpadom?
 • MINIMALIZMUS A ZERO WASTE. (ANDREA RICHARDSON)
  Dve úzko spojené témy. Čím menej nakupujeme a vlastníme, tým menej vecí nakoniec skončí v odpade. Ako si upratať dom a priority, dopriať menej priestoru veciam a viac tomu, na čom v konečnom dôsledku oveľa viac záleží?
 • DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

 

(prestávka)

 

16:10 – 17:30

4. blok – ZERO WASTE: SMEROVANIE

Akými zmenami v súčasnosti spoločnosť na ceste k bezodpadovosti prechádza? Príklady toho, ako to môže fungovať, ale aj dobrých úmyslov, ktoré sa v praxi ukázali ako chybné.

 • BIOPLASTY: DOBRÝ SLUHA, ZLÝ PÁN. (LENKA MYNÁŘOVÁ)
  Ak sa Vám páčila minuloročná prednáška profesora Alexyho, tak vás Lenka Mynářová takmer určite nadchne. Prezradí nám, či sú bioplasty riešením, aké nástrahy v sebe skrývajú, na čo si pri nich dať pozor a aká je budúcnosť ich výroby.
 • PRECIOUS PLASTIC: GLOBÁLNE RIEŠENIE PROBLÉMU S PLASTOM, KTORÉ ZAČÍNA ZDOLA. (TIRSA VAN DER LAAN)
  Iniciatíve Precious Plastic sa podarilo naštartovať celosvetové hnutie, ktoré sa venuje riešeniu znečistenia planéty plastovým odpadom. Pobočky v desiatkach krajín upozorňujú na problém s plastom vlastným hravým spôsobom. Svoje skúsenosti šíria zadarmo, pripojiť sa môže každý! Čo sa počas svojho šesťročného fungovania naučili a čím sa od nich môžeme my ostatní inšpirovať pri našich vlastných nápadoch?
 • DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

 

Afterparty

 

Viac informácií o diskutujúcich a podrobnejší program nájdete na stránke Slovakia Going Zero Waste.

 

Podrobnosti

Dátum:
apríl 7
Čas:
8:00 am - 5:30 pm

Organizátor

Slovakia Going Zero Waste
Telefón:
+421 914 128 143
Email:
info@zero-waste.sk
Webstránka:
http://zero-waste.sk/

Miesto udalosti

Stará tržnica, Námestie SNP 25, 811 01 Bratislava