Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Vernisáž fotografickej súťaže Cesta svetla 2016

29. november. 2016 @ 5:00 pm - 9. január. 2017 @ 11:00 pm

Cieľom fotografickej súťaže, ktorú každoročne na jar vyhlasuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, je prostredníctvom fotografií zachytiť buď fenomén svetla, alebo priamo či nepriamo priblížiť problematiku zrakového postihnutia. Súťaž je otvorená každému bez rozdielu, a to v dvoch kategóriách: čierno-biela a farebná fotografia. Širokej verejnosti je sprístupnená jednak prostredníctvom propagačného stolového kalendára, ktorý obsahuje výber fotografií, jednak na viacerých výstavách.

„Nápad vznikol spontánne ako spôsob propagácie zrakovo postihnutých, priblíženie ich radostí a starostí. V prvých ročníkoch sa viac objavovala téma zrak, nevidiaci a slabozrakí, vodiace psy či Braillovo písmo. Neskôr došlo k rozšíreniu možností autorov a témou časti fotografií sa stalo svetlo ako fenomén,“ približuje vývoj Marián Horanič, ktorý je spolu s profesionálnymi fotografmi Miroslavom Zaťkom a Jánom Miškovičom členom poroty.

Do už 13. ročníka súťaže sa prihlásilo 28 autorov z viacerých krajín a spolu zaslali 120 fotografií. Odborná porota rozhodla 26. októbra 2016 o poradí víťazov. V kategórii Farebná fotografia získal 1. miesto Gyula Kopcsandi, 2. miesto obsadila Ivana Potočňáková s fotografiou Anjel II. a 3. miesto si za kolekciu fotografií vyslúžila Silvia Valachovičová. Čestné uznanie z Cesty svetla 2016 si odnášajú Ján Belák a Martina Ivaničová. Kolekciu fotografií Petra Orvoša ohodnotila porota spomedzi čierno-bielych fotografií najvyššie. Druhému miestu sa teší Róbert Ragan, tretiemu Blanka Mináriková, obaja takisto za kolekcie fotografií. Čestné uznanie získal za Obrázok spoza bielej paličky Peter Hladký.

Vernisáž výstavy fotografií Cesta svetla 2016 sa uskutoční v utorok, 29. novembra 2016, o 17:00 v Novej budove SND v časti činohry na Pribinovej ulici č. 17 v Bratislave. Návštevníci divadla si výstavu vybraných fotografií budú môcť prezrieť do 9. januára 2017. Navyše, v priebehu celého budúceho roka bude usporiadaných viacero expozícií na celom území Slovenska.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má takmer 4 200 členov združených v 65 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Podrobnosti

Začiatok:
29. november. 2016 @ 5:00 pm
Koniec:
9. január. 2017 @ 11:00 pm
Webstránka:
http://www.unss.sk

Miesto udalosti

Nová budova SND

Organizátor

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)