Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Voľby do Európskeho parlamentu v Bulharsku

20. máj. 2007 @ 12:00 am

V nedeľu 20. mája si obyvatelia Bulharska zvolia osemnástich zástupcov do Európskeho parlamentu. Po piatich mesiacoch krajiny v EÚ sa tak v Bulharsku uskutočnia prvé európske voľby vôbec. Mandát nových bulharských europoslancov však uplynie namiesto po zvyčajných piatich rokoch už v júni 2009. Práve vtedy sa totiž uskutočnia európske voľby vo všetkých členských štátoch Únie.

Na tento historický okamih pre Bulharsko poukazuje aj predseda Parlamentu Hans-Gert Pöttering. "Je to veľmi dôležitý deň pre obyvateľov Bulharska, pretože voľby stoja v samotnom centre demokracie. Ako poslanec Európskeho parlamentu som od roku 1979 sám zažil šesť volebných období. Chcel by som preto vyzvať všetkých bulharských občanov, aby sa na tomto dôležitom hlasovaní zúčastnili," uviedol Pöttering.
 
Skrátený mandát
 
Zvyčajne trvá europoslanecký mandát päť rokov. Hoci sa posledné európske voľby v roku 2004 uskutočnili vo všetkých krajinách EÚ, v roku 2007 pribudli do Únie dve nové krajiny: Bulharsko a Rumunsko. Podľa prístupových zmlúv musia obaja noví členovia uskutočniť európske voľby do konca tohto roka. V Parlamente tak dovtedy budú zasadať "dočasní" poslanci, ktorých nominovali parlamenty oboch krajín. Ide zväčša o zástupcov, ktorí v Parlamente pôsobili od konca roku 2005 ako pozorovatelia.
 
Nová "osemnástka"
 
Oficiálne výsledky budú známe v stredu 23. mája a definitívne mená nových bulharských poslancov sa dozvieme 25. mája. Osemnásť nových zástupcov privíta Parlament už na svojom júnovom zasadnutí.
 
Európske voľby v Rumunsku prebehnú až v jeseni. Rumuni v nich budú rozhodovať o 35 poslaneckých kreslách.

Miesto udalosti

Bulharsko

Organizátor

Volebná komisia v Bulharsku