Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Výstava pri príležitosti udeľovania Sacharovovej ceny za slobodu myslenia

4. december. 2007 @ 12:00 am - 30. december. 2007 @ 12:00 am

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku pripravila dve výstavy Laureáti Sacharovovej ceny 1988 – 2007 v Prešove a v Liptovskom Mikuláši.

Slávnostné otvorenie výstavy v Prešove sa uskutoční v utorok 4. decembra 2007 o 15.00 v priestoroch Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity za účasti riaditeľa Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Roberta Hajšela a riaditeľa Univerzitnej knižnice PU Petra Haľka. Výstavu v Liptovskom Mikuláši slávnostne otvorí riaditeľ IKEP Robert Hajšel a primátor mesta Ján Blcháč v stredu 5. decembra 2007 o 10.00 v priestoroch výstavnej siene Posádkového domu armády.

„Cieľom týchto výstav je priblížiť osudy a diela všetkých doterajších držiteľov Sacharovovej ceny, ktorí sa zaslúžili každý svojim vlastným spôsobom o rozvoj slobody myslenia vo svete,“ povedal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel. Ako dodal, toto ocenenie predstavuje jeden zo spôsobov, akým sa poslanci Európskeho parlamentu snažia celosvetovo podporovať problematiku ľudských práv a upozorňovať na ich porušovanie. Výstavy o laureátoch  Sacharovovej ceny potrvajú do konca roka.  

Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia udeľuje každoročne Európsky parlament výnimočným jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré bojujú proti útlaku, netolerancii a nespravodlivosti. Cena sa udeľuje od roku 1988 a v roku 1989 sa jej nositeľom stal Alexander Dubček.

Tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny je sudánsky právnik a obhajca ľudských práv Sálíh Mahmúd Usmán, ktorý viac ako dve desaťročia počas občianskej vojny v Sudáne riskoval svoj život, aby poskytoval právnu a lekársku pomoc obetiam konfliktu. Prostredníctvom spolupráce so sudánskou organizáciou proti mučeniu (STOA) zastupoval v súdnych procesoch množstvo ľudí, ktorým boli uprené ľudské práva. Cena mu bude oficiálne odovzdaná počas slávnostného zasadania Európskeho parlamentu 11. decembra 2007 v Štrasburgu.

Súčasťou otvorenia oboch výstav budú vedomostné kvízy pre miestnych študentov týkajúce sa udeľovania Sacharovovej ceny a dodržiavania ľudských práv.

Podrobnosti

Začiatok:
4. december. 2007 @ 12:00 am
Koniec:
30. december. 2007 @ 12:00 am
Webstránka:
http://www.europskyparlament.sk/index/?ids=32&prm2=71

Miesto udalosti

Liptovský Mikuláš, Prešov

Organizátor

Informačná kancelária EP (SR)