euractiv.sk https://euractiv.sk Európska únia v slovenskom kontexte Fri, 09 Mar 2018 19:31:46 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.2 https://euractiv.sk/wp-content/uploads/sites/8/2017/12/ea_favicon_16x16.png euractiv.sk https://euractiv.sk 32 32 Europoslanci: Vnímame nedôveru slovenskej verejnosti k štátu https://euractiv.sk/section/spravodlivost-a-vnutro/news/europoslanci-vnimame-nedoveru-slovenskej-verejnosti-k-statu/ https://euractiv.sk/section/spravodlivost-a-vnutro/news/europoslanci-vnimame-nedoveru-slovenskej-verejnosti-k-statu/#respond Fri, 09 Mar 2018 15:47:19 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108049 Vedúci misie Európskeho parlamentu na Slovensku naznačili, že európske inštitúcie sa budú musieť bližšie pozrieť na tunajšie čerpanie eurofondov. Podporili tiež celoeurópske opatrenia na ochranu novinárov.

„Existujú vážne problémy, pokiaľ ide o dôveru a vnímanie (štátnych inštitúcií),“ uviedol na záver svojej návštevy na Slovensku britský europoslanec Claude Moraes (S&D). Vláda podľa neho „musí konať a bojovať proti korupcii.“

Moraes bol súčasťou šesťčlennej delegácie Európskeho parlamentu, ktorá pricestovala v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. O predbežných zisteniach misie informoval so spolupredsedníčkou delegácie, nemeckou europoslankyňou Ingeborgou Gräßleovou (EĽS).

Tá naznačila, že Európskej komisiu europoslanci požiadajú, aby viac sledovala korupciu eurofondov na Slovensku, o ktorej Kuciak písal. Navrhla dokonca, aby Komisia o Slovensku vypracovávala každoročnú správu.

Moraes sa tiež vyslovil za ochranu novinárov na celoeurópskej úrovni.

Kontrola každých šesť mesiacov

Šiesti europoslanci pod vedením Moraesa a Gräßleovej teraz napíšu správu, ktorú predložia Európskemu parlamentu. Ten ju po schválení posunie Európskej komisii. Obsahovať by mala odporúčania, aké opatrenia má Komisia voči Slovensku prijať.

Europoslanci zdôraznili, že v tejto chvíli nechcú predbiehať obsah správy.

Vražda Jána Kuciaka: Debata europoslancov bude budúci týždeň, hlasovanie v apríli

Návrh uznesenia Európskeho parlamentu pripraví slovenský europoslanec Ivan Štefanec z KDH. Hlasovať o ňom sa bude v apríli

S vypracovaním a schválením správy pre Komisiu sa však ich práca nekončí. „Musíme si overiť situáciu každých šesť mesiacov, naša práca pokračuje,“ uviedla Gräßleová.

Problém s dôverou v štát

Nemecká europoslankyňa vníma, že „táto krajina je veľmi rozdelená, takmer traumatizovaná vraždou (Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej).“

„Inštitúcie krajiny majú problém s dôverou, orgány činné v trestnom konaní nemajú dôveru ľudí,“ povedala doslova Gräßleová. Pripomenula, že Kuciak sa venoval podozreniam ohľadom zneužívania eurofondov, čo mohlo byť dôvodom jeho vraždy. Gräßleová si uvedomuje, že vyšetrovanie je pod verejným tlakom náročné. Vyzvala však na nezávislé vyšetrovanie.

Výbor pre kontrolu rozpočtu, ktorému predsedá, podľa nej na Slovensku v posledných rokoch pozoroval zlepšenie manažmentu európskych fondov ako aj snahu o zdokonalenie legislatívy. „Preto sa Slovensko nedostalo do našej pozornosti,“ vysvetlila Gräßleová.

Otázka prania špinavých peňazí

Europoslanci sa stretli so zástupcami protikorupčných mimovládok, médií a štátnej správy vrátane premiéra, ministra vnútra, ministerky pôdohospodárstva, Pozemkového fondu a Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

„Zaoberali sme sa aj praním špinavých peňazí a korupciou,“ spresnila nemecká europoslankyňa.

Europoslanec o eurofondoch na východe Slovenska: Už v minulosti sa objavili „systematické nezrovnalosti“

ŠPECIÁL / Hlavný dôvod návštevy europoslancov nie je vražda, ale podozrenie z defraudácie európskych fondov, hovorí český europoslanec TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ. Pripravuje štvrtkovú a piatkovú misiu Európskeho parlamentu na Slovensku.

„Videli sme aj dosť nezvyčajné veci. Vláda by sa mala podrobnejšie pozrieť na tvrdenia o (svojich) blízkych vzťahoch k organizovanému zločinu. Asistenti a osoby, ktoré súviseli s týmito tvrdeniami, odstúpili,“ pripomenula Gräßleová s odkazom na premiérovu asistentku Máriu Troškovú a tajomníka Bezpečnostnej rady Viliama Jasaňa. „Musíme však pokračovať v ďalšom skúmaní,“ zdôraznila europoslankyňa.

Eurofondy nie sú odmena

Okrem každoročnej správy o korupcii na Slovensku Gräßleová žiadala bližšie skúmanie Pozemkového fondu a Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

„Treba mať prístup k európskym fondom bez ohľadu na politickú príslušnosť, nesmú byť odmenou,“ podčiarkla europoslankyňa.

Gräßleová dala misiu europoslancov do súvislosti s vlaňajšou správou Európskeho úradu pre boj proti podvodom. Tá v máji 2017 konštatovala, že v rokoch 2013 – 2016 malo Slovensko najväčšiu chybovosť v čerpaní európskych prostriedkov spomedzi všetkých členských štátov. „Krokov (slovenskej) polície bolo oveľa menej,“ dodala šéfka výboru pre kontrolu rozpočtu.

Ochrana novinárov ako priorita

Úlohou europoslancov je podľa Moraesa „pochopiť, či to, čo sa stalo na Slovensku, nesúvisí s nízkou dôverou v inštitúcie v dôsledku štátnej korupcie.“

„Nebola táto dôvera endemická?“ opýtal sa šéf výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti. Zároveň povedal, že europoslanci budú pravdepodobne odporúčať „vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom.“

Prominentná socialistická europoslankyňa: Mám pochybnosti, či Fico patrí do našej rodiny

Európsky parlament má čoraz silnejšie zuby, hovorí ANA GOMESOVÁ. Viedla misiu europoslancov na Malte po vražde novinárky Daphne Caruany Galiziovej.

Ochrana novinárov je pre europoslancov priorita, zdôraznil Moraes.  „Sme otvorení tomu, aby sme sa pozreli, aké legislatívne úpravy treba prijať na ochranu novinárov, slobodu slova a cezhraničnú ochranu novinárov,“ informoval.

Slovensko ako „drsné miesto“

Britský labouristický poslanec zároveň odmietol odpovedať na otázku, či má Smer-SD zostať členom Strany európskych socialistov. V pochybnostiach hovorila pre portál euractiv.sk portugalská socialistická europoslankyňa Ana Gomesová.

Súčasťou delegácie boli aj Poliak Ryszard Czarnecki (ECR), Talian Macro Valli (EFDD), Holanďanka Sophia in’t Veldová (ALDE) a Maďar Benedek Jávor (Zelení). Ten vo štvrtok na Twitteri napísal, že po stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) má „vážne obavy, kam až môže zájsť politická kríza.“

Europoslanec, ktorý prichádza na Slovensko: Máme otázky aj na Tibora Gašpara

Zajtra na Slovensko príde monitorovacia misia zložená z popredných europoslancov. Jej člen Benedek Jávor hovorí, že je šokujúce, že slovenské orgány nevyšetrili roky známe informácie o finančných podvodoch.

„Slovensko sa môže zmeniť na drsné miesto,“ napísal europoslanec za Zelených.

Úloha pre Európsku prokuratúru?

Vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice môže byť symbolickým prípadom pre vznikajúcu Európsku prokuratúru, tvrdí eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová. Musí sa však potvrdiť, že v tomto prípade skutočne došlo k zneužitiu eurofondov, uviedla Jourová v piatok podľa agentúry DPA v Bruseli, kde sa konalo stretnutie ministrov spravodlivosti EÚ.

Podobný názor má aj rakúsky minister spravodlivosti Josef Moser. „Bol by to dobrý symbolický prípad, keby už Európska prokuratúra bola zriadená,“ konštatoval.

Jourová spresnila, že Európska prokuratúra, ktorú podporuje 20 členských štátov EÚ, začne fungovať až v roku 2020 a jej pôsobenie nebude retroaktívne.

]]>
https://euractiv.sk/section/spravodlivost-a-vnutro/news/europoslanci-vnimame-nedoveru-slovenskej-verejnosti-k-statu/feed/ 0
Únia pripravuje usmernenia o etike pri využívaní umelej inteligencie https://euractiv.sk/section/digitalizacia/news/unia-pripravuje-usmernenia-o-etike-pri-vyuzivani-umelej-inteligencie/ https://euractiv.sk/section/digitalizacia/news/unia-pripravuje-usmernenia-o-etike-pri-vyuzivani-umelej-inteligencie/#respond Fri, 09 Mar 2018 14:19:13 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108048 Európska komisia oznámila, že zriaďuje skupinu pre umelú inteligenciu (AI) a za pomoci expertov začína pracovať na návrhu usmernení o etike pri jej využívaní. Informovala o tom Európska skupina pre etiku vo vede a nových technológiách (EGE). EGE je nezávislý poradný orgán Európskej komisie.

Exekutíva Európskej únie upozornila, že umelá inteligencia môže priniesť veľké výhody našej spoločnosti a ekonomike – od lepšej zdravotnej starostlivosti po bezpečnejšiu dopravu a udržateľnejšie poľnohospodárstvo. Zároveň sa však treba venovať otázkam ako AI ovplyvní budúcnosť práce a právne predpisy.

To si podľa Komisie vyžaduje rozsiahlu a otvorenú diskusiu o tom, ako úspešne a eticky zvládnuť a rozvíjať umelú inteligenciu.

Práca 4.0 a dopady digitalizácie: Revolúcia je zložitejšia, ako sa zdalo

O digitalizácii sa dnes hovorí všade. Je ale faktom, že v najbližších niekoľkých rokoch práve ona zmení pracovný svet aj pracovné návyky.

Krok za krokom

Podpredseda Európskej komisie pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip v správe pre médiá uviedol, že Únia „krok za krokom“ vytvára vhodné prostredie na čo najlepšie využitie možností, ktoré umelá inteligencia môže ponúknuť.

Eurokomisár zodpovedný za výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas upozornil, že AI sa rýchlo rozvíja od digitálnej technológie pre zasvätencov až po dynamickú technológiu s potenciálom formovať a rozvíjať trh. Popri tom však musíme hľadať odpoveď na otázku či tieto technologické zmeny podporujeme s pevnou etickou pozíciou.

Pri regulácii kryptomien zatiaľ Komisia postupuje opatrne

Európska komisia stále s reguláciou kryptomien váha napriek tomu, že na ich rastúcu mieru kolísania na trhu upozorňujú európski regulátori.

Európska aliancia AI

Komisia bude od 9. marca do 9. apríla prijímať žiadosti o členstvo v skupine pre umelú inteligenciu. Jej úlohou bude poradiť Komisii ako vybudovať širokú a rôznorodú komunitu expertov v takzvanej „európskej aliancii AI“.

Skupina pomôže pripraviť realizáciu európskej iniciatívy v oblasti umelej inteligencie, ktorá by mala byť zverejnená v apríli, a do konca tohto roka podporí vypracovanie smerníc pre etický rozvoj a využívanie umelej inteligencie založených na európskej legislatíve.

Slovenský start-upový ekosystém sa od „hurá efektu“ významne posunul

Najpálčivejším problémom aj tých najlepších spoločností je u nás nedostatok pracovníkov, a to, že aj kvalitní ľudia stále preferujú stabilitu u etablovaných podnikov, ako inovatívne, hoci rýchlo rastúce firmy, hovorí riaditeľka asociácie, ktorá inovatívne spoločnosti na Slovensku zastrešuje.

Exekutíva EÚ chce v tejto oblasti zohľadniť výzvy, týkajúce sa existujúceho rámca zodpovednosti a venovať sa otázkam ako spravodlivosť, bezpečnosť, transparentnosť, budúcnosť práce, demokracia a všeobecnejšie aj vplyv AI na uplatňovanie Charty základných práv EÚ.

Komisia upozornila, že v tejto oblasti bude úzko spolupracovať s členskými štátmi EÚ najmä prostredníctvom európskej platformy národných iniciatív na digitalizáciu priemyslu, ako aj s Európskym parlamentom, Európskym hospodárskym a sociálnym výborom, Výborom regiónov a s medzinárodnými organizáciami či skupinami ako je G7.

]]>
https://euractiv.sk/section/digitalizacia/news/unia-pripravuje-usmernenia-o-etike-pri-vyuzivani-umelej-inteligencie/feed/ 0
Obchodná vojna medzi USA a EÚ: Poľnohospodári sa obávajú ruského scenára https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/news/obchodna-vojna-medzi-usa-a-eu-polnohospodari-sa-obavaju-ruskeho-scenara/ https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/news/obchodna-vojna-medzi-usa-a-eu-polnohospodari-sa-obavaju-ruskeho-scenara/#respond Fri, 09 Mar 2018 14:12:38 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108008 Záujmové organizácie sa obávajú, že spor medzi EÚ a USA sa bude vyhrocovať a vláda vo Washingtone sa zameria aj na poľnohospodárske produkty.

Americký prezident Donald Trump 9. marca oznámil, že Spojené štáty zavádzajú nové clá – 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník.

To vyvolalo  okamžitú reakciu zo strany Európskej únie, ktorá sľúbila „pevnú, ale primeranú odvetu“.

„EÚ (v tejto súvislosti) spomína aj tovary ako obilniny, ryža, kukurica, brusnice, pomarančová šťava, cukrová kukurica, arašidové maslo, cigary a cigarety v celkovej sume takmer 3 miliardy eur,“ uviedla vo vyhlásení európska poľnohospodárska lobby Copa-Cogeca.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

„Posledná vec, ktorú potrebujeme“

Európski farmári sa opakovane sťažujú, že poľnohospodárstvo ako sektor platí za politiku vysokú cenu, napríklad v prípade embarga, ktoré Rusko uvalilo na poľnohospodárske produkty ako odvetu na sankcie EÚ. Poľnohospodárske trhy Európskej únie boli vtedy pod obrovským tlakom.

Generálny tajomník Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, varuje, že spor by mohol zasiahnuť poľnohospodárske odvetvia Európskej únie aj Spojených štátov. Podľa neho by to bola „posledná vec, ktorú potrebujeme“.

„Spojené štáty sú hlavným odberateľom poľnohospodárskych a potravinárskych produktov Európskej únie. V oblasti poľnohospodárstva máme s Amerikou stabilný obchodný vzťah, ktorý nechceme ohroziť. Vyzývame na upokojenie situácie medzi oboma stranami, aby sa nestalo, že poľnohospodári budú musieť za ich politiku zaplatiť.“

„Toto ide nad rámec rozhodnutia ministerstva obchodu Spojených štátov, ktoré uvalilo dane na španielsky dovoz olív. Jedná sa tu o zjavný protekcionizmus,“ dodal Pesonen.

]]>
https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/news/obchodna-vojna-medzi-usa-a-eu-polnohospodari-sa-obavaju-ruskeho-scenara/feed/ 0
Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu https://euractiv.sk/section/energetika/news/trump-podpisal-zavedenie-obavanych-ciel-na-ocel-a-hlinik-eu-pripravuje-odvetu/ https://euractiv.sk/section/energetika/news/trump-podpisal-zavedenie-obavanych-ciel-na-ocel-a-hlinik-eu-pripravuje-odvetu/#respond Fri, 09 Mar 2018 13:54:31 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108027 Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na  americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok podpísal dekrét o zavedení ciel na oceľ a hliník. Plošné clá vo výške 25 percent na dovoz ocele a desať percent na dovoz hliníku by mali začať platiť do pätnástich dní.

Americký prezident týmto signalizuje ešte väčší odklon od dlhoročnej obchodnej politiky USA, ktorá sa vyznačovala otvorenosťou a miernymi reguláciami. Trump svoj krok prezentuje ako ochranu voči „agresívnym zahraničnoobchodnými praktikami“.

„Je to skutočný útok na našu krajinu,“ uviedol Trump pri ohlasovaní nových obchodných opatrení americkej administratívy.

Takmer všetci najväčši obchodní partneri USA, vrátane Európskej únie, okamžtie spustili vlnu kritiky na nové clá v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Viaceré z nich už plánujú odvetné opatrenia.

Národná bezpečnosť na prvom mieste

Americká administratíva svoj krok opiera o klauzulu v americkom obchodnom práve z roku 1962, ktorá Bielemu domu v prípade „bezpečnostnej hrozby“ umožňuje zavedenie nových ciel v ľubovoľnej výške.

„Hovoril som o tom už veľmi dávno, oveľa skôr, ako sa začala moja politická kariéra,“ povedal  Trump pri podpise dekrétu. „Naše predošlé administratívy s nami zaobchádzali veľmi zle. Naši prezidenti vôbec netušili, čo robia.“

Logickým krokom spoločností z dotknutých odvetví by podľa Trumpa bolo premiestnenie svojich zlievarní a pecí do Spojených štátov.

„Ak nechcete platiť daň, premiestnite vaše továrne do USA“ dodal Trump v obkolesení pracovníkov z oceliarskych a hlinkových tovární. Vyzdvihol zároveň dôležitosť domácej oceliarskej produkcie pre národnú bezpečnosť.

Tump sám seba za tieto opatrenia prirovnal k jeho predchodcom v úrade ako George Washington, Abraham Lincoln či William McKinley.

U niektorých prestaviteľov Republíkánskej strany, za ktorú sa Trump uchádzal o prezidentské kreslo, sa však jeho obchodné plány nestretli s veľkým pochopením. Viacerí jej prední členovia sa boja odvetných akcií, ktoré poškodia americké hospodárstvo.

Pár minút po oznámení podpisu dekrétu oznámil republikánsky senátor Jeff Flake, že predloží zákon, ktorý by mohol anulovať zavedenie nových ciel. Na prekonanie prezidentovho veta by však potreboval ťažko dosiahnuteľnú troj-štvrtinovú väčšinu v Kongrese.

Naopak, niektorí členovia Demokratickej strany prezidentov podpis pod vyhlásením pochválili. Podľa senátora Joea Manchina už bol najvyšší čas, aby „sme začali chrániť naše záujmy, bezpečnosť a našich pracovníkov v globálnej ekonomike a to je presne to, čo prezident týmito clami navrhuje“.

„Skutoční priatelia“

Jediné dve krajiny, ktoré od začiatku dostali výnimku z nových ciel, sú susedné Mexiko a Kanada.

Práve Kanada bola v minulom roku najväčším americkým zásobovateľom ocele, nasledovaná Brazíliou, Južnou Kóreou, Ruskom, Mexikom, Japonskom a Nemeckom. Severný sused Ameriky bol zároveň s predstihom najväčším dovozcom hliníka do USA.

Trump vyjadril ochotu byť flexibilnejší k „našim skutočným priateľom“, pričom dodal, že Kanada a Mexiko“ môžu počítať s trvalými výnimkami z ciel, ak sa úspešne podarí obnoviť Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA). Ako Mexiko, tak aj Kanada však odmietli spájať poplatky s rozhovormi o obchodnej dohode.

V poradí 45. americký prezident súčasne dodal, že v blízkej budúcnosti sa na zozname „omilostených“ krajín počíta aj s „veľkou krajinou“ a „dlhodobým partnerom“ Austráliou.

„Poľutovaniahodný krok“

Obidve krajiny s výnimkami už vyzvali USA, aby od nových poplatkov ustúpili.

Nie je prekvapením, že s rovnakým apelom prišla aj čínska vláda. Krok Bieleho domu označila za „bezohľadný útok“ na svetový obchodný systém. Peking si zobral čas na vyhodnotenie vplyvu ciel na Čínu a následne „príjme účinné opatrenia na ochranu práv Číny.“

S reakciou sa pridalo aj Japonsko, ktoré je šiestym najväčším dovozcom ocele do Spojených štátov.

Vojna slov medzi Úniou a USA: Trump pohrozil zavedením dane na európske vozidlá

„Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na európske autá valiace sa do USA,“ napísal Trump v reakcii na 

„Toto opatrenie môže mať obrovský vplyv na obchodnú spoluprácu Japonska a USA…a tiež na svetové hospodárstvo,“ vyhlásil minister zahraničia Taro Kono a Trumpove konanie označil za „poľutovaniahodné“.

Podľa Európskej konfederácie železiarskeho a oceliarskeho priemyslu (EUROFER) rozhodnutie amerického prezidenta nepoškodí len Úniu ale aj samotné Spojené štáty.

Šéf EUROFER Axel Eggert v piatok uviedol, že „zdôvodnenie ciel národnou bezpečnosťou, ako to urobil americký prezident Donald Trump, a spojenie týchto sadzieb s financovaním NATO je absurdné.“

Zavedenie ciel by podľa EUROFER by mohlo pripraviť Európu o desaťtisíce pracovných miest v oceliarstve a s ním súvisiacich odvetviach.

Ako zareaguje Európska únia

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová ešte pred oficiálnym rozhodnutím Bieleho domu dúfala, že americká administratíva nakoniec vyjme EÚ spod plánovaných dovozných ciel.

V opačnom prípade by podľa nej boli ohrozené tisícky pracovných pozícii a nasledovala by „silná a primeraná“ odpoveď z opačnej strany.

Malmströmová nechápe, ako sa klauzula o „národnej bezpečnosti“ môže vzťahovať aj na amerických spojencov, medzi ktorých dlhé roky patrí európska dvadsaťosmička.

„Európa v žiadnom prípade nepredstavuje hrozbu pre americkú vnútornú bezpečnosť, preto očakávame, že budeme zo zonamu vyňatí,“ vyhlásila švédska eurokomisárka

 

Okrem amerických oceliarskych produktov by EÚ podľa nej  mohla uvaliť clá aj na nové druhy výrobkov, uviedla švédska komisárka. Malmströmová hovorila o arašidovom masle, whisky, pomarančovom džúse či motocykloch, vrátane značky Harley Davidson.

Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

Všetko nasvedčuje tomu, že pri výbere konkrétnych produktov sa Brusel riadil ideologicky a chcel potrestať predovšetkým voličov južných štátov, ktorí v posledných prezidentských voľbách prevažne volili Donalda Trumpa.

Portál EURACTIV.com sa Cecilie Malmstromovej opýtal na kroky Komisie v prípade, že Američania odpovedia napríklad dodatočným zdanením írskej a škótskej whisky. Odpovedala, že členské štáty a verejnosť čoskoro dostane k dispozícii presný menný zoznam výrobkov, čím sa prakticky vyhla odpovedi na otázku.

Na európskom zozname by mohlo byť až 200 amerických výrobkov. Hotový by mal byť  do deväťdesiatich dní.

Predseda Európskej rady v stredu vyhlásil, že túto záležitosť zaradí ako mimoriadny bod aj na program marcového summitu Európskej rady.

„Obchodné vojny sú zlé a dajú sa veľmi ľahko prehrať“ vyhlásil na stredajšej tlačovej konferencii poľský politik.

]]>
https://euractiv.sk/section/energetika/news/trump-podpisal-zavedenie-obavanych-ciel-na-ocel-a-hlinik-eu-pripravuje-odvetu/feed/ 0
Ak tam nebude žena, neprídem https://euractiv.sk/section/rodova-rovnost/opinion/ak-tam-nebude-zena-nepridem/ https://euractiv.sk/section/rodova-rovnost/opinion/ak-tam-nebude-zena-nepridem/#respond Fri, 09 Mar 2018 13:41:44 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=opinion&p=108032 Aj na Slovensku potrebujeme pomenovať intuitívne nepríjmený pocit, ktorý sa dostavuje, ak vo verejnom priestore diskutujú iba muži.

Mnohí máme v pamäti nedávnu číro mužskú debatu o násilí na ženách na TA3 a pachuť, ktorú zanechala. V tejto súvislosti si trochu viac pozronosti zaslúži rozhodnutie šéfredaktora agentúry Bloomberg Johna Micklethwaita. (Tejto informácii sa venoval Filip Struhárik v Denníku N v rámci svojho mediálneho týždenného prehľadu)

Zamestnanec agentúry Bloomberg nebude môcť prijať pozvanie do diskusného panelu alebo jeho moderovanie, ak v ňom nebude zastúpená aspoň jedna žena.

Má ísť o príspevok agentúry k presadzovaniu rodovej rovnosti a Bloomberg ňou nasleduje iné organizácie s podobnými zásadami.

„Ak vás požiadajú o účasť na paneli – ako speaker alebo ako moderátor – uistite sa, pred tým ako budete súhlasiť, že je tam aspoň jedna ženská panelistka. Ak zoznam panelistov nie je kompletný, dajte túto podmienku svojej účasti organizátorom slušne vedieť dopredu,“ píše Micklethwait.

Ak má zamestnanec pocit, že je dôvod, aby v paneli boli iba muži, „napríklad ak máte moderovať panel katolíckych kardinálov alebo členov čínskeho politbyra“, majú to prebrať s nadriadenými.

Micklethwait povzbudzuje svojich ľudí, aby v prípade, že oragnizátor nevie, kde takú ženu nájsť, pomohli kontaktmi z vlastných databáz.

Niečo je na tom divné, ale neviem čo

Slovensko s rodovou diverzitou na odborných konferenciách a verejných diskusiách zápasí. Na druhej strane, už dlhšie pozorujem, že aj našinci už začínajú pociťovať mierny, zatiaľ nie celkom pomenovaný, diskomfort, ak na verejných podujatiach podujatiach vystupujú iba muži. Nie všetci a nie vždy, ale predsa.

A potom sú tu takí, čo to vedia pomenovať presne. Spomínam si na dva prípady, ktorých som bola svedkom/účastníkom.

Kultivovaná a ilustratívna bola poznámka Marcela Peška, slovenského diplomata, toho času riaditeľa Strediska pre prevenciu konfliktov OBSE, počas panelu „Súčasné bezpečnostné výzvy a príprava Bezpečnostnej stratégie SR“ na pôde ministerstva zahraničia minulý rok.

Peško poďakoval za možnosť byť v paneli, ocenil, že konferencia pokračuje v dlhej tradícii, aby pokračoval ďalej: „Po tretie, verím, že nabudúce v paneli bude trocha viacej príslušníčok ženského pohlavia, lebo, keby môj šéf vedel, že tu sedím v takomto paneli, tak neviem, či by mi dovolil, aby som tu vôbec bol.“

Doplnil aj vysvetlenie prečo: „Myslím, že je dôležité, aby sme aj o tomto uvažovali – ako zapojiť polovičku obyvateľstva aj do týchto debát, ktoré sa zdajú, že sú vyslovene bezpečnostné orientované ale týkajú sa všetkých nás a je potrebné, aby každá časť našej spoločnosti mala možnosť sa k tomu vyjadriť.“

V zahraničí je prah citlivosti na zastúpenie oboch pohlaví v paneloch položený citeľne vyššie.

Tak to vyšlo

Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ som v Bratislave moderovala medzinárodný panel, v ktorom sedelo 9 mužov.

Jeden z panelistov, generálny tajomník European Environmental Bureau, Jeremy Wates, to niesol pomerne ťažko. Keď dostal slovo povedal: „Chcel by som sa ospravedlniť za to, že v tomto paneli nie je žiadna žena, pretože zelená ekonomika nesmie byť mužským revírom. Každopádne, vďakabohu aspoň za vás.“

Vďakabohu nežijeme v časoch, kedy by to organizátori robili cielene. Robia to však nevedome a to je problém. Je to neuvedomenie si, prečo pohľad na 9 mužov debatujúcich (o čomkoľvek) vo verejnom priestore nie len vyzerá, ale aj je nemiestny. Argument, -tak to vyšlo-, bude hádam čoraz menej akceptovateľný.

Som si istá, že som moderovala panely a sedela v nich aj preto, aby som to vyvažovala rodovo. Niežeby to bol úplne nerozpačitý pocit, ale aspoň naznačuje objavujúcu sa rodovú citlivosť. Vďakabohu aspoň za ňu.

]]>
https://euractiv.sk/section/rodova-rovnost/opinion/ak-tam-nebude-zena-nepridem/feed/ 0
Donald Trump sa s Kim Jong Unom stretne v máji https://euractiv.sk/section/sekcie/news/donald-trump-sa-s-kim-jong-unom-stretne-v-maji/ https://euractiv.sk/section/sekcie/news/donald-trump-sa-s-kim-jong-unom-stretne-v-maji/#respond Fri, 09 Mar 2018 12:23:33 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108012 Americký prezident sa so severokorejským lídrom stretne na základe Kimovej pozvánky. Trump ale tvrdí, že sankcie ostanú v platnosti dovtedy, kým sa so Severnou Kóreou nedohodnú v otázke jej jadrového arzenálu.

Severokórejský prezident Kim Jung Un je „zaviazaný (procesu) odstraňovaniu jadrových zbraní“. Uviedol to včera (8. marca) vedúci oddelenia Národného bezpečnostného úradu Južnej Kórey, Chung Eui-yong po stretnutí s predstaviteľmi Bieleho domu.

Biely dom ako aj americký prezident na sociálnej sieti informovali, že „stretnutie sa plánuje“. Podľa medializovaných informácií by tak malo dôjsť v priebehu týždňov.

Washington: Svet prijal najnovší odkaz Severnej Kórey čisto a jasne

Svetoví lídri ostro kritizovali jasnú provokáciu Kimovho režimu, trpezlivosť už stráca aj Čína.

Pomoc od Južnej Kórey

Chung pred novinármi vyhlásil, že sa s americkou stranou dohodol na stretnutí hláv oboch štátov v máji.  Nemenovaný vysokopostavený americký predstaviteľ pre agentúru AFP potvrdil, že najneskôr by k nemu malo dôjsť „v priebehu niekoľkých mesiacov, s presným časom a miestom, ktoré ešte treba určiť“.

Juhokórejský prezident Moon Jae-In, ktorý sa minulý mesiac počas zimných olympijských hier v krajine snažil sprostredkovať stretnutie so Severnou Kóreou, uviedol, že summit by podľa neho mohol napomôcť likvidácii jadrových zbraní na celom kórejskom polostrove. Podľa juhokórejských predstaviteľov Donald Trump súhlasil so stretnutím bez akýchkoľvek vopred určených podmienok.

Americký prezident už v minulosti uviedol, že za správnych okolností je ochotný stretnúť sa s Kimom. Vtedy však správny čas podľa neho ešte nebol. Naposledy v októbri tvrdil, že jeho vlastný minister zahraničných vecí Rex Tillerson „stráca čas“, keď sa snaží so Severnou Kóreou komunikovať.

Tillerson vo štvrtok (8. marca) ráno oznámil, že hoci rozhovory s Pchjongjangom možno sú uskutočniteľné, vyjednávanie o odstránení jadrových zbraní bude pravdepodobne témou na dlhú debatu.

Severná Kórea: EÚ podporuje diplomatické riešenie

Slovná prestrelka medzi Severnou Kóreou a USA sa zostruje, šéfka európskej diplomacie žiada de-eskaláciu a rokovania.

Ázijské akciové trhy reagovali na správy okamžite. Japonský Nikkei narástol o 0,5 percenta, juhokórejský až o jedno percento. Americký dolár sa voči japonskému jenu posilnil.

Žiadne raketové testy

„Kim Jong Un hovoril s juhokórejskými predstaviteľmi o denuklearizácii, nielen o zmrazení (vývoja),“ uviedol na sieti Twitter vo štvrtok (8. marca) v noci Donald Trump. Rovnako potvrdil, že by počas vyjednávacieho procesu nemalo dochádzať k žiadnemu testovaniu rakiet zo strany Severnej Kórey.  počas tohto obdobia. Veľký pokrok sa dosiahol, ale sankcie zostanú až do dosiahnutia dohody. “

Stretnutie medzi Kimom a Trumpom, ktorý si v ostatnom období vymieňali najmä urážlivé slová, rozhorčoval celosvetové spoločenstvo. Ich stretnutie by podľa analytikov mohlo vyvolať zásadný zlom v oblasti nukleárnych zbraní a rakiet, s ktorých vývojom údajne Severná Kórea významne pokročila.

Trumpovi poradcovia sa k severokórejskému pozvaniu stavajú obozretne najmä z toho dôvodu, že Severná Kórea má bohatú históriu v rušení uzatvorených dohôd.

Za správou o ukrajinskej vojenskej technike v Severnej Kórei vidí Kyjev ruskú propagandu

Článok amerického denníka New York Times spustil vlnu rusko-ukrajinského obviňovania.

Južná Kórea reagovala na ohlásené stretnutie veľmi pozitívne. Niektorí komentátori dokonca naznačujú, že by v prípade úspechu mohol za sprostredkovanie získať juhokórejský prezident Moon aj Nobelovu cenu.

Severná a Južná Kórea sú technicky stále vo vojnovom stave, a to od skončenia konfliktu v roku 1953. Prímerie nebolo nikdy uzatvorené.

Kim pochopil juhokórejské spojenectvo s Washingtonom

Podľa Daniela Russela, ktorý do apríla pôsobil ako pravá ruka ministra zahraničných vecí pre východnú Áziu a Tichomorie, teda ako najvyšší diplomatický predstaviteľ Spojených štátov pre Áziu pre Reuters uviedol, že prezident Trump súhlasil so stretnutím, pretože „bolo rozumné prijať pozvanie na stretnutie s jedinou osobou, ktorá môže skutočne prijímať (v krajine) rozhodnutia“.

Niektorí americkí predstavitelia a experti sa obávajú, že Severná Kórea môže získať v prípade dlhých rozhovorov s Washingtonom čas na vybudovanie a zdokonalenie svojho jadrového arzenálu.

Eskalácia napätia v severnom Pacifiku znepokojuje aj Európu

Spojené štáty strácajú trpezlivosť s jadrovými ambíciami Severnej Kórei, no ostrá rétorika trápi Úniu aj Čínu.

Podľa Chung Eui-yonga už Kim pochopil, že spoločné vojenské cvičenia medzi Južnou Kóreou a Spojenými štátmi musia pokračovať, pričom ich označil za „rutinné“.

Pchjongjang v minulosti požadoval, aby boli pre rozvoj v rozhovoroch s Washingtonom spoločné cvičenia dvoch spojencov pozastavené.

]]>
https://euractiv.sk/section/sekcie/news/donald-trump-sa-s-kim-jong-unom-stretne-v-maji/feed/ 0
Slovensko podporuje zákaz biopalív z palmového oleja. Čo na to ostatné členské štáty? https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/linksdossier/slovensko-podporuje-zakaz-biopaliv-z-palmoveho-oleja-co-na-to-ostatne-clenske-staty/ https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/linksdossier/slovensko-podporuje-zakaz-biopaliv-z-palmoveho-oleja-co-na-to-ostatne-clenske-staty/#respond Fri, 09 Mar 2018 11:26:26 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=linksdossier&p=107863 Najväčším obhajcom využívania palmového oleja je Francúzsko. Vyšehradským krajinám ide najmä o obranu prvej generácie biopalív.

Prvý neformálny trialóg o smernici o obnoviteľnej energii sa uskutočnil 27. februára v Bruseli.

Členské štáty dosiahli všeobecnú dohodu o smernici o obnoviteľných zdrojoch na zasadnutí Rady EÚ ešte 18. decembra. Rozdielne názory však pretrvávajú.

 

]]>
https://euractiv.sk/section/potravinarstvo/linksdossier/slovensko-podporuje-zakaz-biopaliv-z-palmoveho-oleja-co-na-to-ostatne-clenske-staty/feed/ 0
Recyklácia odpadu je iba odklad problému, tvrdí šéf košickej zberovky https://euractiv.sk/section/obehova-ekonomika/news/recyklacia-odpadu-je-iba-odklad-problemu-tvrdi-sef-kosickej-zberovky/ https://euractiv.sk/section/obehova-ekonomika/news/recyklacia-odpadu-je-iba-odklad-problemu-tvrdi-sef-kosickej-zberovky/#respond Fri, 09 Mar 2018 10:00:37 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108015 Európa má podľa Mariána Christenka dve riešenia: buď zaviesť plne biodegradovateľné obaly alebo používať dobre recyklovateľné materiály.

Najväčším problémom pri spracovaní odpadu sú plasty. Tie predstavujú približne 14 – 15 percent odpadu v 100 kilogramoch zmesového odpadu, ktorý končí na skládke.

Európska únia prijala prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty, ktorá reaguje aj na obmedzenie dovozu plastov zo strany Číny. Jej pilierom má byť recyklácia, no to je len odklad celého problému. V diskusnej relácii na TABLET.TV to vyhlásil Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti košickej zberovej spoločnosti Kosit.

Recyklácia je odklad problému

„Nie je to problém chýbajúcich recyklačných kapacít,“ vysvetlil Christenko.

Envirokomisár: V boji proti plastovému odpadu môže pomôcť aj nová daň

Prvá celoeurópska stratégia pre plasty prinesie Európe prosperitu a pomôže zastaviť vlnu plastového odpadu, hovorí v rozhovore eurokomisár pre životné prostredie KARMENU VELLA.

Renesancia prebiehajúca v Únii podľa neho súvisí s prechodom z lineárnej ekonomiky na obehovú. „Namiesto cyklu kúp, spotrebuj a zhoď sa snaží spájať celý okruh, najmä výrobcov s recyklačnými kapacitami. Recyklácia plastov je iba odklad problému, lebo sa nemôže recyklovať donekonečna,“ vysvetlil šéf Kositu, podľa ktorého sú možné dve riešenia.

„Buď nahradiť obaly z fosílnych materiálov plne biodegradovateľnými materiálmi, alebo motivovať výrobcov, aby používali materiály, ktoré sú dobre recyklovateľné, ale aj dobre oddeliteľné. Ak sa produkt dostane do odpadu, musí byť jednoduché z neho oddeliť jednotlivé zložky,“ dodal.

Celoeurópska stratégia pre plasty

Európska komisia prijala v roku 2018 prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pre TASR upozornil, že túto stratégiu treba vnímať v ekologickej rovine aj ako modernizáciu európskej ekonomiky.

Menej jednorazových obalov? Pre Slovensko je to „vysoká ekonomická záťaž“

Podľa novej európskej plastovej stratégie by mali byť všetky plastové obaly na európskom trhu recyklovateľné.

Komisia oznámila, že stratégia pre plasty má zmeniť spôsob, akým sú plastové výrobky navrhované, vyrábané, používané a recyklované. Jedným z kľúčových prvkov tejto stratégie je recyklácia. EÚ každoročne vyprodukuje takmer 26 miliónov ton plastového odpadu, pričom menej ako 30 percent recykluje.

Komisia dodala, že hlavným cieľom stratégie pre plasty je chrániť životné prostredie a súčasne podporovať inovácie. Podľa jej plánov budú všetky plastové obaly na trhu EÚ recyklovateľné do roku 2030 a zámerné používanie mikroplastov bude obmedzené.

]]>
https://euractiv.sk/section/obehova-ekonomika/news/recyklacia-odpadu-je-iba-odklad-problemu-tvrdi-sef-kosickej-zberovky/feed/ 0
Ďalej dotujete oceľ, odkázala Európa Číne a predĺžila clá https://euractiv.sk/section/energetika/news/dalej-dotujete-ocel-odkazala-europa-cine-a-predlzila-cla/ https://euractiv.sk/section/energetika/news/dalej-dotujete-ocel-odkazala-europa-cine-a-predlzila-cla/#respond Fri, 09 Mar 2018 08:40:19 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=108004 Ak protidumpingové opatrenia prestanú platiť, významné množstvá štátom podporovanej čínskej ocele môžu zaplaviť európsky trh, tvrdí Európska komisia.

Európska komisia v utorok 6. marca oznámila, že predĺžila existujúce antidumpingové opatrenia na čínsky dovoz bezošvých rúr a rúrok z nehrdzavejúcej ocele o ďalších päť rokov.

Od dočasných k trvalým clám

Komisia pripomenula, že dovozné clá v rozpätí od 48,3 do 71,9 percenta boli uložené na čínske oceliarske výrobky ešte v roku 2011, čím sa zabezpečili rovnaké podmienky a „priestor pre reakciu“ pre výrobcov ocele z EÚ, najmä z Francúzska, Španielska a Švédska.

Komisia trestá Čínu za dotovanie nehrdzavejúcej ocele, uľaví sa aj Košiciam

Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 percent predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.

Podľa európskej exekutívy nové vyšetrovanie situácie na trhu, ktoré sa začalo v decembri 2016, ukázalo, že dumpingové praktiky Číny pokračujú a že ak by protidumpingové opatrenia prestali platiť, významné množstvá štátom podporovanej čínskej ocele by mohli zaplaviť európsky trh.

Nový krok Komisie znamená, že colné opatrenia týkajúce sa potrubí a rúrok používaných hlavne v chemickom a petrochemickom priemysle zostanú na súčasnej úrovni.

Globálny prebytok ocele

Oceliarsky sektor trpí globálnym prebytkom, čo v posledných rokoch viedlo ku zníženiu cien ocele na neudržateľnú úroveň a čo má škodlivý vplyv na výrobcov ocele z EÚ a na ďalšie súvisiace priemyselné odvetvia.

Európa smeruje k nulovým emisiám. Ako sa pripravujú košické železiarne?

U.S. Steel Košice hľadá spôsob, ako znížiť budúce náklady na znižovanie emisií. V súčasnej podobe ich považuje za „takmer likvidačné“.

Komisia zdôraznila, že EÚ využíva na maximum svoj súboru nástrojov na ochranu obchodu a na zaistenie spravodlivých podmienok pre svojich výrobcov a ich schopnosť udržať pracovné miesta v tomto dôležitom sektore.

EÚ v súčasnosti eviduje súbor 53 protidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z toho je 27 výrobkov z Číny.

]]>
https://euractiv.sk/section/energetika/news/dalej-dotujete-ocel-odkazala-europa-cine-a-predlzila-cla/feed/ 0
Novinári chcú ochranu na celoeurópskej úrovni https://euractiv.sk/section/spravodlivost-a-vnutro/news/novinarov-potrebujeme-chranit-na-europskej-urovni-vyzyvaju-ich-organizacie/ https://euractiv.sk/section/spravodlivost-a-vnutro/news/novinarov-potrebujeme-chranit-na-europskej-urovni-vyzyvaju-ich-organizacie/#respond Thu, 08 Mar 2018 18:37:25 +0000 https://euractiv.sk/?post_type=news&p=107998 Vaša reakcia na vraždy Jána Kuciaka a Daphne Caruany Galiziovej bude precedensom pre to, čo je prípustné v Európskej únii, napísalo Európskej komisii 17 novinárskych organizácií.

Po vraždách novinárov na Slovensku a Malte vyzvala skupina organizácií presadzujúcich slobodu médií v utorok 6. marca Európsku komisiu, aby podnikla kroky na ochranu novinárov a skoncovanie s beztrestnosťou pri zločinoch voči nim.

Pod spoločný otvorený list predsedovi Komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi sa podpísalo 17 organizácií. Apelujú na predstaviteľov európskej exekutívy, aby aj prostredníctvom pravidelného kontaktu s policajnými organizáciami v oboch uvedených krajinách zabezpečili, že vyšetrovania budú úplné, dôkladné a nezávislé.

Po vražde Galiziovej a Kuciaka

Signatári listu vyjadrili hlboký smútok i rozhorčenie nad vraždou slovenského novinára Jána Kuciaka a maltskej žurnalistky Daphne Caruany Galiziovej.

Prominentná socialistická europoslankyňa: Mám pochybnosti, či Fico patrí do našej rodiny

Európsky parlament má čoraz silnejšie zuby, hovorí ANA GOMESOVÁ. Viedla misiu europoslancov na Malte po vražde novinárky Daphne Caruany Galiziovej.

„Tieto vraždy na európskej pôde, v odplate za investigatívnu prácu týchto novinárov, sú jednoducho neprijateľné,“ cituje z listu na svojej webovej stránke Medzinárodná sieť pre slobodu slova (IFEX).

Organizácie privítali odsúdenie týchto zločinov zo strany inštitúcií Európskej únie, zdôraznili však požiadavku, aby vysokopostavení predstavitelia Únie nemárnili ďalší čas a na svoje slová nadviazali činmi.

Nebezpečná atmosféra beztrestnosti

Komisia musí podľa listu zaujať vedúce postavenie a vyžadovať od štátnych predstaviteľov a verejných osobností, aby vytvárali prostredie, v ktorom je zásadná úloha žurnalistiky rešpektovaná.

„Atmosféra, v ktorej prevláda beztrestnosť a v ktorej sú novinári rešpektovaní len vtedy, keď slúžia záujmom tých, čo sú pri moci, pripravuje podmienky pre násilie,“ píše sa v liste.

Komisia by podľa výzvy mala prioritne s členskými štátmi riešiť otázku vytvorenia národných mechanizmov na ochranu novinárov. Súčasne by na nich mala naliehať, aby bezodkladne plnili prijaté záväzky zaistiť novinárom bezpečné a neobmedzujúce prostredie na vykonávanie ich práce.

Precedens do budúcnosti

„Bezpečnosť novinárov je podmienkou dobrej žurnalistiky, ktorá slúži spoločnosti a publiku. Naše európske demokracie nemôžu prekvitať, keď sú novinári umlčiavaní,“ dodáva list.

Mafiánska vražda prominentnej maltskej novinárky šokovala Európu

Daphne Caruana Galizia bola najznámejšou investigatívnou novinárkou na Malte. Zabila ju bomba nastražená v jej aute, pár minút potom ako opustila svoj dom.

Predstaviteľom Komisie odkazuje: „Vaša reakcia na vraždy Jána Kuciaka a Daphne Caruanovej Galiziovej bude precedensom pre to, čo je prípustné v Európskej únii. Bezpečná budúcnosť novinárov v Európe je vo vašich rukách.“

Pod listom sú podpísané okrem iného organizácie Výbor na ochranu novinárov (CPJ), Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF), Európska federácia novinárov (EFJ), Európske novinárske centrum (EJC), Medzinárodná sieť pre slobodu slova (IFEX), Medzinárodná federácia novinárov (IFJ), Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Reportéri bez hraníc (RSF) či Transparency International (TI).

]]>
https://euractiv.sk/section/spravodlivost-a-vnutro/news/novinarov-potrebujeme-chranit-na-europskej-urovni-vyzyvaju-ich-organizacie/feed/ 0