V celkovej dĺžke cyklotrás hlavné mesto výrazne zaostáva za Košicami. Za lístok na mestskú hromadnú dopravu však v Bratislave zaplatíte najviac. Portál EURACTIV Slovensko prináša v infografike prehľad vybraných dopravných údajov z krajských miest.
Rozpočet Spoločnej poľnohospodárskej politiky je 387 miliárd eur. Slovensko z nej v rokoch 2023 až 2027 na priamych platbách farmárom vyplatí vyše dvoch miliárd eur. Ďalšie dve miliardy v rovnakom období z agropolitiky získa na podporu rozvoja vidieka.
Využívanie zelenej dopravy na Slovensku rastie. V železničnej verejnej doprave je Slovensko nad európskym priemerom, v nákladnej doprave naopak vlaky využíva menej.
V programovom období 2014 až 2020 realizovalo Ústredie práce zatiaľ 67 projektov, za ktoré z eurofondov dostalo takmer 1,5 miliardy eur. V Európe je najväčším príjemcom poľské Hlavné riaditeľstvo pre cesty a diaľnice, ktoré dostalo cez deväť miliárd eur.
Jeden zo štátnych programov pandemickej pomoci pre firmy, antikorona záruka, poskytol úvery takmer jedenástim tisícom podnikateľov. Priemerná výška úveru bola okolo sto tisíc eur, vďaka záruke financovanej aj z eurofondov mohli firmy získať pôžičku výhodnejšie.
Na Slovensku sa v programovom období 2014-2020 uskutočnilo viac než desať tisíc projektov spolufinancovaných z eurofondov. Viac ako 1600 v Prešovskom kraji. V Európe sa jednoznačne najviac projektov dotiahlo v Taliansku - viac než 700 000.
Slovak Investment Holding počas pandémie využil eurofondy aj na poskytovanie úverov pre slovenské startupy, v ktorých vidí potenciál rastu. V priemere pol milióna eur podporil napríklad projekt streamovacej platformy pre filmy zadarmo alebo službu analýzy správania zákazníkov v obchodoch.
Príjmy z daní zaťažujúcich negatívne vplyvy na životné prostredie boli na Slovensku v roku 2020 druhé najnižšie v Únii. Tvorili iba štyri percentá z celkových daňových príjmov. Najvyššie príjmy zaznamenali v Slovinsku - 12 percent.
Obchod s odpadom v Únii dosiahol v roku 12,2 miliardy dolárov. Až 69 percent z prevezeného odpadu tvorí železo. Slovensko patrí v jeho exporte k lídrom Únie.
Podiel slovenských poslankýň a ministeriek je hlboko pod priemerom EÚ, v europarlamente je až tretí najnižší. Európske inštitúcie sú na tom lepšie, eurokomisárok je polovica a ženy šéfujú Komisii, Parlamentu, centrálnej banke aj európskej prokuratúre.
Päť a viac porcií ovocia denne skonzumuje iba osem percent Slovákov. Najradšej máme ovocie, ktorého aj najviac vyprodukujeme, teda jablká. Produkčná výmera ovocných sadov na Slovensku za posledných osemnásť rokov klesla takmer o 40 percent.
Peniaze z programového obdobia 2014-2020 sa môžu čerpať do konca roku 2023. Z programu Integrovaná infraštruktúra dokončiť ešte niekoľko veľkých projektov. Okrem známych projektov chce eurofondy pomôžu s nákupom trolejbusov, obnovou Dunaja a modernizáciou ozubnice vo Veľkých Tatrách.
Do podujatí v rámci Konferencie o budúcnosti Európy sa už zapojilo viac ako dvetisícpäťsto Slovákov. Nápady pribúdajú aj na webovej platforme, do ktorej sa však nepomerne viac zapájajú muži a vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Slovensko v súčasnom programovom období čerpá eurofondy aj cez finančné nástroje. Na finančnú pomoc, ktorú prijímateľ musí štátu vrátiť, sa vyčlenila viac ako miliarda eur, čo je zhruba sedem percent zo národnej eurofondovej alokácie.
Komisia má do konca roka zverejniť ďalšiu časť pravidiel v rámci Taxonómie udržateľných investícií. Rozkol medzi členskými štátmi spôsobuje otázka, či bude za udržateľnú označená výroba energie z jadra a zemného plynu.
Členovia NATO a Aliancia uzatvárajú s nečlenskými krajinami štyri druhy externých partnerstiev. Prioritou je boj proti terorizmu, šíreniu zbraní hromadného ničenia aj civilné núdzové plánovanie. K partnerom sa radí 40 krajín vrátane Mauritánie, Mongolska či Bahrajnu.
Záujem o príspevok na obnovu rodinného domu z plánu obnovy znižuje nutnosť prispieť vlastnými peniazmi, ale aj byrokracia a obava, že by uchádzač príspevok nakoniec nedostal.
Kvalita života v regiónoch je podľa väčšiny Slovákov dobrá, hoci smerom na východ sa zhoršuje. Problémy, ktoré Slovákov najviac trápia sa líšia. Kým v Bratislave je problematická najmä doprava, na východe rezonuje nezamestnanosť.
V rebríčku Eulytix zabodovali Slováci venujúci sa zeleným témam. Michal Wiezik zo Spolu sa dostal na desiate miesto spomedzi 705 europoslancov, jedenásty bol Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. Umiestnili sa vďaka práci na stovkách pozmeňovacích návrhov s množstvom rôznorodých spojencov.
Strategický kompas sa má už čoskoro stať základným dokumentom EÚ a jej spoločnej obrany. Únia chce podľa neho silnejší mandát pre vlastné misie a operácie, lepšie velenie, ale aj sily rýchleho nasadenia s päť tisíc vojakmi.
Vo výrobe medu nie je Európska únia sebestačná. Európski včelári sú schopní pokryť 60 percent domáceho dopytu. Preto Únia musí dovážať med zo zahraničia. Najviac sa dováža med z Číny, ktorý je zároveň aj najlacnejší.
Lexmann (KDH, EPP) sa v rebríčku najvplyvnejších europoslancov a europoslankýň umiestnila najmä vďaka sociálnemu skóre, ktoré hodnotí úspešnosť na Twitteri. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Francúzsko, Slovensko sa umiestnilo až na 23. mieste.
V EÚ sa každoročne medzi krajinami prepraví viac ako 780 miliónov živých sliepok, 35 miliónov prasiat a viac ako štyri milióny kusov hovädzieho dobytka. Na Slovensku sa v klietkach chová až 83 percent sliepok, čo je tretí najvyšší podiel v celej EÚ.
Celoeurópsky prieskum názorov komunálnych politikov na budúcnosť ukazuje, že samosprávy nemajú dostatočný hlas pri rozhodovaní o budúcnosti Únie. Na Slovensku chcú politici hlavne lepší prístup k európskym peniazom.