Drvivú časť investícií do rozvoja starostlivosti o duševné zdravie v dohľadnom období zaplatí Únia. Rezort zdravotníctva uznáva, že je to neudržateľné.
Vrakunská skládka, gudrón v Predajnej, odpady z Chemka v Strážskom a množstvo ďalších envirozáťaží už roky čaká na odstránenie. Hoci sú vyčlenené stovky miliónov z eurofondov, napreduje len veľmi opatrne.
Slovensko rok od žaloby od Európskej komisie vykonalo viacero krokov pre zníženie diskriminácie rómskych detí na školách, expert však kritizuje, že nemajú systémový charakter. Rezort školstva oponuje, že robí zmeny, po ktorých odborníci volajú už dekády.
Kým záujem domácností o dotácie z programu Zelená domácnostiam na biomasové kotly klesol medzi rokmi 2022 a 2023 o 35 percent, záujem o tepelné čerpadlá stúpol o 70 percent, pri fotovoltike je to medziročný nárast o 280 percent.
V polovici štvrtého roku eurofondového programového obdobia (2021 – 2027) má Slovensko podľa vládneho materiálu vyčerpaných ku koncu júna 2024 niečo cez dve percentá. Dokument pomenúva riziko, že časť zdrojov prepadne.
Najsilnejšie zastúpenie bude mať Slovensko vo výbore pre životné prostredie a verejné zdravie (ENVI) a vo výbore pre spravodlivosť a vnútro (LIBE), ktoré budú mať po troch riadnych členov. Bez zastúpenia ostanú výbory pre kultúru, rozvojovú politiku a právne veci.
Slovensku sa za desať rokov z viac ako dvojmiliardového Programu rozvoja vidieka, určeného hlavne na investície farmárov, podarilo vyčerpať len 63 percent prostriedkov, čo je najmenej v EÚ.
Slovensko si zvolilo svojich 15 europoslancov a europoslankýň na nové volebné obdobie. Prinášame prehľad volebných ziskov, porovnanie s rokom 2019 a postupne aj preferencie výborov, do ktorých sa budú chcieť zaradiť.
Hodnotenie štvrtej platby je už Európskou komisiou pozastavené dlhšie, než bolo v prípade vlády Eduarda Hegera. Vtedy trvalo vyhodnotenie 16 týždňov. Štvrtá žiadosť o platbu bude na budúci týždeň bez hodnotenia pol roka.
Slovensko nepostavilo za 20 rokov ani jednu novú veternú elektráreň. Z plánu obnovy za to dokonca dostane peniaze, napriek tomu rezort životného prostredia nenapreduje.
Napriek tomu, že Slovensko z fondov Politiky súdržnosti získalo na regionálny rozvoj viac ako 30 miliárd eur, Slováci a Slovenky to na vlastnom živote necítia. Len tretina si myslí, že eurofondy pomohli znížiť regionálne rozdiely.
Detailnejší pohľad na kandidátne listiny desiatky najrelevantnejších politických strán hovorí, že len necelá tretina sú ženy. O mandát v europarlamente sa snaží až 26 súčasných poslancov a poslankýň Národnej rady SR.
Tesná väčšina slovenskej delegácie nepodporila uvoľnenie pravidiel agropolitiky EÚ. Jozefovi Mihálovi chýbalo posúdenie vplyvu prijatých zmien, Michal Wiezik hovorí, že si Únia strieľa do kolena. Podľa Moniky Beňovej by už o agrodotáciách nemali rozhodovať ochranári.
Farmári dosiahli sťažnosťami na ukrajinské obilie zákaz jeho dovozu a podľa údajov z databáz EÚ im Slovensko dalo aj ôsmu najvyššiu krízovú pomoc. V prepočte na obyvateľa ide dokonca o piatu najvyššiu sumu.
Slováci vnímajú výrazne rozdielne kvalitu života v ich regiónoch, ukazuje prieskum Eurobarometra. Ľuďom na východe krajiny robia väčšie starosti životné náklady a nezamestnanosť. Na rozdiel od zvyšku krajiny považujú za hlavný problém aj odliv ľudí z regiónu.
Zatiaľ najviac peňazí, takmer tri miliardy eur na Slovensko z Politiky súdržnosti, pritieklo v roku 2015, kedy končilo druhé eurofondové obdobie od vstupu do EÚ. Za 35 rokov Únia na podporu európskych regiónov vyplatila už viac ako bilión eur.
Zo slovenských europoslancov bol za uvoľnenie pravidiel pre rastliny šľachtené novými genomickými technikami iba Jurzyca a Štefanec. Rokovacia pozícia parlamentu napriek tomu prešla. Výnimku budú mať rastliny, ktoré sú rovnocenné s tými konvenčnými.
Podnikatelia si za tri roky vzali 1,78 miliardy eur cez zvýhodnené eurofondové pôžičky. Lákala ich úroková bonifikácia štyroch percent, odrádzala zložitá administratíva. Nesplácanie úverov je menej ako dve percentá, ukazujú nové dáta Slovak Investment Holding.
Európsky štatistický úrad Eurostat v septembri zverejnil najnovšie údaje o potravinovom odpade v Európskej únii. Hoci boj proti plytvaniu potravinami patrí medzi ciele potravinovej stratégie Z farmy na stôl, množstvo potravinového odpadu medziročne stúplo o jeden kilogram na osobu.
Slovensko málo investuje. Aj to je jeden z dôvodov, prečo čo raz viac socioekonomicky zaostáva za susednými krajinami, ktoré investujú viac z vlastných zdrojov a nespoliehajú sa len na eurofondy.
Česká vláda v apríli 2021 oznámila, že za výbuchom v muničných skladoch stoja ruskí spravodajcovia. Médiá a sociálne siete v Čechách a na Slovensku sa začali plniť reakciami občanov, novinárov a politikov. Kto si získal najviac pozornosti a aké naratívy rezonovali?
Klimatické katastrofy za štyridsať rokov v Európskej únii spôsobili škody v hodnote 560 miliárd eur. To je viac ako štyri ročné eurorozpočty. V rovnakom období si vyžiadali viac ako 195-tisíc obetí. Na Slovensku si vyžiadali vyše 1 300 ľudských životov.
Samosprávy môžu žiadať o príspevok na integračné programy pre odídencov. Tí by mohli pomôcť zvýšiť zamestnanosť na Slovensku, zatiaľ má prácu menej ako osem percent z nich. Problém môže byť so starostlivosťou o deti, v škôlkach a školách je iba časť z nich.