DIW: Po brexite môžu prísť ďalšie referendá, čo môže ohroziť aj euro

Prípadný brexit poškodí Britániu ale aj Európu a Nemecko, varuje nemecký inštitút pre výskum ekonomiky DIW.

Vystúpenie Británie z Európskej únie (EÚ) skrýva podľa DIW veľké riziká pre krajinu aj pre euro.

“Británia môže byť len prvým kameňom domina,” uviedol šéf DIW Marcel Fratzscher pre DPA. Podobné referendá v krajinách eurozóny, ako je napríklad Taliansko alebo Francúzsko, by podľa neho priniesli ešte väčšiu neistou než brexit.

Už v prípade vystúpenie Británie z EÚ hrozí nárast úrokových sadzieb, čo pribrzdí investície. “K tomu treba pripočítať turbulencie na finančných trhoch, ktoré by boli extrémne volatilné.” Libra by oslabila a zrejme aj euro.

Hrozí ďalšia recesia

“A potom by sme tu mali opäť podobný mechanizmus, ktorý by nakoniec mohol Európu aj Nemecko opäť priviesť do recesie rovnako ako počas finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009,” uviedol Fratzscher. “Takže aj my v Nemecku by sme za to zaplatili veľmi vysokú cenu.”

Británia podľa neho nemôže počítať s tým, že odchod z únie by jej priniesol ekonomické výhody. “Do Británie by pritieklo menej kapitálu, firmy by sa zrejme orientovali inde. Investície, inovácie, produktivita by klesli, a tým dlhodobo aj počet pracovných miest. Rast aj blahobyt by sa zmenšili.”

Domino efekt

Najväčšie starosti však Fratzscherovi spôsobuje osud eura z dôvodu potenciálneho domino efektu. Prípadné referendum v Taliansku alebo Francúzsku by bolo aj referendom o spoločnej európskej mene, zdôraznil Fratzscher. A dôsledkom by bola ďalšia neistota. Ekonomické dôsledky vystúpenia nejakej krajiny z eurozóny by boli pre celú Európu obrovské.

Šéf DIW požaduje reformy v rámci EÚ, napríklad dokončenie bankovej únie, vytvorenie fiškálnej únie s európskym ministrom financií a podporu politickej legitimity únie, napríklad prostredníctvom priamej voľby Európskej komisie a posilnením Európskeho parlamentu.

REKLAMA

REKLAMA