Draghi odporúča eurozóne poponáhľať sa so štrukturálnymi reformami

Európa by mala uvažovať o vytvorení postu európskeho ministra financií, myslí si šéf francúzskej centrálnej banky Villeroy de Galhau.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi tvrdí, že eurozóna sa musí poponáhľať s realizáciou štrukturálnych reforiem. Ich odkladanie je príliš drahé, keďže poškodzuje trh práce a produktivitu, čo z dlhodobého hľadiska znižuje ekonomický potenciál, uviedol.

Európa by sa mala v rámci poučenia z dlhovej krízy užšie integrovať, myslí si zase guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

Draghi: Dokončime jednotný trh

“Je mnoho pochopiteľných politických dôvodov odkladať štrukturálne reformy, ale je aj niekoľko dobrých ekonomických dôvodov ich realizácie,” uviedol Draghi na Bruselskom ekonomickom fóre. “Náklady na ich odkladanie sú jednoducho príliš vysoké.”

Centrálna banka môže podľa Draghiho vždy plniť svoj mandát bez ohľadu na ostatné makroekonomické politiky. Avšak menová politika neexistuje vo vákuu, keďže ostatné politiky môžu podporiť alebo zmenšiť vplyv politiky centrálnej banky.

Cieľom ECB je udržať medziročnú infláciu tesne pod dvomi percentami v strednodobom horizonte, čo podľa Draghiho “nie je fixné časové obdobie”. “V prípade nepriaznivých šokov závisí rýchlosť, akou môže menová politika vrátiť infláciu na cieľovú úroveň, od dvoch faktorov: od druhu samotného šoku a situácie, v ktorej menová politika operuje,” uviedol Draghi.

Cieľom menovej politiky nie je podľa šéfa ECB zvládnutie krátkodobých šokov, ale to, aby zabránila ich premietnutiu do dlhodobej dynamiky inflácie.

Dokončenie jednotného trhu by bolo rýchlym víťazstvom pre štrukturálne reformy v Európe, myslí si Draghi. “Štrukturálne reformy môžu obmedziť rozsah a trvanie šokov, čo na druhej strane podporuje ukotvenie inflačných očakávaní a udržuje reálne úrokové sadzby na nízkej úrovni.”

Villeroy de Galhau: Potrebujeme viac fiškálnej integrácie

Európa by sa mala v rámci poučenia z dlhovej krízy užšie integrovať, myslí si guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nedostatočná ekonomická koordinácia medzi krajinami menovej únie stála nakoniec milióny pracovných miest a znížila rastový potenciál ekonomiky eurozóny, uviedol člen Rady guvernérov ECB na konferencii v nemeckom inštitúte pre výskum ekonomiky DIW. Európa by podľa neho mala uvažovať o vytvorení postu európskeho ministra financií, ktorý by mal na starosti predovšetkým koordináciu fiškálnych a hospodárskych politík. Okrem toho by dohliadal na realizáciu “centrálneho krízového manažmentu”. Nemalo by však ísť o fiškálnu alebo transferovú úniu. “Jasne som si vedomý obáv Nemecka v tejto oblasti,” dodal Villeroy de Galhau.

Na presadenie týchto návrhov by bola potrebná zmena európskych zmlúv. ECB nemôže menovou politikou suplovať chýbajúcu ekonomickú koordináciu, myslí si Villeroy de Galhau. Nemôže tiež ľubovoľne hlboko do negatívneho pásma stláčať úrokové sadzby.

Villeroy de Galhau, rovnako ako šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann, už dávnejšie podporil myšlienku, že by sa krajiny eurozóny vo veľkej miere vzdali suverenity a svoje kompetencie by preniesli na európsku úroveň. Na to požadujú vytvorenie spoločného ministerstva financií, vytvorenie efektívnejšej európskej administratívy rovnako ako vytvorenie silnejšieho politického grémia, ktoré by prijímalo politické rozhodnutia a podliehalo parlamentnej kontrole.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA