Moscovici: Francúzske úľavy pri plnení rozpočtových kritérií sa skončili

Francúzsku nebudú poskytnuté žiadne ďalšie úľavy pri plnení rozpočtových kritérií Európskej únie.

Francúzsku nebudú poskytnuté žiadne ďalšie úľavy pri plnení rozpočtových kritérií Európskej únie (EÚ). Uviedol to eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici v reakcii na varovanie predsedu Euroskpiny Jeroena Dijsselbloema, že prílišná flexibilita pri dodržiavaní rozpočtových pravidiel môže podkopať ich dôveryhodnosť. Informovala o tom agentúra DPA.

Francúzsku, ktoré už dlhšie zápasí so slabým hospodárskym rastom a najnovšie čelí vlne štrajkov, sa opakovane podarilo dohodnúť s Bruselom na posunutí termínu pre splnenie rozpočtových kritérií. Podľa pravidiel EÚ nesmie schodok v rozpočte prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a štátny dlh 60 % HDP.

Paríž má najnovšie splniť túto podmienku v roku 2017. Ale experti Európskej komisie (EK) upozorňujú, že ak Francúzsko nezmení svoju finančnú politiku, vykáže v roku 2017 rozpočtový schodok na úrovni 3,2 % HDP.

“Francúzsku nebude poskytnutý žiadny nový odklad,” povedal Moscovici.

Dijsselbloem, šéf euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, v piatok (3.6.) varoval komisiu, aby nezatvárala oči a nebola príliš zhovievavá ku štátom, ktoré porušujú rozpočtové kritériá. Upozornil EK, že ak je prísna iba na malé štáty a nedokáže byť prísna aj na veľké krajiny, zničí dôveru v spoluprácu.

Predseda EK Jean-Claude Juncker totiž tento týždeň v rozhovore pre rozhlasovú stanicu francúzskeho parlamentu Public Senat pripustil, že komisia poskytla Francúzsku výnimku, “lebo je to Francúzsko”. Krajina galského kohúta je totiž druhou najväčšou ekonomikou eurozóny po Nemecku.

Takéto poznámky podľa Dijsselbloem poškodujú dôveryhodnosť komisie, ktorá má dohliadať na držiavanie pravidiel EÚ.

Hovorca komisie Margaritis Schinas v reakcii na jeho vyhlásenie uviedol, že Juncker veľakrát dokázal, že komisia nerobí žiadne rozdiely medzi štátmi, bez ohľadu na to, či sú malé alebo veľké. Pripomenul, že aj Taliansko získalo odklad a má stlačiť schodok v rozpočte na požadovanú úroveň až tento rok. Rím totiž potrebuje podporiť hospodársky rast a zápasí aj s migračnou krízou. Okrem toho, komisia odložila verdikt aj v prípade prekročenia limitu pre deficit v Španielsku a Portugalsku až na obdobie po voľbách.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA