Nemeckým vedcom sa podaril ďalší krok k jadrovej fúzii

Supravodivé magnety jedného z najväčších experimentálnych reaktorov na svete zachytili prvú plazmu vodíka.

Vedcom z Inštitútu Maxa Plancka v nemeckom Greifswalde sa včera podarilo po prvýkrát vytvoriť a udržať vodíkovú plazmu. Tá je kľúčová na ceste k vytvoreniu funkčnej jadrovej fúzie, čistejšej a bezpečnejšej formy jadrovej energie.

Experiment spustila kancelárka Angela Merkelová, ktorá má sama doktorát z fyziky. Informoval o tom britský denník Guardian.

Nemecko je priekopníkom v technológii, ktorá kopíruje procesy odohrávajúce sa v priamo vo vnútri našeho slnka. Už v decembri sa nemeckým inžinierom podarilo v experimentálnom reaktore Wendelstein 7-X vytvoriť plazmu hélia.

Jadrová fúzia je opakom jadrového štiepenia, ktoré dnes využívame vo všetkých konvenčných atómových elektrárňach. Pre mnohých vedcov predstavuje spájanie atómov pri extrémnych teplotách nevyčerpateľný zdroj energie.

Vytvorenie plazmy, ktorá má byť „palivom“ pre samotnú fúziu je však iba prvým krokom. Nemecký reaktor, ktorý je založený na technológii amerického fyzika Lymana Spitzera, nie je určený na výrobu energie. Má iba dokázať, že je možné vytvoriť plazmu.

Na jadrovej fúzii pracuje aj ďalší konkurenčný európsky projekt ITER, ktorý budujú vo Francúzsku aj s podporou EÚ. Medzinárodný projekt sa však neustále odkladá a predražuje. Experimentálny reaktor ITER  funguje na sovietskej technológií, ktorú prezývajú tokamak.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA