EK chce na dotáciách pre farmárov ročne ušetriť 2,5 miliardy eur

Brusel 12. augusta (TASR) – Predstavitelia Európskej komisie (EK) už viackrát naznačili, že v rámci viacročného finančného rámca EÚ na obdobie rokov 2014 – 2020 medzi najzložitejšie diskusie patria tie o financovaní poľnohospodárskeho sektora. Agentúra Reuters uviedla výňatky z pracovného návrhu komisie, podľa ktorého je snaha znížiť celkovú sumu dotácií pre poľnohospodárov ročne o 2,5 miliardy eur.

Plán EK, ako informuje agentúra Reuters, je znížiť všeobecnú pomoc pre farmárov členských štátov únie. V súčasnosti EÚ poskytuje farmárom 40 miliárd eur ročne formou priamych dotácií. Chystaná reforma chce túto sumu okresať o 2,5 miliardy eur ročne a určiť maximálny strop pomoci pre poľnohospodárske jednotky do výšky 300.000 eur.

Tieto návrhy, ako uvádza agentúra, narážajú na odpor štátov, v ktorých farmári vlastnia rozľahlé pozemky. Ide napríklad o Britániu, Nemecko a Českú republiku.

Národné vlády EÚ podobné snahy o reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky únie – zavedenie stropov pri dotáciách – už odmietli v roku 2007, keď sa pripravovalo predošlé finančné obdobie.

Ďalší z návrhov EK predvída presmerovanie tretiny z poskytovaných dotácií adresne na farmy a družstvá, ktoré rešpektujú a zavádzajú opatrenia vedúce k ochrane životného prostredia a trvalej udržateľnosti. Podľa EK to má zaistiť, že pomoc dostanú skutočne "aktívni poľnohospodári".

Zavedenie maximálnych stropov vo výške 300.000 eur pre farmárov komisia zdôvodňuje súčasnou situáciou, keď veľké objemy financií sú prerozdelené medzi malý počet veľkých európskych fariem. Podľa tohto vzorca by finančná pomoc únie bola účinnejšie prerozdelená medzi vyšší počet poľnohospodárov.

Podľa údajov EK z roku 2009 najväčším každoročným príjemcom priamych poľnohospodárskych dotácií je Francúzsko (vyše 8 miliárd eur) nasledované Nemeckom (5,5 miliardy eur) a Španielskom (asi 5 miliárd eur).

Nový návrh komisie predvída, že strop pre finančné dotácie bude vyšší pre veľké poľnohospodárske jednotky, ktoré zamestnávajú vysoký počet ľudí a majú významný priamy dopad na široké územné oblasti. V tomto smere sa najčastejšie uvádza príklad družstevných podnikov vo východnej časti Nemecka.

Hlavným zámerom reformných krokov Európskej komisie v oblasti poľnohospodárstva je účinnejšie prerozdeliť peniaze únie a ušetriť peniaze tam, kde sa to dá. Predpokladané úspory nebudú vrátené späť do fondov EÚ, ale národné štáty tieto sumy budú môcť použiť na iné prioritné projekty v oblasti poľnohospodárstva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA