EÚ a Spojené štáty budú bojovať proti nelegálnemu výlovu rýb

Brusel 7. septembra (TASR) – Európska únia (EÚ) a Spojené štáty dnes vo Washingtone dosiahli významnú dohodu v oblasti rybolovu. Ide o historickú dohodu o spolupráci v rámci boja proti nezákonnému, nehlásenému a neregulovanému výlovu rýb. Za európsku stranu je signatárkou dohody komisárka EÚ pre rybné hospodárstvo a námorné záležitosti Maria Damanakiová. Dohody za Spojené štáty podpísala vedúca Národného morského a atmosférického úradu (NOAA) Jane Lubchencová. Ide o prvý dokument tohto druhu v dlhodobej spolupráci medzi EÚ a Spojenými štátmi v oblasti rybného hospodárstva.

"Nelegálny, nehlásený a neregulovaný výlov rýb je kriminálnou činnosťou a našou povinnosťou je urobiť všetko možné, aby sme zabránili takýmto praktikám,” povedala dnes vo Washingtone Damanakiová. Podľa nej dohoda uzatvorená medzi EÚ a USA podobným špinavým praktikám zabráni.

Význam dohody tkvie v tom, že EÚ a Spojené štáty sú na prvom a na treťom mieste, čo sa týka dovozu darov mora (druhým najväčším importérom je Japonsko), a odteraz chcú, aby všetky výlovy boli v súlade so zákonnými praktikami. V celosvetovom meradle nelegálny a nehlásený výlov rýb a darov mora každoročne spôsobí legálnym rybárom, rybárskym spoločnostiam a pobrežným komunitám straty vo výške 23 miliárd dolárov.

Lubchencová uviedla, že okrem ekonomických škôd spôsobuje nelegálny, nehlásený a neregulovaný výlov rýb značné škody na morskej biodiverzite vo svetových oceánoch a narúša trvalú udržateľnosť rybného hospodárstva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA