AI vyzvala Európsku úniu na spustenie misie záchrany migrantov v Stredomorí

Brusel 22. apríla (TASR) - Organizácia Amnesty International (AI) vyzvala dnes európske krajiny, aby spustili rozsiahlu humanitárnu operáciu v oblasti Stredozemného mora, kde sa podľa obáv v posledných týždňoch utopili stovky migrantov pri pokuse doplávať do Európy. Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv v dnešnej výzve poukázala na potrebu nadnárodného úsilia, ktoré bude ...

Brusel 22. apríla (TASR) – Organizácia Amnesty International (AI) vyzvala dnes európske krajiny, aby spustili rozsiahlu humanitárnu operáciu v oblasti Stredozemného mora, kde sa podľa obáv v posledných týždňoch utopili stovky migrantov pri pokuse doplávať do Európy.

Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv v dnešnej výzve poukázala na potrebu nadnárodného úsilia, ktoré bude podporované “námornými a vzdušnými prostriedkami” v meradle zodpovedajúcom očakávanému prílevu lodí s nelegálnymi utečencami.

Správa AI uvádza, že od začiatku tohto roku do apríla prekonalo vody Stredozemného mora takmer 21.000 ľudí, čo je približne rovnaký počet migrantov ako v minulom roku. Na rozdiel od vlaňajška však v tomto období omnoho viac z migrantov zahynulo alebo je nezvestných.

Amnesty International vydala vyhlásenie deň pred mimoriadnym zasadnutím lídrov EÚ v Bruseli, ktorí budú hľadať odpovede na to, ako sa s touto utečeneckou a humanitárnou krízou vyrovnať a ako zabrániť narastajúcemu počtu obetí. AI európskych lídrov vyzvala, aby prijali program núdzovej finančnej a logistickej pomoci pre krajiny najviac vystavené náporu utečencov, ako sú Taliansko a Malta, aby posilnili pátracie a záchranné kapacity na mori a aby neváhali s prípravou medzinárodných a cezhraničných operácií.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA