Ashtonová a Füle: Turecké hrozby Cypru sú hrozbami pre celú EÚ

Štrasburg/Brusel 28. septembra (TASR) – Na rastúce napätie medzi Tureckom a Cyprom upozornili v dnešnom vystúpení pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Zhodli sa v názore, že turecké hrozby voči Cyprus sú zároveň aj hrozby voči Európskej únii.

Ashtonová a Füle poukázali na spory Turecka s Cyprom kvôli ťažbe ropy a plynu v predpokladaných morských náleziskách. Obaja predstavitelia EÚ uviedli, že hrozby Turecka voči Cyperskej republike, ktorá je členom EÚ, sú zároveň i hrozbami na adresu únie ako takej.

Viacerí poslanci EP počas rozpravy poukázali na rastúci význam Turecka, ktoré sa stáva silným hráčom vo svojom regióne, a uviedli potrebu dobrých susedských vzťahov s touto krajinou.

Na druhej strane však europoslanci podotkli, že Turecko, ktoré je kandidátom na vstup do EÚ, musí absolútne rešpektovať Cyprus a akceptovať ho ako členský štát únie.

Niektorí europoslanci uviedli, že Cyperská republika má právo na ťažbu prírodných surovín vo vlastnej hospodárskej zóne, no boli aj názory, že o ostrovné prírodné suroviny, teda plyn a ropu, by sa mali podeliť obe komunity žijúce na politicky rozdelenom ostrove – grécka i turecká.

Poslanci EP sa však zhodli v názore, že súčasný nárast napätia medzi Tureckom a Cyprom prichádza v ten najnevhodnejší čas pre rokovania o znovuzjednotení ostrova, ktoré pod taktovkou OSN prebiehajú medzi predstaviteľmi Cyperskej republiky a Severocyperskej tureckej republiky, ktorej štátnosť okrem Ankary neuznáva nikto na svete.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA