Ashtonová: EÚ je pripravená spolupracovať so sýrskou opozíciou

Brusel 24. novembra (TASR) – Európska únia je pripravená rokovať so Sýrskou národnou radou a ďalšími opozičnými skupinami. Oznámil to v stredu hovorca šéfky pre zahraničnú politiku EÚ Catherine Ashtonovej.

Keď sa hovorcu Michaela Manna spýtali na vyjadrenia francúzskeho ministra zahraničných vecí Alaina Juppého, že Francúzsko podporuje vytvorenie humanitárneho koridoru v Sýrii a pokladá sýrsku radu za legitímneho partnera pre spoluprácu, Mann odpovedal: "Pani Ashtonová sa včera stretla s lídrami Sýrskej národnej rady. Počas stretnutia zdôraznila, že je veľmi dôležité, aby opozícia stále zachovávala jasnú oddanosť mierovému a nesektárskemu postoju."

Hovorca pokračoval: "EÚ je pripravená spolupracovať so Sýrskou národnou radou a ďalšími zastupujúcimi členmi opozície, ktorí zastávajú hodnoty nenásilia a demokracie."

O potrebe riešiť ťažkú humanitárnu situáciu sýrskeho obyvateľstva, proti ktorému útočia vojaci autokratického prezidenta Bašára Asada, hovorca Ashtonovej povedal: "Ochrana civilistov v Sýrii je čoraz naliehavejšou a dôležitejšou stránkou odozvy na udalosti v krajine."

Šéf francúzskej diplomacie Juppé v stredu už skôr vyhlásil, že požiada partnerov v EÚ, aby zvážili "humanitárne operácie na zmiernenie utrpenia obyvateľstva", pričom navrhol vytvorenie humanitárnych koridorov či zón.

Sýrsky prezident Bašár Asad je pod narastajúcim tlakom, aby ukončil osem mesiacov krviprelievania, ktoré si podľa odhadov vyžiadalo takmer 4000 mŕtvych.

Zdroj: Reuters

1 20 jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA