EÚ vyšle misiu pozorovateľov do Konga

Brusel 2. augusta (TASR) – Európska únia vyšle misiu pozorovateľov na monitorovanie parlamentných a prezidentských volieb v Konžskej demokratickej republike (KDR). Pozorovatelia prídu na pozvanie konžskej vlády, oznámila dnes vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Prezidentské voľby v druhom najväčšom štáte Afriky sú naplánované na 28. novembra, avšak misia pozorovateľov má v krajine pobudnúť od šesť do osem týždňov pred voľbami a počas volieb.

"Na základe pozvania vlády Konžskej demokratickej republiky som prijala rozhodnutie vyslať delegáciu pozorovateľov, ktorá bude dozerať na prípravu a priebeh volieb. Šéfkou misie bude členka Európskeho parlamentu Marija Nedelčevová," povedala Ashtonová.

Bulharská europoslankyňa je okrem iného aj členkou výboru spolupráce EÚ s krajinami Afriky a karibskej a tichomorskej oblasti (ACP).

Podľa šéfky diplomacie EÚ jej rozhodnutie potvrdzuje kontinuitu politickej podpory únie pre pokračujúci demokratizačný proces v Kongu. Dôkazom toho je i poskytnutie finančnej pomoci EÚ vo výške 47,5 milióna eur pre nadchádzajúci volebný cyklus v tejto africkej krajine.

Aj napriek tomu, že obyvatelia takmer 70-miliónového Konga patria medzi najchudobnejších na svete (druhá najnižšia úroveň nominálneho HDP na hlavu), je Konžská demokratická republika považovaná za najbohatšiu krajinu na svete z hľadiska výskytu prírodných surovín. Jej neodkryté náleziská sa odhadujú sumou 24 biliónov dolárov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA