Ashtonová na konferencii o Afganistane prisľúbila pokračovanie pomoci EÚ

Brusel 5. decembra (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová, ktorá sa v mene eurobloku zúčastňuje v Bonne na dvojdňovej medzinárodnej konferencii o Afganistane, uviedla, že zmyslom tejto konferencie je zabezpečiť pre Afganistan trvalo udržateľný mier a ekonomický rozvoj.

Desať rokov od uskutočnenia prvej bonnskej konferencie o Afganistane sa do bývalej nemeckej metropoly zišli predstavitelia medzinárodnej diplomacie, politickí lídri a ministri z celého sveta, ako aj zástupcovia rôznych regionálnych a medzinárodných združení.

Ciele ich rokovaní, ktoré sa začali v nedeľu a pokračujú dnešným dňom, sú zamerané na dlhodobé záväzky medzinárodného spoločenstva v tejto ázijskej krajine, občianske aspekty obdobia politického prechodu a podporu procesu zmierenia v etnicky a klanovo rozdelenej krajine.

"Bonnská konferencia má svoj neoceniteľný význam z hľadiska našej podpory Afganistanu pri zabezpečení trvalo udržateľného mieru a rozvoja. EÚ a jej členské krajiny poskytujú na rozvoj občianskej spoločnosti každoročne finančnú pomoc vo výške jednej miliardy eur," spresnila Ashtonová.

Vysoká komisárka EÚ taktiež pripomenula, že únia prostredníctvom misie EUPOL pomáha Afganistanu pri budovaní jeho civilnej polície.

"Môj hlavný odkaz pre túto konferenciu je, že EÚ zostane aj naďalej zapojená do týchto programov pomoci, pričom sa snažíme vybudovať dlhodobé partnerstvo pre Afganistan," uviedla šéfka diplomacie EÚ.

Dodala, že únia má záujem podporovať najmä také projekty, ktoré posilnia demokratické riadenie v tejto krajine a zaručia rešpektovanie ľudských práv, najmä pre afganské ženy.

Európska únia len nedávno rozhodla o predĺžení misie EUPOL do roku 2014 a členské štáty sa dohodli, že budú i naďalej v doterajšej výške pokračovať v poskytovaní finančnej pomoci určenej na rozvoj občianskej spoločnosti.

Dnes sa Ashtonová v prítomnosti americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej zúčastnila pracovných raňajok so zástupkyňami ženských organizácií z Afganistanu a neskôr rokovala s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.

(spravodajca Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA