Ashtonová odsúdila izraelskú výstavbu vo východnom Jeruzaleme

Brusel 28. septembra (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová odsúdila najnovšie plány izraelskej vlády na výstavbu nových bytových jednotiek vo východnom Jeruzaleme.

"Minulý týždeň v piatok kvarteto vyzvalo Izraelčanov a Palestínčanov, aby sa zdržalo provokačných akcií a aby začalo plniť svoje povinnosti v súlade s cestovnou mapou rokovaní," uviedla Ashtonová vo svojom stanovisko v utorok večer, len niekoľko hodín po tom, ako izraelská vláda definitívne schválila výstavbu 1100 nových bytových jednotiek vo východnom Jeruzaleme.

"Musím preto odsúdiť rozhodnutie týkajúce sa rozšírenia výstavby vo Východnom Jeruzaleme, kde má v enkláve Gilo pribudnúť okolo 1000 nových bytových jednotiek. Vyzývam izraelské úrady, aby zvrátili tento plán," uviedla Ashtonová vo svojom stanovisku.

Podpredsedníčka Európskej komisie zároveň pripomenula, že Európska únia opakovane vyzývala a vyzýva Izrael na ukončenie osídľovacích aktivít na okupovaných palestínskych územiach, kde dochádza k prirodzenému prírastku novousadlíkov, a aby rozobrala sídla, ktoré na sporných územiach vybudovala od roku 2001.

Podľa Ashtonovej budovanie nových sídlisk a izraelská presídľovacia politika ohrozujú životnosť doterajších dohôd medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou a vážne spochybňujú záväzky židovského štátu o návrate k mierovým rokovaniam.

Rozhodnutie izraelskej vlády o rozšírení židovských osád vo východnom Jeruzaleme môže ešte viac posilniť napätie, ktoré vyvolali Palestínčania piatkovým podaním žiadosti o členstvo v OSN.

Palestínčania protestujú proti izraelským osadám vo východnej časti Jeruzalema – ktorú Izrael obsadil v šesťdňovej vojne v roku 1967 -, pretože východný Jeruzalem považujú za hlavné mesto svojho budúceho štátu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA