Ukrajina musí rešpektovať princípy právneho štátu

Brusel 24. decembra (TASR) – Poľutovanie nad faktom, že druhostupňový súd v Kyjeve v piatok potvrdil sedemročný trest väzenia pre ukrajinskú expremiérku Juliu Tymošenkovú, vyjadrila dnes vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ, ktorá je zároveň podpredsedníčkou Európskej komisie, Ukrajine pripomenula, že rešpektovanie princípov právneho štátu je nevyhnutným predpokladom zlepšenia vzťahov medzi Kyjevom a Bruselom.

Záležitosť selektívnej ukrajinskej justície si naďalej zaslúži pozornosť, konštatovala britská diplomatka. Zároveň vyjadrila ľútosť nad tým, že sa bývalá ukrajinská premiérka nebude môcť zúčastniť na budúcoročných parlamentných voľbách.

Európska únia až do objasnenia kauzy Tymošenková odložila podpísanie asociačnej dohody i dohody o slobodnom obchode s Ukrajinou, s ktorým sa pôvodne počítalo v priebehu summitu EÚ-Ukrajina 19. decembra.

Bývalú predsedníčku ukrajinskej vlády uznali vinnou z prekročenia právomocí pri uzatváraní dohody s Ruskom o dodávkach zemného plynu v roku 2009. Expremiérka trvá na tom, že je nevinná a že prezident Viktor Janukovyč nariadil jej uväznenie, aby jej zabránil zúčastniť sa na voľbách.

V uplynulých týždňoch bola obvinená aj v niekoľkých ďalších prípadoch, ktoré sa vyšetrujú.

6 20 le

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA