Ashtonová vymenovala nových diplomatov EÚ

Brusel 3. augusta (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Catherine Ashtonová oznámila dnes zámer vymenovať 25 nových vedúcich diplomatických zastúpení EÚ v rôznych štátoch sveta. Medzi navrhnutými menami nefiguruje žiaden diplomat zo Slovenskej republiky.

Vymenovanie nových veľvyslancov je súčasťou bežnej rotácie diplomatov EÚ. Medzi 25 diplomatmi je osem žien a spolu 16 kandidátov z členských krajín únie, sedem z Európskej vonkajšej služby a dvaja z Európskej komisie.

„Už druhý rok po sebe som dojatá kvalitou kandidátov na tieto významné funkcie v rámci Európskej vonkajšej služby. Príležitosť reprezentovať EÚ vo svete stále priťahuje najlepších a najšikovnejších diplomatov, čo je dobrou správou pre našu službu, ktorej úspech záleží práve od kvality jej ľudí,“ vyhlásila Ashtonová.

Šéfka diplomacie EÚ zdôraznila, že kvalitných diplomatov bude hľadať aj naďalej, pre budúce rotácie veľvyslancov a spresnila, že pri súčasnom výbere brala ohľad aj na rodové zastúpenie.

„Počet žien v tohoročnom výbere je vyšší ako vlani, ale je stále nedostačujúci. Aj preto opäť vyzývam dobré ženské kandidátky, aby mysleli na svoju budúcnosť v Európskej vonkajšej službe,“ povedala Ashtonová.

Z dnešnými menovaniami 45 zo 149 manažérskych pozícií v stálych zastúpeniach EÚ vo svete budú reprezentovaní diplomatmi z národných ministerstiev zahraničných vecí. To podľa podpredsedníčky EK znamená, že už v druhý rok fungovania jej kabinetu 30 percent diplomatických manažérskych pozícií bude pochádzať z národných ministerstiev členských štátov únie, čo je veľmi blízko k vytýčenému cieľu. Ten je obsadiť jednu tretinu vedúcich diplomatických postov domácimi diplomatmi členských štátov.

Podľa šéfky diplomacie EÚ nominácie diplomatov za rok 2011 ešte nie sú definitívne ukončené, keďže sa hľadá vhodné riešenie napríklad pre Stále zastúpenia EÚ v Kosove, Sýrii, Uzbekistane, Mali a Čile. Okrem toho sú rozbehnuté prípravy pre vymenovanie diplomatov za vedúcich Stálych zastúpení EÚ v Egypte, Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko, Eritrei a Jeruzaleme. Takisto sú ešte neobsadené aj pozície diplomatov poverených zastupovať úniu na Novom Zélande, Šalamúnových ostrovoch, v Laose a na ostrovnom štáte Trinidad a Tobago.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA