Ashtonová vyzýva Vietnam na prepustenie chorého disidenta

Brusel 29. júla (TASR) – Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Catherine Ashtonová zverejnila dnes svoju protestnú nótu vietnamskej vláde, ktorá sa opäť rozhodla posadiť za mreže bojovníka za ľudské práva, disidentského farára Nguyena Van Lya.

„Vysoká komisárka vyjadruje vážne obavy ohľadom rozhodnutia vietnamských úradov na opätovné uväznenie 65-ročného bojovníka za ľudské práva, otca Nguyena Van Lya,“ uvádza sa v oficiálnom komuniké, ktoré úrad šéfky diplomacie EÚ poskytol médiám.

Ashtonová poukázala na skutočnosť, že osemročný výkon trestu udelený Van Lyovi v roku 2007 bol vlani v marci prerušený pre jeho vážne zdravotné problémy. Tie viedli k jeho čiastočnej paralýze a vážne ohrozovali jeho život. Aj napriek tomu, že zdravotný stav vietnamského disidenta sa trochu zlepšil, jeho zdravie je podlomené a hrozí riziko, že podmienkam vo väzení podľahne, píše sa v stanovisku Ashtonovej.

„Pocity ľudskosti, ktoré úrady preukázali minulý rok, sa bohužiaľ už pominuli,“ konštatovala na adresu vietnamskej vlády. Zároveň pripomenula výzvu EÚ na prepustenie na slobodu predstaviteľa katolíckej cirkvi, ktorý sa dlhodobo angažuje v boji za ľudské práva.

Nguyena Van Lya za jeho vytrvalé a nenásilné protesty v decembri 1983 označila organizácia Amnesty International za väzňa svedomia. V roku 2002 mu česká organizácia Človek v ohrození udelila cenu Homo Homini Award za jeho aktivity na poli ľudských práv.

Otec Ly v roku 2006 sa spolu s ďalšími disidentmi a občianskymi aktivistami podieľal na príprave Manifestu za slobodu a demokraciu vo Vietname, známeho ako Blok 8406 a bol aj pri zakladaní Vietnamskej pokrokovej strany. V roku 2007 si za to vyslúžil nový osemročný trest za mrežami, ktorý nadväzoval na jeho predošlé pätnásťročné odsúdenie vo väzení.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA