B. SOBOTKA: Funkčný azylový systém by mohol rozrušiť aktuálny migračný tok

Bratislava 19. júna (TASR) - Migrácia patrila medzi témy rozhovoru českého premiéra Bohuslava Sobotku s jeho britským kolegom Davidom Cameronom. Obaja sa dnes bilaterálne streli v Bratislave. Sobotka tu bol na summite Vyšehradskej štvorky, Cameron na rokovaní s premiérom Robertom Ficom.

Bratislava 19. júna (TASR) – Migrácia patrila medzi témy rozhovoru českého premiéra Bohuslava Sobotku s jeho britským kolegom Davidom Cameronom. Obaja sa dnes bilaterálne streli v Bratislave. Sobotka tu bol na summite Vyšehradskej štvorky, Cameron na rokovaní s premiérom Robertom Ficom. Okrem toho vystúpili na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii GLOBSEC.

Sobotka deklaroval blízke postoje s Britániou, čo sa týka migrácie do Európy. “Cameron potvrdil, že kvóty nie sú riešením príčin existujúcej krízy a čím viac času budeme tráviť debatou o kvótach, o to menej času nám zostane na diskusiu o opatreniach, ktoré môžu pomôcť migračnú vlnu zastaviť,” uviedol dnes pred novinármi.

Rovnako sa zhodli na potrebe stabilizovať situáciu v Líbyi a zaistiť, aby migranti, ktorí prídu do Európy a nezískajú azyl, sa vracali späť do krajín pôvodu. “Je to pravdepodobne jediný systém, ktorý je schopný v nejakom čase rozrušiť migračný tok a znížiť atraktivitu Európy. Toto by mohlo na rozdiel od kvót z dlhodobého hľadiska migračnú krízu vyriešiť,” dodal Sobotka.

Podľa neho to nebude jednoduché, pričom sa táto otázka nedá vyriešiť za niekoľko týždňov alebo mesiacov. Sobotka poznamenal, že pôjde o dlhodobú tvrdú prácu, diplomatické úsilie a ekonomickú aktivitu únie a jej členských štátov voči africkým krajinám.

Sobotka s Cameronom tiež diskutovali o návrhu Británie na reformovanie Európskej únie. Sú oblasti, v ktorých Česká republika nemá problém. To je napríklad dobudovanie vnútorného trhu únie bez bariér či posilnenie jej konkurencieschopnosti.

Za zložitejšie označil Sobotka tie otázky, ktoré by mohli zasahovať do základných zmlúv EÚ. “Neviem si predstaviť, že by pri nich Európa dokázala rýchlo dôjsť k nejakej zhode. Nechceme, aby nejaká zvláštna dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou bola signálom k dezintegrácii únie,” upozornil český premiér.

Poznamenal, že rokovania nebudú jednoduché, ale Česko si želá, aby Británia zostala v EÚ.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

er ed

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA