Barroso a Van Rompuy: Arabská jar je najlepšou odpoveďou na 11. september

Brusel 9. septembra (TASR) – Európa si pripomína obete teroristických útokov na USA a vyjadruje solidaritu s tými, ktorí 11. septembra 2001 prišli o svojich najbližších. Uvádza sa to v dnešnom spoločnom stanovisku predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa a predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya vydanom pri príležitosti desiateho výročia útokov.

"Svet zareagoval rýchlo a sústavne bojuje proti šíreniu terorizmu, avšak podvratné ideológie, ktoré stáli za týmito útokmi, sú stále hrozbou," konštatujú v spoločnom komuniké Barroso a Van Rompuy. Aj preto podľa nich musí Európa stáť bok po boku so svojimi spojencami v globálnej vojne proti teroristickým sieťam a ich ekonomickým podporovateľom.

"Konsenzus dosiahnutý na Valnom zhromaždení OSN týkajúci sa stratégie globálneho boja proti terorizmu dokazuje, že svet je zjednotený v tomto smere bez ohľadu na náboženstvo či iné faktory," upozornili obaja predstavitelia EÚ. Pripomenuli, že Európa zostáva stále v strehu a dosahuje pokrok vo svojom úsilí prehlbovania spolupráce na legislatívnej úrovni, ochrany dopravných systémov a citlivej infraštruktúry a poskytovania podpory pre svojich občanov.

"Spolu so Spojenými štátmi a našimi partnermi vyvíjame činnosť, ktorá by mala predísť vytváraniu podmienok, priaznivo vplývajúcich na šírenie teroristickej ideológie a za tým všetkým stojacich falošných predstáv," uvádza sa v spoločnom stanovisku lídrov EÚ. Barroso a Van Rompuy tvrdia, že dôležité je v tomto smere zabrániť radikalizácii niektorých militantných skupín a verbovaniu nových teroristov.

Propagovanie myšlienok právneho štátu, ľudských práv, demokratického riadenia, otvorený medzikultúrny dialóg a zabezpečovanie ekonomických a vzdelávacích možností je podľa Barrosa a Van Rompuya najlepšou zárukou zvýšenia bezpečnosti európskych občanov a ich zahraničných partnerov.

"Desať rokov po útokoch na Spojené štáty ľudia z ulíc Káhiry, Tunisu, Benghází a naprieč celým arabským svetom poslali dôležitý signál o slobode a demokracii. Toto je najsilnejšia odpoveď na hlbokú nenávisť a slepý fanatizmus, ktoré sprevádzali zločinné útoky z 11. septembra 2001," napísali na záver Barroso a Van Rompuy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA